"Artyści wchodzą do laboratoriów". Wernisaż wystawy "Sekrety Gwiazd"

Dr Karolina Wojnowska-Paterek

Dr Karolina Wojnowska-Paterek

 To, co państwo przed sobą widzicie to malarska opowieść o kolorowych mgławicach powstających z nagromadzenia pyłów, gazów i drobin powiedziała na otwarciu wystawy „Sekrety gwiazd” Dyrektorka Muzeum Uniwerstetu Gdańskeigo Marta Szaszkiewicz. W Bibliotece Głównej UG można już podziwiać barwne i dynamiczne obrazy dr Karoliny Wojnowskiej-Paterek!

Wernisaż wystawy odbył się w czwartek, 15 czerwca br. W wydarzeniu wzięły udział m.in. władze uczelni, naukowcy z Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki oraz członkowie społeczności akademickiej UG. 

Wyobraźmy sobie, że był etap we wszechświecie, gdzie wszystko wyglądało tak, jak te maleńkie fragmenty uwiecznione na obrazach – opowiadał dr hab. Marcin Wieśniak, prof. UG, autor katalogu wystawy. – Cały młody wszechświat był wypełniony chmurą wodoru. Dopiero, wtedy rodziły się pierwsze gwiazdy. Ten proces zajął co najmniej 150 mln lat. 

a

To właśnie ten okres i te zjawiska zainspirowały serię obrazów „Sekrety gwiazd” dr Karoliny Wojnowskiej-Paterek, której sztuka ma charakter interdyscyplinarny. Niedawno artystka przygotowała także instalację artystyczną „Wanderings of Light”, która popularyzuje idee mechaniki kwantowej. Malarka najczęściej podejmuje projekty związane ze światłem, barwą i szeroko pojętym kształtowaniem przestrzeni.

Ze względu na tematykę serii „Sekrety Gwiazd” przestrzeń wystawienniczą przygotowano inaczej niż dotychczas. W przyciemnionym pomieszczeniu z sufitu zwisają grafiki kosmosu wykonane z prześwitującego materiału. Na ścianach, jako jedyne podświetlone elementy w pokoju, znajdują się obrazy dr Karoliny Wojnowskiej-Paterek. Na nowej wystawie w BUG UG widnieją dzieła o takich tytułach jak „Podróże światła”, czy „Mgławica Kocie Oko”. 

a

Tematy do badań i do rozważań artystycznych biorą się z obserwacji. W każdej epoce rozwój nauki bezpośrednio wpływa na to co dzieje się w sztuce. W dzisiejszych czasach nurt Art&Science inspiruje się m.in. sztuczną inteligencją — opowiadała autorka wystawy „Sekrety Gwiazd”. – Artyści wchodzą do laboratoriów i próbują wziąć udział w rozwoju nauki, ale myślę, że najważniejszą rolą tego nurtu będzie wprowadzenie pewnych pojęć i problemów, nad którymi rozważają naukowcy, w myślenie społeczne. 

Wystawę „Sekrety gwiazd” będzie można oglądać w budynku głównym Biblioteki Uniwersytetu Gdańskiego do 20 sierpnia br. Wraz z wernisażem swoją premierę miał też katalog ekspozycji pod redakcją prof. Marcina Wieśniaka.

– Malarstwo Karoliny Wojnowskiej-Paterek, które mamy przyjemność zaprezentować na Uniwersytecie Gdańskim na wystawie "Sekrety gwiazd, Co łączy naukę i sztukę?", pozwala nam przyjrzeć się z bliska galaktykom odległym o miliardy lat świetlnych, a dzięki naukowym komentarzom do obrazów inspirowanych mgławicami, gwiazdami i galaktykami dowiadujemy się czegoś więcej na temat tych ciał niebieskich i zachodzących tam zjawisk  zapowiedział w katalogu wystawę Rektor UG prof. dr hab. Piotr Stepnowski. -

Wystawę przygotowały kuratorki z Muzeum UG Marta Szaszkiewicz i Magdalena Jaszcza.

 

fot. i tekst Marcel Jakubowski/ Zespół Prasowy UG