O umiędzynarodawianiu w UG - podsumowanie działań CJO UG

fot.

- Umiędzynarodawianie to przede wszystkim komunikacja, na którą składa się język pisany, mówiony, melodia języka i jego kod. To rozwijanie wrażliwości na inne kultury, budowanie otwartości na międzynarodowe relacje, począwszy od tych prywatnych po te związane z aktywnością zawodową - mówi Dyrektor Centrum Języków Obcych Alina Swebocka.

Uniwersytet Gdański to nowoczesna, prężna i coraz bardziej międzynarodowa uczelnia, która gromadzi wielu wspaniałych młodych ludzi z bliższych i dalszych krańców świata. Uczelnia, która podnosi m.in. kompetencje językowe swoich pracowników, tak ważne w kwestii umiędzynarodowienia. W ciągu ostatnich kilku lat pracownicy naukowi, dydaktyczni i administracyjni UG mieli wyjątkową okazję rozwijać swoje kompetencje językowe, dostosowane do ich zawodowych potrzeb, w zakresie języka angielskiego.

W latach 2021-2023 z możliwości tej skorzystało ponad 300 pracowników. Odbyły się m.in. liczne kursy języka angielskiego przeprowadzane przez lektorów CJO i we współpracy z FRUG: English for International Communication, English for University Administration, Welcome to Poland. Zostały one zrealizowane w ramach projektów IDUB i NAWA oraz ze środków szkoleniowych Uczelni. Poziomy poszczególnych kursów zaczynały się od podstawowego A0, a kończyły na bardzo zaawansowanym C1.

Kurs pod nazwą English for International Communication odbywał się w małych grupach dla maksymalnie 10 osób, w zależności od preferencji i możliwości słuchaczy danej grupy, stacjonarnie na wydziałach UG lub w siedzibie Rektoratu, a także online na platformie MS Teams.

Uczestnicy kursu po teście diagnostycznym zostali podzieleni na grupy zbliżone poziomem znajomości języka angielskiego oraz ze względu na specyfikę danego wydziału UG. W sumie blisko 200 osób rozpoczęło w październiku 2021 r. naukę w 25 grupach. Pod koniec semestru zimowego uczestnicy kursu niecierpliwie dopytywali CJO oraz poszczególnych lektorów, czy jest szansa na kontynuowanie nauki w drugim semestrze roku akademickiego 2021/2022.

W reakcji na prośby ze strony słuchaczy kursu, widoczną potrzebę kontynuacji nauki języka angielskiego, a także ze względu na wspaniałe wyniki anonimowej ankiety przeprowadzonej wśród uczestników zajęć, władze rektorskie i dziekańskie UG podjęły decyzję o sfinansowaniu drugiego semestru kursu. Wyniki ankiety były jednoznacznie pozytywne, a niektóre z wypowiedzi warte są zacytowania, np.:

„Nie oczekuję żadnych modyfikacji. Nie mam żadnych uwag negatywnych.”  „Cudowna prowadząca.” „Uwag negatywnych brak. Oby więcej takich zajęć.” „Kurs prowadzony w sposób bardzo kompetentny.” „Proszę rozważyć możliwość kontynuowania nauczania.” „Tak trzymać.” „Uważam, że takie kursy językowe powinny być na stałe w ofercie dla pracowników naukowych w ramach podnoszenia kwalifikacji.” „Fantastyczna prowadząca”.

18 lektorów z CJO zaangażowało się w pracę z poszczególnymi grupami, stwarzając pracownikom naukowym ze wszystkich Wydziałów UG oraz pracownikom administracyjnym, biurowym i technicznym naszej uczelni warunki do podniesienia swoich kwalifikacji językowych i dokładając starań, by nauka odbywała się w sprzyjającej atmosferze i przyniosła wymierne efekty. Jest to szczególnie ważne w odniesieniu do strategii naszej Uczelni, która umiędzynarodowienie wpisuje w swoje priorytety. To dotychczas największe tego typu przedsięwzięcie podnoszenia kwalifikacji językowych naszej kadry zarówno akademickiej, jak i administracyjnej!

W semestrze letnim roku akademickiego 2022/2023 Centrum Języków Obcych UG zorganizowało na zlecenie Władz UG kurs języka angielskiego English for University Administration na poziomie średniozaawansowanym i zaawansowanym (B1, B2, B2+, C1) dla pracowników administracyjnych Uniwersytetu. Kurs odbywał się w małych (6-9 osób) grupach na poszczególnych wydziałach lub w rektoracie UG raz w tygodniu po 1,5 h. Zajęcia były prowadzone przez doświadczonych lektorów języka angielskiego i obejmowały w sumie 30 godzin lekcyjnych. Były nakierowane na doskonalenie umiejętności językowych uczestników, a także na poszerzenie zakresu słownictwa tematycznego w języku angielskim, charakterystycznego dla specyfiki danego Wydziału lub stanowiska pracy. 

W sumie naukę w 13 grupach rozpoczęło 101 osób. Zajęcia prowadziło 10 lektorek z CJO UG. W zeszłym tygodniu odbyło się ostatnie spotkanie, a uczestnicy kursu wyrazili swoje opinie o nim w anonimowej ankiecie, której wyniki załączone do niniejszego raportu świadczą o dużej satysfakcji z uczestnictwa w kursie, potrzebie takich inicjatyw oraz wysokiej ocenie profesjonalizmu lektorek prowadzących zajęcia. Dyrekcja CJO oraz zaangażowane lektorki są równie usatysfakcjonowane pozytywnym odbiorem kursu. Oto niektóre z wyrażonych w ankiecie opinii:

Nie mam żadnych uwag negatywnych.”  „Uwag negatywnych brak. Oby więcej takich zajęć.” „Kurs prowadzony w sposób bardzo kompetentny.” „Proszę rozważyć możliwość kontynuowania nauczania.”  Duży profesjonalizm prowadzącej.”

Wiele lektorek dostało indywidualne podziękowania mailowe od uczestników kursu, którzy wyrażali wdzięczność i satysfakcję z wzięcia w nim udziału. Oto przykładowe podziękowania: „Chciałam bardzo podziękować za energię, za profesjonalizm w przygotowaniu do zajęć. Dziękuję naprawdę. Przychodzenie na zajęcia z panią to sama przyjemność obcowania z językiem angielskim.”

Ze strony lektorek również padały pochwały pod adresem uczestników kursu. Oto dwie z nich: „Moja grupa uczęszczała na zajęcia naprawdę nienagannie. Większość Pań miało 100% frekwencji”, „Uczestnicy z dużą sumiennością uczestniczyli w zajęciach i przygotowywali się do nich”.

W ostatnim semestrze CJO zrealizowało nieco mniejsze przedsięwzięcie w ramach projektu NAWA - kursy języka angielskiego dla administracji UG, dla osób na poziomach A0- A2, które umożliwiły rozwinięcie kompetencji językowych na potrzeby podstawowej komunikacji. Czekamy obecnie na opinie uczestników kursów, ale mamy głębokie przekonanie, że i tym razem wszyscy słuchacze i lektorzy byli bardzo zadowoleni z efektów wspólnej pracy.

- Tak właśnie wygląda budowanie solidnych podstaw pod szerokie umiędzynarodawianie naszej uczelni - podsumowała działania Dyrektor CJO UG Alina Swebocka

Iwona Musielska/CJO