„To jest zespół, jaki sobie wymarzyłem”. Nominacje dla prodziekanów na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki

Od lewej: prof. Błażejowi Szepietowskiemu, Dziekan WMFiI w kadencji 2020-24 prof. dr hab. Piotr Bojarski, dr Justyna Strankowska, prof. Piotr Stepnowski, prof.  Marcin Marciniak, prof. Jakub Neuman

Od lewej: prof. Błażej Szepietowski, Dziekan WMFiI w kadencji 2020-24 prof. dr hab. Piotr Bojarski, dr Justyna Strankowska, prof. Piotr Stepnowski, prof.  Marcin Marciniak, prof. Jakub Neumann

Dr hab. Marcin Marciniak, prof. UG otrzymał powołanie na Dziekana Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki już w kwietniu br. Teraz przyszedł czas na resztę zespołu dziekańskiego WMFiI. 16 września Rektor UG prof. dr hab. Piotr Stepnowski wręczył nominacje dr. hab. Błażejowi Szepietowskiemu, prof. UG, dr. Jakubowi Neumannowi, prof. UG oraz dr Justynie Strankowskiej.

- Jako zespół „nowicjuszy” przychodzimy z pewną wizją i stawiamy sobie za cel wprowadzenie pewnych korekt w działalność naszego wydziału. Doceniając wartość problematyki badawczej i osiągnięcia naukowe pracowników, chcemy w pewnych aspektach delikatnie przeorientować nasze priorytety - mówi prof. Marcin Marciniak. - Przede wszystkim jeszcze bardziej chcemy przystosować naszą ofertę dydaktyczną do realiów współczesnego rynku pracy. Myślimy o tworzeniu nowych kierunków studiów i reformie już istniejących. Chcemy, by odnaleźli się u nas nie tylko pasjonaci wiedzy, ale również osoby, które myślą o szybkim wejściu na ścieżkę zawodową bezpośrednio po studiach.

Do zespołu Dziekana WMFiI prof. Marcina Marciniaka w kadencji 2024-28 dołączą:

  • Prodziekan ds. Nauki i Umiędzynarodowienia dr hab. Błażej Szepietowski, prof. UG
  • Prodziekan ds. Rozwoju WMFiI dr Jakub Neumann, prof. UG
  • Prodziekan ds. Studenckich i Kształcenia WMFiI dr Justyna Strankowska

Jakie plany ma całkowicie nowy zespół dziekański na zarządzanie wydziałem?

prof. Marcin Marciniak

Prof. Marcin Marciniak: - Kompletując zespół dziekański na nową kadencję postawiłem na „świeżą krew”. Nikt z nowych prodziekanów jeszcze nie uczestniczył w pracach na tym szczeblu. Nie oznacza to jednak, że są to osoby niedoświadczone, wręcz przeciwnie.

Dr Justyna Strankowska, dała się poznać jako świetna organizatorka realizując program projektów zamawianych oraz jako wydziałowa koordynatorka Erasmusa; dr hab. Błażej Szepietowski, prof. UG dotychczasowy Dyrektor Instytutu Matematyki i przewodniczący Rady Dyscypliny Matematyka, przeprowadził bezpiecznie swój Instytut przez najeżony wieloma rafami trudny okres wymiany pokoleń. Z kolei dr Jakub Neumann, prof. UG, to organizator kierunku Informatyka praktyczna, jest bardzo doświadczony w nawiązywaniu kontaktów z firmami.

Jako zespół „nowicjuszy” przychodzimy z pewną wizją i stawiamy sobie za cel wprowadzenie pewnych korekt w działalność naszego wydziału. Doceniając wartość problematyki badawczej i osiągnięć naukowych pracowników, chcemy w pewnych aspektach delikatnie przeorientować nasze priorytety. Przede wszystkim jeszcze bardziej chcemy przystosować naszą ofertę dydaktyczną do realiów współczesnego rynku pracy. Myślimy o tworzeniu nowych kierunków studiów i reformie już istniejących. Chcemy, by odnaleźli się u nas nie tylko pasjonaci wiedzy, ale również osoby, które myślą o szybkim wejściu na ścieżkę zawodową bezpośrednio po studiach. Temu mają służyć m.in. kontakty z firmami i całokształtem otoczenia społeczno-gospodarczego. Przedstawiciele tych środowisk będą mieli istotny wpływ na kształtowanie programów studiów.

Drugim obszarem naszych działań będzie nawiązywanie współpracy z podmiotami gospodarczymi, z którymi chcielibyśmy prowadzić wspólne projekty naukowo badawcze. Zdajemy sobie sprawę, że poruszanie się w świecie biznesu wymaga kompetencji niestandardowych w środowisku naukowym. Widzimy więc konieczność w postawieniu wyraźnego akcentu na promocję Wydziału skierowaną nie tylko do studentów, ale również do naszych potencjalnych partnerów biznesowych. W związku z tym planujemy odpowiednią reorganizację naszej administracji. Liczymy na to, że nowy kierunek działań przyczyni się do znacznego wzrostu komercjalizacji rezultatów naszych badań.

Dużym wyzwaniem organizacyjnym dla naszego grona będzie druga część remontu budynku naszego Wydziału. Będzie ona obejmowała część fizyczną, w której mieści się większość naszych laboratoriów. W związku z tym już teraz zabiegamy o pozyskanie zastępczych pomieszczeń dla nich na terenie kampusu. Liczymy tutaj na przyjazną współpracę z innymi Wydziałami.

Wymieniłem tylko kilka kluczowych zadań, ale pomysłów mamy wiele. Rozpoczynamy już 30 września w dniu naszej wydziałowej inauguracji. Chcemy, żeby ten dzień był poświęcony głównie naszym „pierwszakom”. Troszkę zmieniamy w związku z tym tradycyjny program uroczystej inauguracji rezygnując ze spraw typowo pracowniczych (wręczenie Nagród Rektora dla pracowników) na rzecz spraw studenckich (przedstawienie kół naukowych w formie szybkich prezentacji). Przed uroczystością i po niej m.in. będą dostępne stanowiska posterowe kół naukowych, w sali relaksu będzie można spotkać studentów starszych lat, a także zasięgnąć informacji o działalności Akademickiego Centrum Wsparcia Psychologicznego. Liczymy na to, że taka organizacja inauguracji przynajmniej odrobinkę pomoże nowym studentom w zaadaptowaniu się na naszym Wydziale.

Chciałbym jeszcze dodać, że nasz team dziekański, to jest zespół, jaki sobie wymarzyłem. Justyna, Błażej i Kuba zgodzili się na moją propozycję współpracy i nie musiałem szukać "zamienników". Jestem im za to bardzo wdzięczny, a także za zaufanie, jakim mnie obdarzyli.

MJ/CKiP