To już pięć lat współpracy Wydziałów Historycznych Uniwersytetu Gdańskiego i Valdosta State University!

Konferencje, wspólne publikacje, mobilność studentów i naukowców - to wynik współpracy Wydziałów Historycznych Uniwersytetu Gdańskiego i Valdosta State University (VSU). W ramach świętowania pięciu lat wspólnych działań historycy z amerykańskiej uczelni ogłosili 2023 rok mianem „The Year of Poland”. 

Pierwsza wizyta historyków VSU na Uniwersytecie Gdańskim

Pierwsza wizyta historyków VSU w Uniwersytecie Gdańskim

Wszystko zaczęło się w 2016 r. na konferencji Polish American Historical Association w Atlancie, gdzie prof. John Dunn z VSU wygłosił referat pt.  „Poland, Polish-Americans, and Georgia”. - Dziś mam wrażenie, że tytuł tego wystąpienia stał się mottem naszej współpracy - opowiada dr hab. Anna Mazurkiewicz, prof. UG z Wydziału Historycznego UG, która podczas konferencji zaprosiła prof. Johna Dunna do Polski. 

W czerwcu tego samego roku amerykańscy naukowcy odwiedzili Uniwersytet Gdański. Prof. John Dunn, dr Sebastian Bartos i dr Claire Orenduff wygłosili wykłady i spotkali się ze studentami oraz władzami Wydziału Historycznego. 

Naukowcy i studenci z Valdosta State University podczas wizyty w Gdańsku 

Naukowcy i studenci z Valdosta State University podczas wizyty w Gdańsku 

- Zależało nam na ustaleniu ram współpracy na kolejne lata, w tym organizacji przyjazdów studentów amerykańskich do Polski na 2-3 tygodnie - wspomina prof. Anna Mazurkiewicz. - Mimo braku grantów i funduszy na podjęcie tych działań wykładowcy Wydziału Historycznego - pro bono – pomogli mi w zaopiekowaniu się pierwszą grupą, która do nas przyjechała latem 2018 roku. 

W Gdańsku na studentów z USA czekały wykłady, spotkania i spacery historyczne. W organizację akcji zaangażowali się: prof. dr hab. Beata Możejko, prof. Anna Mazurkiewicz, dr hab. Magdalena Nowak, czy dr Piotr Derengowski. Swoje wsparcie w przyjęciu gości zaoferowali także pracownicy trójmiejskich instytucji kultury: Europejskiego Centrum Solidarności, Muzeum Emigracji, Muzeum Narodowego w Gdańsku, Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie.

Konferencja

Jesienią 2018 roku prof. Anna Mazurkiewicz wyjechała na semestr prowadzić zajęcia dla studentów VSU w ich alma mater. Naukowcy z obu uczelni we współpracy z Ambasadą RP w Waszyngtonie, Fundacją Kościuszkowską i Polish American Historical Association zorganizowali w Valdoście konferencję dla uczczenia stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. 

Prof. Anna Mazurkiewicz, jako pierwsza profesor wizytująca VSU, przetarła szlaki dla kolejnych naukowców z UG. Od czasu jej wizyty wykłady dla studentów na VSU prowadzili już dr Piotr Derengowski (Wydział Historyczny UG) i dr Grzegorz Welizarowicz (Wydział Filologiczny UG).

Pandemia

Współpraca zaczynała nabierać tempa, kiedy w marcu 2020 roku świat stanął w miejscu. - Pandemia zatrzymała nas w pełnym biegu. Akurat wracałam ze studentami z Danii, gdy dosłownie za naszymi plecami zatrzaśnięto granice. Podróże transatlantyckie zablokowane były przez niemal dwa lata - opowiada prof. Anna Mazurkiewicz. 

Historycy z obu uczelni musieli odwołać przyjazd studentów z VSU zaplanowany na maj 2021 roku. Jednak dzięki wsparciu dr. Grzegorza Welizarowicza i dr. Martina Blaszka z Wydziału Filologicznego, doktorantów z Wydziału Historycznego UG oraz działaniom zaproszonych przez obie strony gości (m.in. Mike Kiselycznyk Political-Military Unit Chief in Warsaw z ambasady USA w Warszawie, czy Departamentu Stanu - Senior Poland Desk Officer and Unit Chief, EUR/CE) obu uczelniom udało się przygotować trzytygodniowy program edukacyjny online.  

- Mimo dystansu, różnic kulturowych i stref czasowych udział studentów z UG oraz VSU w wykładach, wirtualne wycieczki nagrane specjalnie dla naszego programu po obu stronach Atlantyku oraz zrealizowany przez nich wspólnie projekt artystyczny przynosiły wiele satysfakcji i przyczyniły się do podtrzymania wzajemnych kontaktów - wspomina historyczka z UG. 

John Dunn

Prof. John Dunn podczas wizyty na UG w 2021 r. 

We wrześniu 2021 współpraca ponownie nabrała „stacjonarnego” charakteru. Prof. John Dunn przyjechał do Gdańska, by przez semestr prowadzić wykłady dla naszych studentów. 

A w maju 2022 studenci VSU ponownie odwiedzili UG. - Byłam wówczas na Uniwersytecie w Ratyzbonie, ale opiekę nad grupą przejęli dr Derengowski i prof. Nowak, ponownie uzyskując wsparcie merytoryczne od wykładowczyń i wykładowców z WH UG - opowiada prof. Anna Mazurkiewicz. Kilka miesięcy później Wydział Historyczny gościł prof. Thomasa Aiello podczas semestru zimowego 2022/23

Prof. John Dunn i prof. Anna Mazurkiewicz

Prof. John Dunn i prof. Anna Mazurkiewicz

Aby uczcić pięć lat współpracy Wydział Historyczny VSU ogłosił 2023 mianem „The Year of Poland”. Rezultatem tej inicjatywy będą dwa semestry wykładów naukowców z UG na VSU oraz wspólne wystąpienie na konferencji Georgia Association of Historians (GAH) w lutym 2023. 

W styczniu br. do VSU wyjechał dr Piotr Derengowski, jesienią amerykańską uczelnię odwiedzi prof. Magdalena Nowak.

- Poza wyjazdami naszej kadry, czekamy na studentów z VSU, którzy będą w Gdańsku od 11 do 24 maja 2023. Dzięki dotychczasowym działaniom naukowym i promocyjnym rekrutacja studentów amerykańskich na dwutygodniowe, letnie przyjazdy do Gdańska osiągnęła poziom najwyższy od pięciu lat - opowiada prof. Anna Mazurkiewicz. 

W najbliższym czasie obie strony planują przeprowadzić semestr próbny obejmujący wymianę studentów z obu uczelni, aby przetestować potencjał stworzenia wspólnego kierunku zogniskowanego na public history. Pierwszych działań w tej sprawie podejmują się prof. Magdalena Nowak z UG oraz Sarah FitzGerald, Melanie Byrd i Deborah Davis z VSU. 

- W naszej współpracy nadal brakuje semestralnych mobilności studenckich, w tym wyjazdów studentów z UG do Valdosty.  Marząc o możliwości rozwinięcia programów wymiany studentów złożyliśmy wniosek w ramach Erasmusa na mobilności semestralne w ramach współpracy UG-VSU - zapowiada prof. Anna Mazurkiewicz.

Marcel Jakubowski/ Zespół Prasowy UG