Projekt z udziałem UG z finansowaniem programu PHC Polonium

zdjęcie poglądowe

Wśród laureatów tegorocznego bilateralnego programu badań naukowych między Polską a Francją PHC Polonium jest m.in. projekt złożony przez zespół badawczy z Uniwersytetu Gdańskiego, wspólnie z francuskim zespołem z Centre Inria Grenoble ‐ Rhône‐Alpes. Osobą odpowiedzialną za projekt „Nauczanie maszynowe oraz gruboziarniste pole siłowe jako narzędzie do badania dynamiki białek” po stronie UG jest dr hab. Artur Giełdoń z Wydziału Chemii UG. 

Uczenie maszynowe jest terminem pochodzącym z literatury SCI-FI i głównie kojarzy się ze sztuczną inteligencją. Ta przyszłość dzieje się na naszych oczach, a najbardziej spektakularnym jej przykładem jest fakt, iż udało się nauczyć komputer, żeby uczył gry w szachy. Nowoczesne programy szachowe są w stanie pokonać nawet największych arcymistrzów. Ta więc technologia ma niemal nieograniczony potencjał. W przedstawionym projekcie będziemy się starali połączyć technologię uczenia maszynowego (opracowywaną przez grupę prof. Sergeia Grudinina z Instytutu Badawczego w Grenoble) z opracowywaną w Katedrze Chemii Teoretycznej UG, metodą umożliwiającą modelowanie struktury oraz dynamiki białekwyjaśnia dr hab. Artur Giełdoń z Wydziału Chemii UG

Program realizowany jest w Polsce przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej (NAWA), a we Francji przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych (MEAE) oraz Ministerstwo Szkolnictwa Wyższego i Badań (MESRI). Wspiera on mobilność współpracujących ze sobą zespołów badawczych. 

W 2020 roku program Polonium cieszył się dużym zainteresowaniem – w ramach przeprowadzonego naboru zgłoszono 54 wnioski, czyli o 3 więcej niż w roku poprzednim i najwięcej w okresie ostatnich 8 lat. Finansowanie w tegorocznej edycji dostało 20 projektów. 

Wyniki PHC Polonium pod linkiem

Logo Ambasady
Biuro Rzecznika Prasowego