Studenci zagraniczni poznają Gdańsk i UG

grupa

Jak się odnaleźć w zagranicznym mieście, gdzie nie znasz jeszcze okolicy i nikt nie mówi w twoim języku? Zagraniczni studenci z UG, PG i GUMedu wzięli udział w wycieczce krajoznawczej zorganizowanej dzięki współpracy Uczelni Fahrenheita z Miastem Gdańsk. Podczas wydarzenia mogli zobaczyć nie tylko najważniejsze miejsca w naszym mieście (m.in. Główne Miasto, Europejskie Centrum Solidarności, Westerplatte), ale także zintegrować się z innymi studentami w podobnej sytuacji.

Z okazji organizowanych na poszczególnych uczelniach „Welcome Week” z kampusów UG, PG i GUMedu na wspólne zwiedzanie wyruszyły autokary pełne studentów zza granicy. Wycieczka miała charakter objazdowy, jej celem było pokazanie studentom Uczelni Fahrenheita, gdzie warto spędzić czas podczas swoich pierwszych dni w Gdańsku.

- Niektórzy żartują, że Gdańsk jest jedynym na świecie kwantowym miastem, ponieważ jednocześnie możesz w nim być i nie być. Centrum, do którego się zbliżamy, przez setki lat stanowiło jedyny element tej miejscowości. Wśród mieszkańców przyjęło się, że nawet jak znajdują się w gdańskiej dzielnicy, to mówią “jadę do Gdańska.” mając na myśli centrum. Zatem, według ich logiki jednocześnie są i nie są w Gdańsku - opowiadał przewodnik wycieczki dla studentów Uniwersytetu Gdańskiego Michał Maj.

Studenci zobaczyli Górę Gradową, Europejskie Centrum Solidarności, Muzeum II Wojny Światowej, Stadion w Gdańsku, Westerplatte i Główne Miasto. Wielu z nich przyjechało do Trójmiasta zaledwie kilka dni wcześniej, więc dzięki wydarzeniu mieli okazję od razu zaaklimatyzować się w swoim nowym miejscu zamieszkania.

Paula Pais Costa

Paula Pais Costa

- Najbardziej zainteresowało mnie Europejskie Centrum Solidarności. To niesamowite, że tyle osób dołączyło do jednego związku zawodowego - powiedziała Paula Pais Costa, hiszpańska studentka, która w ramach programu Erasmus+ przyjechała studiować filologię angielską na Uniwersytecie Gdańskim.

Wycieczka była też świetną okazją, aby zapoznać nowych studentów z koncepcją Uczelni Fahrenheita. - O tak zaangażowanym wspólnym przedsięwzięciu uczelni wyższych jeszcze nie słyszałem. W Niemczech zazwyczaj mamy jeden uniwersytet, który oferuje wszystkie kierunki od inżynierskich po nauki społeczne - opowiadał Laurin Sedlmair, student prawa z Düsseldorfu.

Zwiedzanie Głównego Miasta

Zwiedzanie Głównego Miasta

To kolejne takie wydarzenie zorganizowane we współpracy z Miastem Gdańsk. W poprzednich latach zagraniczni studenci mieli okazję wziąć udział w podobnych wycieczkach. - Słyszałem, że Gdańsk to piękne miejsce i się nie zawiodłem. Podobno społeczność Erasmusa jest tutaj bardzo aktywna, co także okazało się prawdą - powiedział Laurin Sedlmair.  

 

 

 

 

Powitanie studentów zagranicznych na UG

Studenci zagraniczni rozpoczynający kształcenie na Uniwersytecie Gdańskim uczestniczyli też w Dniach Orientacyjnych zorganizowanych przez Biuro Współpracy Międzynarodowej.

W wydarzeniach wzięło udział około 200 żaków, którzy uczestniczą w wymianie w ramach programu Erasmus+ oraz w wymianie bazującej na umowach bilateralnych, a także studentów, którzy odbędą na UG całe studia. Dominującą grupę stanowią studenci z Hiszpanii, Niemiec, Portugalii i Rumunii (uczestniczący w wymianie w ramach Programu Erasmus+), a także z Turcji, Azerbejdżanu oraz Indii (podejmujący studia na pełnym toku). Dużą popularnością cieszą się również przyjazdy z uczelni partnerskich SEA-EU.

Cykl wydarzeń Dni Orientacyjnych zapoczątkowały spotkania informacyjno-organizacyjne dla studentów, przeprowadzone przez pracowników Biura Współpracy Międzynarodowej.

Młodzież miała także okazję zapoznać się z działalnością i ofertą uczelni uczestnicząc w spotkaniach z przedstawicielami jednostek uczelnianych: Biura Karier, Biura Stypendialnego, Akademickiego Centrum Języka Polskiego i Kultury Polskiej dla Cudzoziemców, Centrum Wychowania Fizycznego i Sportu, Biura Rzecznika ds. Równego Traktowania i Przeciwdziałania Mobbingowi.

Zagraniczni studenci wzięli również udział w grze integracyjnej zorganizowanej przez Akademickie Centrum Kultury na terenie Kampusu Oliwa. Aktywne uczestnictwo w zabawie umożliwiło im zapoznanie się z topografią Kampusu i jego najciekawszymi zakątkami.

Malbork

Poza wspomnianą wcześniej wycieczką po Gdańsku, odwiedzili też Stację Morską w Helu i fokarium, dzięki czemu mieli okazję zapoznać się z działalnością uczelni w zakresie oceanografii i prowadzenia badań środowiska Bałtyku, w tym związanych z ochroną fok oraz morświnów.

Wśród licznych atrakcji znalazł się też zamek w Malborku i weekendowy wieczór dedykowany integracji studenckiej. Studenci Uczelni Fahrenheita dni orientacyjne zakończyli dobrą zabawą na otrzęsinach” Fahrenheit Universities Freshman Party” w klubie Kwadratowa.

Biuro Współpracy Międzynarodowej, Marcel Jakubowski/ Zespół Prasowy UG