Uniwersytet Gdański po raz pierwszy w „zielonym” rankingu UI GreenMetric

Ranking UI GreenMetric ocenia działania proekologiczne uczelni związane ze zrównoważonym rozwojem i ochroną klimatu, dbałość o utrzymanie terenów zielonych, o zachowanie neutralności energetycznej, poziom wykorzystania zrównoważonego transportu, optymalizację zużycia wody oraz gospodarkę odpadami, a także wszelkie działanie edukacyjne na rzecz środowiska.

Ranking publikowany jest od 2010 roku, kiedy to notowano 95 uniwersytetów w 35 krajach – obecnie uczestniczy w nim 959 uniwersytetów z 80 krajów. Tak znaczny wzrost liczby uczestników odzwierciedla niezwykle istotny trend na uczelniach wyższych na całym świecie – silną i wciąż rosnącą świadomość odpowiedzialności za planetę i uwarunkowane jej kondycją, losy przyszłych pokoleń. Wokół tej idei budowane są strategie uczelni związane z kształceniem na rzecz środowiska, podejmowanymi tematami badawczymi oraz szeroko pojętą trzecią misją na rzecz społeczeństwa poprzez współpracę. Bez zaangażowania tych wszystkich czynników nie sposób myśleć o stawianiu czoła globalnym problemom związanym chociażby ze zmianami klimatu.

Dla Uniwersytetu Gdańskiego pozycjonowanie w tym zestawieniu jest ważnym punktem wyjścia w budowaniu koncepcji uczelni zielonej, zrównoważonej, dbającej o klimat i środowisko.

W tegorocznej edycji rankingu uczestniczyło 959 uczelni z całego świata, w tym 9 z Polski, wśród których Uniwersytet Gdański sklasyfikowano na 4. miejscu za Politechniką Gdańską (świetne 134 miejsce w zestawieniu globalnym), Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (pozycja 250) oraz niepubliczną Wyższą Szkołą Informatyki i Zarządzania z Rzeszowa (miejsce 411). Pozostałe uczelnie z Polski raportujące do „zielonego rankingu” to Politechnika Krakowska, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, Akademia Pedagogiki Specjalnej w Warszawie, Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu oraz Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Uczelnia nasza sklasyfikowana została na 635. miejscu na świecie. Najwyższe noty zebrał UG w kategoriach Education and Research oraz Water, zajmując odpowiednio 3. i 2. pozycję w Polsce w tych kryteriach.

Światowe podium rankingu zajmują uniwersytety z Holandii i Anglii.

Pełne zestawienie notowanych uczelni pod linkiem: https://greenmetric.ui.ac.id/rankings/overall-rankings-2021

Green Metric
Opracowanie: mgr Katarzyna Gregorowicz-Bielawska, pełnomocnik Rektora ds. rankingów