Wydział Ekonomiczny rozpoczyna rok akademicki 2024/25

Dziekan

Czy wykrycie ekonomicznego czarnego łabędzia jest warte Nagrody Nobla? W jaki sposób powstaje nowa Strategia Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego? I czego można się nauczyć w Katedrze Mikroekonomii? Odpowiedzi na te pytania padły 3 października podczas inauguracji roku akademickiego 2024/25 na Wydziale Ekonomicznym.  

- My wiemy, w jaki sposób ludzie uświadamiają sobie, co jest w tym momencie dla nas ważne. Wybór i dylematy konsumenta to nic innego jak to, czym zajmujemy się w Katedrze Mikroekonomii. Ale przecież dobra, produkty i usługi nie spadają nam z nieba, tylko są przedmiotem wymiany. Dobrze mieć pojęcie, jak działają rynki i jak zwabia się konsumentów. To badamy w Katedrze Zrównoważonych Procesów Rynkowych - powiedział Dziekan WE dr hab. Wojciech Bizon, prof. UG, który w podobny sposób nawiązał do wszystkich katedr Wydziału Ekonomicznego. 

Rada Wydziału

Tegoroczna inauguracja roku akademickiego na Wydziale Ekonomicznym była symbolicznym rozpoczęciem kadencji zespołu Dziekana prof. Wojciecha Bizona, do którego dołączyli Prodziekan ds. Rozwoju i Współpracy z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym dr Magdalena Markiewicz, Prodziekan ds. Nauki dr hab. Leszek Czerwonka, prof. UG oraz Prodziekan ds. Studenckich i Kształcenia dr Leszek Reszka.

- Obecnie przygotowujemy Strategię Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego na lata 2025-2030 r. Jest to proces bardzo ważny, ponieważ jeśli źle zaplanujemy rozwój jakiegokolwiek istotnego obszaru zarządzania naszą uczelnią, to przez następne 5 lat będziemy kierować się tym błędnym drogowskazem. Dlatego musi być to proces bardzo przemyślany - powiedział Prorektor ds. Rozwoju i Finansów dr hab. Paweł Antonowicz, prof. UG. - Zapewniam Państwa, że nasze dotychczasowe doświadczenia na poziomie omawiania poszczególnych pakietów rozwoju strategicznego kończyły się bardzo wysokim poziomem akceptacji, a nierzadko wyrazami uznania ze strony środowiska biznesowego. 

Jacek Zaucha

Zespół dziekański wraz z Prorektorem ds. Rozwoju i Finansów uhonorował pracowników i studentów WE za osiągnięcia naukowe, dydaktyczne i administracyjne. Następnie odbyła się uroczysta promocja doktorska, po której Prodziekan ds. Studenckich i Kształcenia dr Leszek Reszka, prof. UG przeprowadził immatrykulację nowych studentów Wydziału Ekonomicznego. 

- Czasami człowiek może popaść w depresję, czytając życiorysy noblistów i innych badaczy, że wszystko zostało odkryte. Nic bardziej mylnego. Ekonomia jest cudowną nauką społeczną, która zmienia się każdego dnia i stwarza niesamowite możliwości dla odkryć naukowych i wdrożeniowych. To jest właśnie siłą i pięknem ekonomii, tylko trzeba opanować umiejętność tropienia czarnych łabędzi - mówił podczas wykładu inauguracyjnego prof. dr hab. Jacek Zaucha. - Pojęcie czarnego łabędzia pochodzi z książki Nassima Nicholasa Taleba i oznacza zdarzenie, którego nikt nie mógł przewidzieć, a które wstrząsnęło losem świata.

Chór

Wydarzenie zakończył występ Akademickiego Chóru UG, który zaśpiewał utwory „Let It Be” oraz „Can’t Help Falling in Love with You” oraz tradycyjnie wykonał „Gaudeamus Igitur”. 

MJ/ZP