Fot. Alan Stocki/UG
Omówienie przez przedstawicielki władz dziekańskich i rektorskich sukcesów WE w poprzednim roku akademickim i ambitnych planów na przyszłość, wykład inauguracyjny dr. hab. Giuseppe T. Cirelli, prof. UG, przemówienie gościa specjalnego Thomasa Frossela z London Stock Exchange Group, uroczyste promocje doktorskie, wręczenie medali KEN oraz Nagród Rektora UG, a także występ Chóru Akademickiego UG – to główne punkty programu ceremonii inauguracji roku akademickiego 2023/2024 na Wydziale Ekonomicznym, która odbyła się w poniedziałek, 2.10.2023 r.
Licznie zgromadzonych podczas inauguracji studentów i pracowników UG, emerytowanych pracowników wydziału, przedstawicieli innych trójmiejskich uczelni, reprezentantów Rady Ekspertów, gości z instytucji i przedsiębiorstw, absolwentów oraz wszystkich przyjaciół Wydziału Ekonomicznego przywitała Dziekan Wydziału Ekonomicznego, dr hab. Monika Bąk, prof. UG. Pani Dziekan podsumowała działania podjęte w ramach katedry imiennej Eugeniusza Kwiatkowskiego, której w roku 2022/2023 przewodniczył prof. Leszek Balcerowicz i która prowadzona była właśnie na WE. Wśród efektów funkcjonowania jednej z trzech katedr imiennych zainicjowanych przez Rektora UG prof. Piotra Stepnowskiego znalazły się: cztery wykłady otwarte prof. Leszka Balcerowicza, seminaria i warsztaty ze studentami, zwieńczone Kongresem Ekonomicznych i Ekologicznych Kół Studenckich „KEEKS 2023”, udział w finale debat oksfordzkich oraz przygotowywana monografia „Potencjał aglomeracji Trójmiasta i metodyka pomiaru jego wykorzystania”.
Pani Dziekan przypomniała również liczne projekty badawcze i rozwojowe realizowane na Wydziale w ostatnim roku akademickim, w szczególności na te prowadzone w ramach programu Horyzont (projekty: CRISTAL – Climate resilient and environmentally sustainable transport infrastructure, with a focus on inland waterways oraz SPINE – Smart Public Transport Initiatives for Climate-neutral Cities in Europe). Wiele uwagi poświęciła także aktywności Wydziału w obszarze współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym, która obejmuje m. in. posiedzenia plenarne i robocze Rady Ekspertów, nowe i dotychczasowe umowy z przedsiębiorstwami, wizyty studyjne, warsztaty i cykle wykładów, a także zaangażowanie w zakresie edukacji ekonomicznej, czyli programy współpracy ze szkołami, Otwarte Wykłady Ekonomiczne, Turniej Debat Oksfordzkich czy Olimpiadę Spedycyjno-Logistyczną.
Przemówienie inauguracyjne w imieniu władz rektorskich wygłosiła Prorektorka ds. Współpracy Międzynarodowej UG dr hab. Anna Jurkowska-Zeidler, prof. UG. Wyróżniła Wydział Ekonomiczny za bardzo wysoki stopień umiędzynarodowienia, niezwykle efektywną współpracę z otoczeniem społeczno-gospodarczym, udział w projektach naukowych i rozwojowych oraz za ciekawą ofertę kształcenia, w tym w języku angielskim. Odniosła się także do perspektywy ponadwydziałowej, ogólnouczelnianej, wspominając o mocnych stronach UG i działaniach podejmowanych z sukcesami w zakresie postępującej internacjonalizacji, a także o coraz silniejszych relacjach z ośrodkami zagranicznymi, szczególnie w ramach sojuszu SEA-EU (zgodnie z mottem UG In mari via tua). Pani Prorektor podziękowała pracownikom UG za wysiłek poniesiony w ramach codziennych działań, które powodują, że Uniwersytet pnie się do góry w rankingach umiędzynarodowienia.
W dalszej części uroczystości nastąpiło uroczyste wręczenie medali, nagród i podziękowań. Medal Komisji Edukacji Narodowej odebrał z rąk Pani Prorektor dr Andrzej Poszewiecki. Podziękowanie za wieloletnią pracę zawodową, zaangażowanie w wykonywanie obowiązków oraz wkład w kształcenie kolejnych pokoleń studentów otrzymała dr Bożena Kłusek-Wojciszke.
Wykład inauguracyjny wygłosił dr. hab. Giuseppe T. Cirella, prof. UG.
Ceremonię dopełniło uroczyste wręczenie promocji doktorskich, Medali Komisji Edukacji Narodowej oraz Nagród Rektora UG. Część artystyczną zapewnił Chór Akademicki UG.