Spektakl z Uniwersytetu Gdańskiego z nagrodą Grand Prix Studenckiej Wiosny Teatralnej

Fot. z archiwum Chatki Żaka

Grand Prix Studenckiej Wiosny Teatralnej 2023 zdobył Teatr 3 Próby za spektakl „Szymborska: kolaż” z ACK Alternator Uniwersytet Gdański! Studencka Wiosna Teatralna to ogólnopolski festiwal z wieloletnią tradycją.

Już w latach 1966-1974 w murach lubelskiej "Chatki Żaka" pasjonaci teatru mogli uczestniczyć w tym wyjątkowym projekcie. W 2022 roku, po 48 latach przerwy, festiwal został reaktywowany. W tym roku odbyła się jego 11. edycja, której motywem przewodnim było hasło "Próby".

Uniwersytet Gdański na festiwalu reprezentowała grupa 3 Próby ze spektaklem "Szymborska: kolaż". Błyskotliwy zlepek cytatów z wierszy, felietonów, wywiadów i listów przedstawiał postać tytułowej poetki z nowej perspektywy.

Nieszablonowe podejście do tematu, świeżość spojrzenia i bardzo nietypowa metoda pracy nad spektaklem zostały docenione przez jury konkursu, w skład którego wchodzili ludzie teatru oraz przedstawiciele życia akademickiego: Adrian Cieszkowski - Przewodniczący Forum Uczelni Artystycznych Parlamentu Studentów RP, Jarosław Cymerman - Wicedyrektor Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego, Redbad Klynstra-Komarnicki - Dyrektor Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie, dr hab. Irina Lappo - Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Izabela Pastuszko - Dyrektor Akademickiego Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka, Paulina Prokopiuk - reprezentantka młodego teatru i Ewa Zbroja - Kierownik Działu Edukacji Kulturalnej Narodowego Centrum Kultury.

 

Premiera spektaklu miała miejsce 20 marca br. w ramach Święta Uniwersytetu Gdańskiego. "Kolaż" przedstawia sylwetkę Noblistki z wielu różnych perspektyw, rozpisując ją na głosy. W roli ośmiu Szymborskich występują studenci I roku wiedzy o teatrze. Towarzyszą im solistki Studia Wokalnego UG, które wykonują dwa utwory skomponowane przez Krzysztofa Majdę do słów wierszy. Tanecznie sceniczny obrazek dopełnia poruszająca choreografia Agaty Gregorkiewicz wykonywana przez Teatr Tańca "Kiosk Ruchu".

Zmultiplikowana Wisława ma na scenie różnej oblicza - jedna przez cały spektakl przygotowuje się nerwowo do wygłoszenia odczytu noblowskiego, druga z atencją segreguje bibeloty w szufladach, trzecia jest dziecięcym wcieleniem poetki i robi to co, na co właśnie ma ochotę... Wszystkie one razem pozwalają zobaczyć poetkę jako osobę niezwykle złożoną i bardzo interesującą. 

Opiekę artystyczną nad spektaklem objął aktor Teatru Wybrzeże Piotr Biedroń, a autorką scenariusza jest Barbara Madany z Akademickiego Centrum Kultury UG.

 

Organizatorem projektu Ogólnopolski Festiwal Studencka Wiosna Teatralna było Akademickie Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka. Festiwal był częścią projektu MOŻESZ! - edukacja i sprawczość poprzez kulturę oraz Forum Kultury Studenckiej. Projekt był zrealizowany we współpracy z Narodowym Centrum Kultury i został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

Zespołowi gratulujemy!

Fot. z archiwum Chatki Żaka
Barbara Madany/ACK Alternator