Posiedzenie Senatu w czwartek 26.10.2023 Rektor UG prof. Piotr Stepnowski rozpoczął od powitania nowych senatorów: dr Mirosławy Malinowskiej, Joanny Jakubowskiej, Dawida Dacko i Adama Zaparta. Podczas obrad głosowaniu poddane były m.in. wnioski o zatwierdzenie realizacji Strategii UG za lata 2020-2022 czy projekt w sprawie powołania Uczelnianej Komisji Wyborczej oraz Wydziałowych Komisji Wyborczych na kadencję 2024-2028.
Po przyjęciu porządku obrad opiniowano dwa wnioski o zatrudnienie na stanowisku profesora UG. Wniosek Wydziału Chemii o zatrudnienie dr. hab. Jarosława Ruczyńskiego zreferowała Dziekan dr hab. Beata Grobelna, prof. UG. Wniosek Wydziału Nauk Społecznych o zatrudnienie dr hab. Katarzyny Kamińskiej-Korolczuk zreferował Prodziekan dr hab. Radosław Kossakowski, prof. UG.
W następnej kolejności pochylono się nad wnioskiem Rektora UG o podjęcie uchwały w sprawie zatwierdzenia Sprawozdania z realizacji Strategii UG za lata 2020-2022. - Strategia jest przygotowywana przez zespół rektorski i technicznie wspierana przez zespół kierowany przez dr. hab. Pawła Antonowicza, prof. UG, który opowie o szczegółowych aspektach jej realizacji. Przypomnę, że Rada UG pozytywnie zaopiniowała sprawozdanie 20 października br. - powiedział prof. Piotr Stepnowski.
Rektor UG przekazał głos Prorektorce ds. Współpracy i Rozwoju dr hab. Sylwii Mrozowskiej, prof. UG, która podkreśliła profesjonalizm zespołów pracujących nad strategią m.in. Komisji Strategicznego Rozwoju i Modelowania Procesów w UG monitorującej działania.
- Podczas tych dwóch lat wszystkie cele strategiczne zostały osiągnięte, dodatkowo wprowadziliśmy prawie 70 nowych inicjatyw (w sumie jest ich 222). Zachęcamy do tego, by zgłaszali Państwo swoje uwagi, aktualizacje, które można by wprowadzić. Dziękuję Radzie Uczelni za dyskusje i rekomendacje, które otrzymaliśmy - dodała Prorektorka prof. UG Sylwia Mrozowska.
W dalszej części dr hab. Paweł Antonowicz, prof. UG, skomentował dotąd podejmowane działania, poruszając kwestię metodyki i dotychczasowych osiągnięć. - Budowa łatwej, prostej i czytelnej strategii dla tak dużego pracodawcy jak UG nie była łatwa. Jestem dumny, że nasza organizacja jest prekursorką realizowania tego typu systemów w polskim szkolnictwie wyższym. Powstał system informatyczny dedykowany specjalnie potrzebom naszej uczelni. Mamy możliwość przeglądu wszystkich archiwizowanych informacji wprowadzonych do systemu, a dzięki temu możemy je sobie w sposób elastyczny modyfikować.
Do dyskusji włączył się prof. Jacek Zaucha, na którego pytanie o m.in. metody punktowania w strategii odpowiedział prof. UG Paweł Antonowicz: - Cała ewaluacja jakości działalności naukowej sprowadziła jakość naszej nauki do poziomu i punktów pomiarowania. Zarządzać można tylko tym, co da się opomiarować. Czy jesteśmy zwolennikami, czy nie, musimy w tej rzeczywistości jakoś się odnaleźć.
Głos zabrał też prof. Piotr Stepnowski: - Mając świadomość wszelkich ograniczeń tego typu dokumentów i ich niedoskonałości, zwłaszcza w zakresie czynników jakościowych, każdy element Strategii miał fragment opisowy, w którym staraliśmy się zdiagnozować przyczyny wykonania niezgodnego z wcześniejszym planem. Dodatkowo jest to potwierdzone wstępem, gdzie staramy się opisywać najistotniejsze elementy. Potraktowaliśmy ten dokument bardzo serio. Podpowiada nam, jak uniwersytet powinien się rozwijać i jakie działania powinniśmy podjąć intensywniej w obszarach, gdzie widzimy deficyty.
Do dyskusji dołączyła Prorektorka prof. UG Sylwia Mrozowska: - Dziękuję za pytanie o wskaźniki jakościowe. W naszych czterech strategicznych celach staraliśmy się unaocznić, jak tworzona przez nas strategia pomaga nam zarządzać uczelnią bardziej sprawnie i łączyć systemowo pewne rozproszone działania w uniwersytecie.
Sprawozdanie zatwierdzono jednomyślnie.
W punkcie czwartym obrad senatu powołane zostały Uczelniana Komisja Wyborcza oraz Wydziałowe Komisje Wyborcze na kadencję 2024-2028. Rektor UG prof. Piotr Stepnowski przypomniał, że Senat do 30 października roku poprzedzającego rok wyborczy ustala liczbę członków UKW oraz WKW i wybiera ich do końca listopada. Dodał też, że członków UKW będących nauczycielami akademickimi reprezentującymi wydziały Senat wybiera spośród osób zgłoszonych przez dziekanów, a reprezentantów jednostek pozawydziałowych spośród akademików zaproponowanych przez dyrektorów tych jednostek. Przedstawiciela pracowników niebędących nauczycielami akademickimi Senat wybiera zaś spośród kandydatów wybranych na zebraniu wyborczym tej grupy pracowników. Członków UKW z grupy studentów oraz doktorantów Senat wybiera spośród kandydatów zgłoszonych przez samorząd studencki oraz samorząd doktorantów.
W projekcie uchwały, który otrzymali senatorowie, znalazł się skład uczelnianej komisji wyborczej (w sumie 31 osób) oraz wydziałowych komisji wyborczych. Rektor przytoczył wcześniej zgłoszone korekty, wyczytując właściwych członków komisji. Senat pozytywnie zaopiniował składy komisji.
Piąty punkt obrad dotyczył projektu uchwały porządkującej skład osobowy stałych komisji senackich i uczelnianych UG na okres do końca kadencji 2020-2024. Rektor przedstawił zmiany osobowe i nowych studentów i doktorantów. Projekt został pozytywnie zaopiniowany.
Po zatwierdzeniu protokołu z posiedzenia senatu omówiono różne sprawy bieżące. Prof. Dominik Antonowicz z Rady Uczelni zreferował uchwałę Rady UG w sprawie sytuacji finansowej uczelni wyższych w Polsce: - W uchwale wyrażamy głębokie zaniepokojenie pogarszającym się stanem finansów uczelni wyższych w Polsce, w tym finansów UG, co dzieje się w polskim szkolnictwie od kilu lat. Uchwała jest wyrazem naszego sprzeciwu wobec tego. Sytuacja finansowa UG jest stabilna, pozwala przetrwać rok budżetowy, ale ogranicza możliwości inwestycyjne uczelni. Potrzebne jest dobre, stabilne finansowanie uczelni w Polsce. Uchwała kończy się apelem o zwiększenie poziomu finansowania.
Prof. Piotr Stepnowski podziękował za tę uchwałę i zaznaczył, że wpisuje się ona w wydarzenia ostatniego tygodnia: - Uczestniczyliśmy w posiedzeniu Konferencji Rektorów Polskich, gdzie zaapelowaliśmy o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia, które będzie miało miejsce w Łodzi. Podejmiemy tam apel o radykalne przemodelowanie finansowania szkolnictwa wyższego oraz o wyodrębnienie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Mamy teraz historyczną szansę na zmianę finansowania szkolnictwa wyższego i wykorzystamy ją.
W dalszej części Rektor Stepnowski opowiedział o sukcesie sportowców UG. Uniwersytet Gdański zajął 2 miejsce (na 140 uczelni) w kategorii uniwersytetów AMP. - To wielki sukces naszych sportowców i trenerów, którzy wciąż trenują bez bazy sportowej.
Rektor podniósł też kwestię tegorocznego Akademickiego Budżetu Obywatelskiego: - Zapowiada się bardzo obiecująco, po trzech dniach od uruchomienia głosowania mamy już 700 głosów pracowników i 2 tys. głosów studenckich. O to chodziło, trzymamy kciuki za zwycięskie projekty.
Na koniec Rektor UG zachęcił do skorzystania z wystawy (dostępnej jeszcze przez 3 dni w BUG) poświęconej Wisławie Szymborskiej.
Dobre informacje przekazała też Prorektorka ds. Współpracy Międzynarodowej dr hab. Anna Jurkowska-Zeidler, prof. UG. Pierwsza dotyczyła podpisania przez UG deklaracji Magna Charta Universitatum, dokumentu będącego podstawą misji i działań uniwersytetów, wyznaczającego wartości, którymi powinny kierować się uczelnie, jak choćby wolność i autonomia.
Prorektor prof. UG Anna Jurkowska - Zeidler poinformowała też o 2 mln zł przyznanych dla szkół doktorskich UG na realizację zadania umiędzynarodowienia.
Prorektor ds. Badań Naukowych prof. Wiesław Laskowski przypomniał nazwiska pięciu naukowców UG, którzy znaleźli się w Radzie Doskonałości Naukowej.
Na koniec zebrania Piotr Patalas z Centrum Aktywności Studenckiej i Doktoranckiej zaprosił zebranych do udziału w akcji Movember, podczas której będzie możliwość poddania się badaniom na raka jądra czy nowotwór prostaty.
Przypominamy, że wszystkie uchwały z posiedzeń Senatu dostępne są w BIP
Senat Uniwersytetu Gdańskiego - informacje