Ostatni dzień głosowania na projekty Akademickiego Budżetu Obywatelskiego UG!

Już godziny dzielą nas od zakończenia głosowania na projekty w drugiej edycji Akademickiego Budżetu Obywatelskiego Uniwersytetu Gdańskiego. Głosowanie trwa do 30 października 23:59:59. Cztery zwycięskie projekty pierwszej edycji, zainicjowanej przez Rektora prof. Piotra Stepnowskiego, zostały już zrealizowane.

Akademicki Budżet Obywatelski Uniwersytetu Gdańskiego (”ABO UG”) to projekt, w ramach którego studenci, doktoranci i pracownicy UG mogli zgłaszać swoje pomysły na rozwój infrastruktury uczelni. Do wydania jest 200 tys. złotych - po 100 tys. na projekty pracownicze i studenckie.

W kwietniu tego roku społeczność akademicka miała możliwość zgłaszania swoich pomysłów do drugiej edycji inicjatywy. Zostały zgłoszone 33 projekty, w tym 22 projekty pracownicze oraz 11 projektów studenckich.  Do etapu głosowania komisja konkursowa zakwalifikowała ostatecznie 27 projektów - 18 w puli projektów pracowniczych oraz 9 pomysłów studenckich.

Pod koniec września zakończono z kolei realizację wszystkich 4 projektów wybranych przez społeczność akademicką w roku ubiegłym, w pierwszej edycji ABO UG: - Cieszę się, że wszystkie projekty wybrane przez naszą społeczność w pierwszej edycji Akademickiego Budżetu Obywatelskiego udało się zrealizować przed rozpoczęciem głosowania na projekty w obecnej edycji. Mam nadzieję, że stanowić będą one najlepszą wizytówkę tej nowej w naszej uczelni inicjatywy i zachęcą społeczność akademicką do równie aktywnego udziału w głosowaniu w tym roku mówi Prorektor ds. Studentów i Jakości Kształcenia dr hab. Arnold Kłonczyński, prof. UG, który przewodniczył komisji oceniającej projekty.

W pierwszej edycji konkursu blisko 5 tys. osób z grona studentów, doktorantów i pracowników naszej uczelni zdecydowało się oddać swoje głosy na projekty ABO UG.

 

Park Kieszonkowy

Przypomnijmy, że w gronie wybranych w roku ubiegłym koncepcji w kategorii projektów pracowniczych pierwsze miejsce zajął Park Kieszonkowy przy budynku Neofilologii autorstwa Aleksandry Hołomej z Wydziału Filologicznego, która zgłaszając swój pomysł, wyszła z inicjatywą zagospodarowania patio przy gmachu Neofilologii.

Celem projektu było uczynienie niewielkiego, zielonego skwerku bardziej przyjaznym, doposażenie go w siedziska, ścieżki oraz zielone rabaty. Przez środek placyku wyznaczono i wykonano ścieżkę o szerokości 1,2 m, biegnącą w kierunku z południowego zachodu na północny wschód. Ścieżka tworzy szereg placyków, manewrując pomiędzy istniejącymi elementami betonowymi, na których zostały zamontowane siedziska z deski kompozytowej. Elementem uzupełniającym są prostokątne ozdobne rabaty z jeżówką, macierzanką, rozchodnikiem i trzcinnikiem. Dwa pola pomiędzy elementami betonowymi a ścieżką obsiane zostały mieszanką nasion roślin wieloletnich, tworząc łąkę kwietną. Zostały tam również zamontowane dwa domki - hotele dla owadów.

Gym&Street Workout

Drugim ze zrealizowanych projektów pracowniczych wybranych w I edycji ABO UG jest „Gym & Street Workout - Strefa z urządzeniami do Ćwiczeń na Świeżym Powietrzu” autorstwa Zastępcy Dyrektora ds. Sportowych w Centrum Wychowania Fizycznego i Sportu UG Tomasza Aftańskiego.

Projekt został zlokalizowany w sąsiedztwie dawnego Rektoratu, nieopodal kortów tenisowych, na terenach zielonych Kampusu Bałtyckiego, w otulinie drzew. Siłownia zewnętrzna oferuje spory wybór drabinek poziomych, drążków i poręczy do pompek. Dodatkowymi atrakcjami są koła gimnastyczne do podwieszania oraz lina do ćwiczeń. Piaskowa nawierzchnia zapewnia bezpieczeństwo ćwiczącym.

strefa zero stress

W gronie ubiegłorocznych projektów studenckich najlepszy okazał się pomysł autorstwa Mileny Kruszewskiej, studentki WPiA - Ogólnouniwersytecka Strefa Zero Stress na WPiA” - który zakładał stworzenie przestrzeni do aktywnego wypoczynku i wymiany myśli pomiędzy młodymi naukowcami na Wydziale Prawa i Administracji.

Zadanie polegało na aranżacji wnętrz na strefę relaksu, zlokalizowaną na parterze, w holu głównym budynku Wydziału Prawa i Administracji w bezpośrednim sąsiedztwie szatni.

W ramach projektu, na powierzchni o wielkości 51 m² zaprojektowano zestaw siedzisk dla 15 osób z wysokim blatem do pracy, zabudową bankomatu, a także donicami na zieleń. Strefę usytuowano bezpośrednio przy fasadzie szklanej, aby zapewnić odpowiednie oświetlenie naturalne. Siedziska wykonane zostały ze sklejki brzozowej zabezpieczonej trudnozapalnym lakierem matowym. Elementy stalowe: donice, oparcia, zabudowę bankomatu wykonano z blachy stalowej gładkiej lub perforowanej, malowanej proszkowo w kolorze jasnozielonym. Całość projektu uzupełnia nowoczesne oświetlenie ledowe wykonane w formie wiszących girland, umieszczone nad blatami i siedziskami, a także różnorodne rośliny doniczkowe.

 

Strefa Chilloutu

Drugim z projektów studenckich wybranych w ubiegłorocznym głosowaniu była „Strefa Chilloutu na WNS-ie”, który zgłosiła doktorantka z WNS Sandra Żukowska. Zgodnie z założeniami projektu w zachodnim skrzydle gmachu wydziału, na poziomie 300, w niezagospodarowanej wcześniej przestrzenni holu powstała strefa relaksu i integracji społeczności akademickiej.

W ramach zadania odmalowano ściany i poprawiono estetykę wnęki, wykonano prace stolarskie, w tym zabudowę schodów dębowych do siedzenia dla 10 osób. Strefę wyposażono ponadto w 2 regały na książki i gry, 7 blatów, 14 krzeseł do siedzenia przy blatach, 2 kosze do bujania (fotele wiszące), 2 fotele do odpoczynku oraz 4 małe stoliki.

W ramach aranżacji strefy dokonano zakupu sztucznej trawy, poduszek pod głowę i ciało oraz poduszek do siedzenia, kocy, donicy dużej z kwiatem, dwóch małych donic z roślinami, lampek LED na blaty w liczbie 12 szt., a także zamontowano 12 półek na ścianę na kwiaty doniczkowe oraz zakupiono 40 szt. osłonek oraz małych doniczek z kwiatami. W ramach projektu wykonano ponadto montaż gniazdek elektrycznych i zapewniono doprowadzenie instalacji elektrycznej do schodów.

Wracając do tegorocznej edycji, warto wspomnieć o projektach, na które w tym roku można zagłosować.

- Wśród zgłoszonych pomysłów znalazły się ponownie popularne w I edycji konkursu strefy do pracy, relaksu i wypoczynku zlokalizowane wewnątrz obiektów uniwersyteckich,  jak i zewnętrzne przestrzenie wypoczynkowe, a także projekty związane z rozwojem infrastruktury rowerowej, w tym stacja naprawcza i stojaki rowerowe, projekty zielone oraz pomysły związane z doposażeniem sal wykładowych w sprzęt nagłaśniający czy nowe monitory, a nawet pomysł utworzenia multimedialnego vlogowo-podcastowego studia nagraniowego -  informuje  koordynator ds. ABO UG Piotr Szpajer.

Lista wszystkich projektów, które komisja konkursowa dopuściła do etapu głosowania, dostępna jest tu.

Szczegółowe informacje o każdym z projektów dostępne są po zalogowaniu się do Panelu Pracownika lub Panelu Studenta -https://abo.ug.edu.pl/Start.aspx w zakładce Projekty do głosowania.

Głosowanie rozpoczeło się w poniedziałek 23 października o godz. 8:00 i trwać będzie do poniedziałku 30 października do godz. 23:59. Będzie ono odbywać się w formie elektronicznej na stronie https://abo.ug.edu.pl/Glosowanie.aspx po zalogowaniu się do Portalu Pracownika (pracownicy) lub Portalu Studenta (studenci i doktoranci) i wybraniu zakładki GŁOSUJ.

Każdy pracownik UG ma możliwość oddania głosu na maksymalnie 3 projekty z puli projektów pracowniczych. Każdy student  i doktorant również może wybrać maksymalnie 3 projekty z listy projektów studenckich. Osoby, które w momencie głosowania są zarówno pracownikami, jak i studentami lub doktorantami uczelni, mogą zagłosować w obu kategoriach (logując się do Portalu Pracownika - wybierają maksymalnie 3 projekty z listy projektów pracowniczych, a po zalogowaniu się do Portalu Studenta - mogą wybrać maksymalnie 3 projekty z puli projektów studenckich).

Wyniki głosowania poznamy do 15 listopada. Projekty pracownicze i studenckie z najwyższym poparciem, których łączna suma mieścić się będzie w kwocie 100 tys. zł w każdej z obu kategorii, zostaną wybrane do realizacji i włączone do planu wydatków uczelni na przyszły rok.

Wszystkim wnioskodawcom projektów ABO UG  życzymy powodzenia na etapie głosowania, a całą społeczność naszej uczelni zachęcamy do aktywnego w nim udziału.

Załączniki
ABO 2023
CKiP UG Fot. Marcel Jakubowski/ZP UG