- To już nie odległa futurystyka, ale bliska nam codzienność sięgać będzie gwiazd! Sięgać chcemy i my! Dlatego też powołałem do życia „Ad Astra” – mówi dr Jakub Szlachetko z Wydziału Prawa i Administracji UG, inicjator programu badawczego nad astropolityką i prawem kosmicznym Ad Astra.
Jak podkreśla dr Jakub Szlachetko, program zrodził się z jego zainteresowań problematyką kosmiczną, w kontekście polityki i prawa. - Tematyka kosmiczna przeżywa swój renesans – za sprawą geopolityki, potrzeby nowych zasobów i rozwoju technologicznego, ale także wizji i marzeń odkrywców-naukowców, przedsiębiorców-zapaleńców czy w końcu mężów stanu - wyjaśnia.
Dlatego powołał do życia Ad Astra. Program badań nad astropolityką i prawem kosmicznym, a dodatkowo działa na rzecz utworzenia Konsorcjum Naukowego Ad Astra, które ma stanowić dla programu strukturę organizacyjną, skupiającą różne instytucję, środowiska i osoby.
W skład Konsorcjum Naukowego weszły: Wydział Prawa i Administracji UG, Instytut Metropolitalny - niezależny think tank, Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni oraz Bałtycki Klaster Morski i Kosmiczny. Celem konsorcjum ma być działalność naukowa, popularyzatorska oraz wspieranie legislacji. - Koncentrujemy uwagę na szeroko pojętych naukach społecznych - prawo, administracja, politologia, zarządzanie, ekonomia i dodatkowo urbanistyka. Choć jesteśmy otwarci na wszystkich chętnych współpracą – wyjaśnia dr Jakub Szlachetko.
W trakcie przygotowań są prace nad dwujęzycznym czasopismem naukowym pt.: Ad Astra. Program badań nad astropolityką i prawem kosmicznym. Zaplanowane są także wykłady online, konferencja naukowa i działania integrujące wokół tematu środowiska naukowe, eksperckie i biznesowe. Jak zapowiada organizator, jeszcze wiosną zainaugurowana będzie działalność programu na platformach Zoom, Facebook i Youtube.
Program na FB:
https://www.facebook.com/AdAstraIM/
Strona WWW czasopisma: