Już w ten czwartek, 26 maja, zapraszamy na uroczystość nadania sali teatralnej w Budynku Neofilologii Uniwersytetu Gdańskiego imienia prof. Jerzego Limona – wybitnego anglisty, teatrologa i niezwykłego wykładowcy, który z ogromnym zaangażowaniem szerzył wiedzę o twórczości Szekspira oraz inicjatora budowy i pierwszego dyrektora Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Wydarzenie uświetnią artyści wystawiając spektakl „wilLIaM ON my mind” pod kierownictwem Barbary Madany.
Spektakl jest dziełem kolektywnym, stworzonym wspólnie przez studentów, pracowników UG i członków grup twórczych, działających w ramach Akademickiego Centrum Kultury „Alternator”. Poszczególne sceny, inspirowane szekspirowskimi tekstami, tworzą rodzaj kolażu ukazanego w onirycznej stylistyce. Artyści pod czujnym okiem reżyserskim Barbary Madany stworzą niepowtarzalną atmosferę w duchu twórczości wybitnego pisarza znad rzeki Avon.
Umieranie, zasypianie śnienie - trzy alternatywne stany ludzkiej świadomości, w których jaźń otwiera się na to, co niemożliwe. Głównym bohaterem jest Śniący. To jego wyobraźnia powoła do scenicznego życia postaci znane z dramatów Szekspira. Makbeta w towarzystwie trzech wiedźm, Romea i Julię, osaczonych przez nienawiść dwóch zwaśnionych rodów, zawistny Jago z „Otello”, czy orszak leśnych duchów ze „Snu nocy letniej”. Będą oni sprawcami scenicznych zdarzeń, toczących się w irracjonalnym świecie snu, gdzie nie obowiązują zdroworozsądkowe zasady i ograniczenia.
Część tekstów zostanie przedstawiona w oryginale, po angielsku, jednak wybrzmią także w różnych tłumaczeniach. Studenci sześciu uczelni zrzeszonych w ramach SEA-EU odczytają fragmenty wybranego dramatu w swoich ojczystych językach.
Oniryczna konwencja usprawiedliwi różnorodność poszczególnych scen i uzasadni brak związków przyczynowo - skutkowych pomiędzy nimi. Postawi także widza wobec pytania: kim jest główny bohater, którego senne projekcje oglądamy? Współczesnym „Everymanem”, którego w momencie zasypiania nawiedzają znane z przeczytanych lektur postaci? Artystą/twórcą, który w momencie nagłego przypływu weny twórczej nieświadomie nawiązuje intertekstualne więzi z dziełami Szekspira? A może badaczem, który spędził życie na badaniu tekstów genialnego brytyjskiego dramaturga i który wraca do nich myślami w chwili śmierci? Odpowiedź na to pytanie artyści pozostawią widzom. Wykorzystanie snu jako zabiegu kompozycyjnego otwiera drogę dla wieloznaczności i pozwala odbiorcom na interpretacyjną swobodę.
Na scenie zobaczymy i usłyszymy:
- Teatr Standby Studio,
- Teatr Tańca „Kiosk Ruchu”,
- Chór Uniwersytetu Gdańskiego,
- Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Gdańskiego JANTAR,
- Zespół tańca flamenco Los Mariscos,
- Studio wokalne Uniwersytetu Gdańskiego,
- Zespół Tańca Irlandzkiego i Szkockiego Uniwersytetu Gdańskiego,
- studentów Zarządzania Instytucjami Artystycznymi, studentów SEA-EU, Magdalenę Komorowską, dr Adama Jagiełło-Rusiłowskiego.
Ponadto:
Piotr Charytoniuk - w roli Śniącego
Natalia Bartosz, Małgorzata Krzaczyńska, Paulina Pociask – w roli Wiedźm
Scenariusz i reżyseria: Barbara Madany
Producentka: Paulina Tryba
Scenografia: Katarzyna Zawistowska
Kostiumy: Agnieszka Kochańczyk
Multimedia: studenci ASP pod opieką Roberta Turło
Mistrz oświetlenia: Bartosz Cybowski
Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Inicjatyw Artystycznych „Jantar”.
Projekt dofinansowano ze środków Miasta Gdańska.
Wstęp na podstawie bezpłatnych wejściówek: http://sia-jantar.pl/