THE Impact Ranking 2023 – Uniwersytet Gdański liderem wśród polskich uczelni

Uniwersytet Gdański umacnia pozycję lidera w obszarze związanym z realizacją 17. Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ w Polsce. Wskazują na to opublikowane 1 czerwca 2023 r. wyniki piątej edycji rankingu Times Higher Education Impact Rankings („THE Impact Ranking”). Ranking ten to obecnie jedna z najbardziej prestiżowych, kompleksowych i rozwijających się klasyfikacji uczelni wyższych z całego świata. Wyniki rankingu jednoznacznie potwierdzają, że jesteśmy uczelnią silną organizacyjnie, odznaczamy się wysokim poziomem etyki zatrudnionych pracowników, jak również wrażliwą na aktualnie występujące problemy społeczne i ekologicznie.

Utrzymanie pozycji lidera wśród 23 polskich uczelni wyższych

Tylko dwie uczelnie w Polsce zaraportowały 13 z 17 Celów Agendy Zrównoważonego Rozwoju. Były to Uniwersytet Gdański oraz Gdański Uniwersytet Medyczny. Warunkiem notowania w THE Impact Ranking jest opracowanie raportu dla minimum 4 celów, z czego cel 17. Partnerstwo na rzecz celów jest obligatoryjny. Spośród 23 notowanych w rankingu uczelni 8 instytucji opracowało raport dla minimalnej wymaganej liczby 4 celów, 4 uczelnie opisały w swym raporcie 5 zagadnień, w sumie 7 uczelni zaraportowało od 6 do 8 celów, a dwie kolejne 10 – 11 celów. Powyższe pozwala jednoznacznie stwierdzić, iż cele zrównoważonego rozwoju nie są jeszcze wystarczająco istotne dla krajowego  środowiska akademickiego. Dane prezentowane w THE Impact Ranking to pełne spektrum działalności organizacyjnej, badawczej oraz edukacyjnej uczelni, które przekazywane są do organizatora po wnikliwej analizie wszelkich aktywności uniwersytetu (zarówno w kontekście prowadzonych badań, kształcenia, jak i działalności w aspekcie współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym czy też podejmowanych działań uniwersytetu jako pracodawcy).

Przygotowanie raportu, realizacja aż 13 celów przez naszą uczelnię i uzyskanie najlepszego wyniku wśród polskich uczelni świadczy nie tylko o właściwym rozumieniu i interpretowaniu metodologii rankingowej, ale także o tym, że faktycznie cele te są realizowane przez społeczność akademicką Uniwersytetu Gdańskiego.

Spośród 13 zagadnień opracowanych przez Uniwersytet Gdański  w 3 zostaliśmy ocenieni najwyżej w kraju (w celach: 1. Koniec z ubóstwem, 5. Równość płci i 14 Życie pod wodą), w 4 naszą uczelnię sklasyfikowano na 2 miejscu w Polsce (cele: 4 Dobra jakość edukacji, 7. Czysta i dostępna energia, 16. Pokój, sprawiedliwość i silne instytucje oraz 17. Partnerstwo na rzecz celów), a w kolejnych 2 na miejscu 3 (cele: 10. Mniej nierówności oraz 13. Działania na rzecz klimatu). Oznacza to, że na 13 ocenianych parametrów, aż w 9 przypadkach sklasyfikowano nas na podium. Pozostałe zajmowane miejsca to również bardzo wysokie pozycje.

Istotnym jest, że całościowa ocena tegorocznej edycji rankingu obejmuje działania i aktywności podejmowane na uczelniach w roku 2021. Końcowa ocena, ostateczne pozycjonowanie uczelni, odbywa się w oparciu o ocenę trzech wybranych, raportowanych zagadnień ( cel 17. podlega obligatoryjnej ocenie).. W przypadku naszego Uniwersytetu na ocenę końcową złożyły się w tym roku punkty z zakresów: 5. Równość płci, 7. Czysta i dostępna energia, 16. Pokój, sprawiedliwość i silne instytucje oraz 17. Partnerstwo na rzecz celów.

O aktywności UG, której wynikiem jest pozycja lidera w Polsce i 13 miejsce na świecie w realizacji celu 5., można przeczytać w artykule pod linkiem:

https://ug.edu.pl/news/pl/5374/times-higher-education-impact-rankings-2023-uniwersytet-gdanski-200-miejsc-w-gore-najlepsi-w-polsce

Szczegóły punktacji w zakresie celu 5. obrazuje poniższa grafika:

fot.

Wysoka nota Uniwersytetu Gdańskiego w zakresie realizacji celu 7. Czysta i dostępna energia to efekt opracowania i konsekwentnej realizacji założeń „zielonych” polityk takich jak „Program efektywnego zarządzania energią oraz oszczędnego gospodarowania mediami związanymi z utrzymaniem i eksploatacją obiektów infrastruktury w Uniwersytecie Gdańskim na lata 2020 – 2024”. Wysoka ocena w tym przypadku to także efekt wyposażenia obiektów uniwersyteckich w system zarządzania budynkami BMS (Building Management System) oraz BEMS (Building Energy Management System). Nasza uczelnia, jako sygnatariusz Porozumienia sektorowego na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce (Polish Offshore Wind Sector Deal), podejmuje i realizuje wspólne działania na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w kraju. Z tematyką offshore związane są prowadzone przez uczelnię liczne prace badawcze, aktywność edukacyjna i ekspercka, a także realizowane są ekspertyzy i analizy na potrzeby sektora przemysłowego. W Uniwersytecie Gdańskim działa międzywydziałowy zespół dla morskiej energetyki wiatrowej, którego aktywność można obserwować na dedykowanej stronie internetowej https://offshore.ug.edu.pl/

Szczegóły punktacji w zakresie celu 7. obrazuje poniższa grafika:

b

Świetne notowania w zakresie celu 16. Pokój, sprawiedliwość i silne instytucje (2 miejsce w Polsce na 9 startujących uczelni, wysoka nota na świecie – przedział 101-200) to zasługa prezentacji UG jako instytucji demokratycznej, o przejrzystej strukturze, praworządnej, szanującej wolność akademicką, włączającą w procesy decyzyjne wszystkie grupy tworzące akademicką społeczność..

Szczegóły punktacji w zakresie celu 16. obrazuje poniższa grafika:

c

W zakresie celu 17. Partnerstwo na rzecz celów uczelnia nasza odnotowała ogromny postęp awansując z przedziału 601-800 do przedziału 301-400 na świecie i z miejsca piątego na drugie w Polsce wśród 23 notowanych uczelni), w dużej mierze za sprawą opublikowanego w 2022 roku raportu „Razem dla ludzi, środowiska i dobrobytu. Społeczne zaangażowanie UG przez pryzmat celów zrównoważonego rozwoju”, o którym przeczytać można więcej na stronie:

https://ug.edu.pl/news/pl/4074/razem-dla-ludzi-srodowiska-i-dobrobytu-spoleczne-zaangazowanie-ug-przez-pryzmat-celow-zrownowazonego

Niebagatelne znaczenie dla wzrostu naszej pozycji w tym punkcie ma zacieśnianie współpracy w ramach sojuszu uczelni o akronimie SEA-EU oraz podejmowanie przez UG szeregu działań popularyzujących kwestie związane ze zrównoważonym rozwojem wśród uczelni partnerskich.

Szczegóły punktacji w zakresie celu 17. obrazuje poniższa grafika:

d

Pierwsze miejsce w Polsce w zakresie realizacji celu 14. Życie pod wodą wynika z zaangażowania w tematykę morską, zarówno pod względem badawczym, infrastrukturalnym oraz organizacyjnym. Problematyka morska staniowi priorytetowy obszar badawczy Uniwersytetu Gda nskiego, co znajduje odzwierciedlenie w dewizie In mari via tua. Fakt posiadania jednego z najnowocześniejszych w Europie statków badawczych – ss. Oceanograf,  partnerstwo w ramach Sojuszu Uniwersytetów Morskich SEA-EU wpływa na wysokie miejsce naszej uczelni w tym zakresie.

Szczegóły punktacji w zakresie celu 14. obrazuje poniższa grafika:

e

- Cieszą nas bardzo coraz lepsze rezultaty w poszczególnych SDG raportowanych przez nasz uniwersytet – tak doskonałe wyniki Uniwersytetu Gdańskiego w omawianym zestawieniu komentuje dr Krzysztof Szczepaniak, Dyrektor Centrum Zrównoważonego Rozwoju UG, i dodaje: - Jestem przekonany, że Centrum w kolejnych latach będzie miało swój wkład w dalszą realizację tych celów.  Są ku temu konkretne przesłanki. W 2022 r. Centrum zaprojektowało i wdrożyło narzędzie informatyczne, które przyczyniło się do wyrazistego ukazania wkładu wszystkich Wydziałów, Międzynarodowych Agend Badawczych i jednostek organizacyjnych uniwersytetu w realizację idei zrównoważonego rozwoju. W ten sposób cała społeczność akademicka włączyła się w identyfikowanie, realizację i raportowanie osiągnięć związanych z SDG. Dziekani oraz kierownicy jednostek przyczynili się do skutecznego wdrożenia systemu sprawozdawczego realizacji SDG na UG. Dobre rozpoznanie głównych aktorów, aktywnych na polach SDG w jednostkach i ukazanie ich dokonań, zwiększyło zainteresowanie tym obszarem wśród pracowników UG, co przekłada się na kolejne pomysły i projekty badawcze oraz działania organizacyjne i administracyjne.

O potencjale naszej uczelni oraz pomysłach na kolejne zrównoważone działania dr Krzysztof Szczepaniak mówi:   

- Począwszy od roku 2023 Uniwersytet Gdański jest liderem zadania „Goes Greener” w ramach projektu Uniwersytetu Europejskiego – SEA-EU 2.0. Centrum będzie odgrywało ważną rolę w realizacji tego zadania ściśle współpracując z całą społecznością akademicką. Wspólnie z pracownikami naukowymi, pracownikami administracji oraz studentami naszej Alma Mater będziemy przez kolejne dwa lata wdrażali tzw. „small steps” (małe kroki) na rzecz zrównoważonego rozwoju.  Na koniec chciałbym podkreślić, że zwiększa się nasze zaangażowanie we współpracę z otoczeniem społeczno-gospodarczym. Przygotowujemy i realizujemy projekty z Urzędem Marszałkowskim Województwa Pomorskiego i jego jednostkami organizacyjnymi, samorządami Gdańskiego Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot, Związkiem Miast i Gmin Morskich, Agencją Rozwoju Pomorza oraz partnerami zagranicznymi, takimi jak Komisja Europejska oraz jej agendą badawczą, tj. Joint Research Centre. Motywem przewodnim wszystkich podejmowanych działań jest oczywiście budowanie trwałości regionu pomorskiego i odporności na wszelkie kryzysy naturalne oraz gospodarcze. Zapraszamy społeczność naszego uniwersytetu do śledzenia strony internetowej czrug.ug.edu.pl oraz aktywne włączenie się do realizacji celów zrównoważonego rozwoju.

Zbiorcze wyniki polskich uczelni w poszczególnych celach w THE Impact Ranking 2023  prezentuje załączona tabela.

Pełne wyniki dostępne na stronie:

https://www.timeshighereducation.com/rankings/impact/2023/overall#!/length/25/sort_by/rank/sort_order/asc/cols/undefined

Metodologia rankingu:

https://www.timeshighereducation.com/world-university-rankings/impact-rankings-2023-methodology

 

Załączniki
Załącznik Rozmiar
THE Impact 2023 - uczelnie polskie 80.65 KB
THE Impact 2023 - UG 190.22 KB
Katarzyna Gregorowicz-Bielawska