Nowoczesny sprzęt komputerowy - kolejne korzyści płynące z wprowadzenia eUczelni

euczelnia

System informatyczny Uniwersytetu Gdańskiego wzbogacony zostanie o nowoczesny sprzęt. Na poszczególnych wydziałach trwa już wymiana sprzętu, zakupionego decyzją Rektora prof. dr hab. Piotra Stepnowskiego. Oznacza to znaczącą poprawę obsługi i bezpieczeństwa naszych systemów informatycznych.

Przypomnijmy, że już od 2 listopada 2023 roku stopniowo wdrażany będzie w UG system informatyczny eUczelnia. W najbliższym czasie wiele procesów obowiązujących w naszym Uniwersytecie zostanie zastąpionych przez obieg elektroniczny. Ograniczenie przepływu dokumentów papierowych znacznie obniża koszt ich obsługi oraz chroni środowisko, co jest zgodne z założeniami Zielonego Uniwersytetu, dbającego o zrównoważony rozwój.

Oprócz usprawnienia obsługi procesów związanych z dydaktyką i kształceniem, korzyści, jakie niesie za sobą wprowadzenie eUczelni, to również wymiana sprzętu komputerowego na nowoczesny.

Projekt zakłada bowiem budowanie niezawodnej i bezpiecznej infrastruktury informatycznej, a także przyspieszenie procesu postępującej informatyzacji Uniwersytetu Gdańskiego. Aby to osiągnąć, niezbędna jest modernizacja zasobów informatycznych oraz wymiana dotychczas używanego sprzętu komputerowego na nowy. Zakupiony sprzęt zostanie rozdysponowany pomiędzy wydziałami biorącymi udział w projekcie PROUG. Planowana kwota z projektu przeznaczona na zakup sprzętu to blisko 4,9 mln zł.

- Rozwój infrastruktury informatycznej odgrywa ważną rolę w zapewnieniu sprawnego funkcjonowania Uczelni, dlatego też wymiana na nowsze, bardziej wydajne i bezpieczne rozwiązania jest niezbędna - mówi Zastępca Kanclerza ds. Informatyzacji, Komunikacji i Promocji dr hab. inż. Aneta Oniszczuk-Jastrząbek, prof. UG. - Coraz więcej dokumentów, plików w formie elektronicznej i intensywna eksploatacja wymagają nie tylko regularnej wymiany komputerów, ale także wdrażania nowych systemów informatycznych, które mają usprawnić wymianę i przetwarzanie danych. Jest to proces ciągły, który ma na celu między innymi utrzymanie konkurencyjnej pozycji Uniwersytetu i dostosowanie jej do zmieniających się technologii oraz potrzeb Studentów i Pracowników. Pozyskane na ten cel środki finansowe oraz współpraca z Politechniką Gdańską w ramach eUczelni przyczynią się do efektywniejszego zarządzania danymi a tym samym poprawy jakości nauczania i administrowania.

Poniżej prezentujemy pozycje, które znalazły się na liście planowanego zakupu sprzętu:

- 450 zestawów komputerowych, które zostaną rozdysponowane pomiędzy wydziały w celu modernizacji sal laboratoryjnych i komputerowych,

- 37 interaktywnych tablic Flipchart, które zostaną rozdysponowane między poszczególne wydziały,

- 50 laptopów stanowiących mobilne zestawy komputerowe ze skrzyniami transportowymi,

- 50 specjalistycznych zestawów komputerowych z rdzeniami CUDA, które umożliwią wykonywanie bardzo zaawansowanych obliczeń chemicznych, zapewniając wzrost efektywności i jakości badań naukowych prowadzonych na Wydziale Chemii,

- minimum 60 projektorów multimedialnych, które zostaną rozdysponowane pomiędzy wydziały w celu modernizacji sprzętu w salach wykładowych i aulach,

- minimum 100 urządzeń do transmisji danych cyfrowych, tj. punktów dostępowych do sieci WIFI, które zwiększą wydajność sieci bezprzewodowej oraz liczbę obsługiwanych użytkowników,

- macierz dyskowa stanowiąca zapasowe centrum danych dla centralnych systemów wspomagających zarządzanie uczelnią, która będzie stanowić wyposażenie CK STOS w TASK-u,

- serwery wraz z licencjami SQL, które pozwolą stworzyć niezawodną strukturę klastra bazodanowego SQL.

Przypominamy, że system informatyczny eUczelnia wdrażany będzie stopniowo od 2 listopada 2023 roku. Harmonogramy zmian, które będą dotyczyły poszczególnych grup - pracowników i studentów - będą udostępniane odpowiednio w Portalu Pracownika i w Portalu Studenta wraz ze szczegółowymi instrukcjami.

Więcej o eUczelni

Julia Bereszczyńska / Zespół Prasowy