Uniwersytet Gdański notowany w prestiżowym rankingu QS World University Ranking 2024

W najnowszej edycji rankingu QS World University Rankings Uniwersytet Gdański  jedenastą uczelnią wyższą i szóstym uniwersytetem klasycznym w Polsce.

O notowanie w rankingu ubiegały się 2963 instytucje z całego świata,  z czego w opublikowanym 28 czerwca 2023 zestawieniu znalazło się 1500 uczelni ze 104 krajów.

W tegorocznym, jubileuszowym zestawieniu (ranking QS WUR publikowany jest po raz 20.)sklasyfikowano 22 polskie uczelnie wyższe (tyle samo, co w roku ubiegłym), spośród których najlepiej oceniono Uniwersytet Warszawski (262 pozycja na świecie), Uniwersytet Jagielloński (304) oraz Politechnikę Warszawską (571).

W tegorocznej edycji uszczegółowiono progi oceny - i tak w przedziale 731-740 sklasyfikowano Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, w przedziale 801-850 notowany jest poznański Uniwersytet Przyrodniczy.  Kolejne lokaty uczelni polskich to 851-900 (Politechnika Gdańska), 901-950 (Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Uniwersytet im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Wrocławski i Politechnika Wrocławska),  951-1000 (Uniwersytet Gdański i Uniwersytet Łódzki), przedział 1001-1200 (Politechnika Krakowska, Politechnika Łódzka, Politechnika Poznańska, Politechnika Śląska    oraz Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego) oraz 1201-1400 (Politechnika Lubelska, Uniwersytet w Białymstoku, Uniwersytet Rzeszowski, Uniwersytet Śląski w Katowicach oraz Uniwersytet Warmińsko – Mazurski w Olsztynie).  W porównaniu z rokiem ubiegłym 11 uczelni polskich, w tym nasza, utrzymała zajmowane pozycje, choć już w bardziej szczegółowych przedziałach. 7 uczelni zostało notowanych niżej niż w roku ubiegłym, a tylko jedna poprawiła swoje notowanie, awansując z przedziału 801-1000 na pozycję 731-740 (AUM). Pozycje liderów pozostają dość stabilne mimo niewielkich wahań (UW awans z pozycji 284 na 262, UJ i Politechnika Warszawska notują nieznaczne spadki odpowiednio z 293 na 304 i z przedziału 521-530 na 571).

Ranking QS zmienił w tym roku sposób oceny uczelni w stosunku do lat ubiegłych i obecnie oparty jest na 5 głównych kryteriach. 50% wagi to wskaźnik Research and Discovery, z czego na 30% składają się oceny reputacyjne ekspertów akademickich z całego świata, a na pozostałe 20% liczba cytowań będąca szacunkową oceną wpływu i jakości prac naukowych prowadzonych przez uniwersytet. Wskaźnik ten jest obliczany na podstawie danych z bazy Scopus. Kolejne 20% składowej oceny to wskaźnik Employability and Outcomes opracowany w oparciu o opinie pracodawców oraz o zdolności instytucji do zapewnienia wysokiego poziomu zatrudnialności swoich absolwentów. Pozostałe kryteria oceny i ich wagi to: stosunek liczby wykładowców do liczby studentów (10%), zaangażowanie międzynarodowe (15%) oceniane przez pryzmat liczby zagranicznych naukowców, studentów oraz udziału w międzynarodowych sieciach badawczych, a także zaangażowanie w realizację zagadnień związanych ze zrównoważonym rozwojem (5%). Wyniki opierają się na analizie 17,5 mln artykułów naukowych i opiniach ponad 240 000 wykładowców akademickich i pracodawców.

Wskaźnikami najlepiej ocenianymi okazały się dla UG udział w międzynarodowych sieciach badawczych (uczelnia nasza zajęła 472 miejsce na świecie w tym parametrze) oraz stosunek liczby wykładowców do liczby studentów (miejsce 493 na świecie).

Pełne zestawienie rankingu QS World University Rankings 2024 na stronie:

Katarzyna Gregorowicz - Bielawska/Biuro Analiz i Ekspertyz