„Przyszłość zaczyna się dziś” - Wydział Zarządzania zainaugurował rok akademicki 2024/2025

Dziekan WZ, fot. Alan Stocki

Fot. Alan Stocki

- Czeka nas świat pełen wyzwań, ale mam ogromną nadzieję, że właśnie wy jako młode pokolenie jesteście gotowi, aby temu sprostać - zwróciła się do studentów Dziekan Wydziału Zarządzania dr hab. Angelika Kędzierska-Szczepaniak, prof. UG. W pełnej świadomości czekających wyzwań, a także w duchu wzajemnego szacunku i współpracy Wydział Zarządzania oficjalnie rozpoczął nowy rok akademicki. W uroczystej inauguracji wzięli udział pracownicy, studenci, przedstawiciele władz samorządowych oraz partnerzy biznesowi Wydziału.

 

- Stojąc przed wami, czuję ogromny zaszczyt, a zarazem ogromną tremę, bo to nie tylko wy zaczynacie nowy rozdział w waszym życiu - powiedziała Dziekan Wydziału Zarządzania, dr hab. Angelika Kędzierska-Szczepaniak, prof. UG. W swoim wystąpieniu zwróciła uwagę na cechy współczesnego świata, świata BANI, nasyconego niepewnością i brakiem poczucia stabilności. - Jesteśmy świadkami kluczowych zmian - dodała. Zarazem podkreśliła, że to właśnie młode pokolenie może w nim odegrać kluczową rolę: - Jesteście pokoleniem, które rozumie, że finanse i statystyka to nie tylko liczby, ale też ludzie. Że zarządzanie to nie tylko decyzje biznesowe, ale również relacje międzyludzkie, zaufanie, współpraca.

Według Dziekan WZ siłą społeczności akademickiej jest różnorodność, a kluczowe znaczenie ma wzajemny szacunek. ­-  Tylko współpracując w atmosferze wzajemnej akceptacji, jesteśmy w stanie stworzyć warunki sprzyjające nauce, innowacji i rozwojowi.

Za wspólną pracę i zaangażowanie na rzecz uczelni prof. Angelika Kędzierska-Szczepaniak podziękowała pracownikom administracji. Podkreśliła również konieczność rozwijania współpracy „między nauką i praktyką” - czyli między uczelnią a otoczeniem społeczno-gospodarczym - aby być w stanie sprostać wymaganiom współczesnego świata.

- Mamy realny wpływ na postęp naukowy i rozwój cywilizacyjny - powiedziała Prorektor ds. Kształcenia dr Ewa Szymczak, prof. UG, odnosząc się do licznych osiągnięć uczelni. - Dzięki temu Uniwersytet Gdański jest postrzegany jako dynamiczna, nowoczesna jednostka, nie tylko na poziomie krajowym, ale też międzynarodowym. W kontekście umiędzynarodowienia uczelni prof. Ewa Szymczak podkreśliła rolę partnerstwa UG w Uniwersytecie Europejskim (SEA-EU) - w tym zaangażowanie Wydziału Zarządzania, który będzie uczestniczył w tworzeniu międzynarodowych studiów wspólnych. Prorektor omówiła również aktualne trendy i wyzwania związane z kształceniem. - Studia, które podejmujecie, nie będą waszym ostatnim etapem nauki - zwróciła się do studentów. ­- Uczenie się przez całe życie nie jest już wyborem, lecz koniecznością. To od was zależy, jak dobrze wykorzystacie swój czas na uczelni. Jako społeczność akademicka zrobimy wszystko, byście czuli się tu jak w domu (…). Uniwersytet to ludzie, to nasza wspólna praca niezależnie od zajmowanego stanowiska.

Po wystąpieniu Prorektor ds. Kształcenia miała miejsce uroczysta promocja doktorska, którą poprowadził Prodziekan ds. Nauki, dr hab. Bartosz Marcinkowski, prof. UG. Tekst ślubowania odczytała przedstawicielka władz uczelni, Prorektor ds. Kształcenia, dr Ewa Szymczak, prof. UG. Immatrykulację studentów I roku poprowadziła Prodziekan ds. Studenckich i Kształcenia, dr Sabina Nowak. Następnie zostały wręczone Medale Komisji Edukacji Narodowej oraz Nagrody Rektora UG. Cztery osoby świętowały zaś jubileusz dwudziesto- i dwudziestopięciolecia pracy zawodowej. - To szczególny moment dla pracowników - powiedziała Dziekan WZ. ­- Proszę o ich docenienie.

Zwieńczeniem uroczystości na Wydziale Zarządzania był wykład inauguracyjny AI w edukacji: Jak sztuczna inteligencja zmienia uczelnie?. O zaletach sztucznej inteligencji w pracy uczelni (z perspektywy wykładowców, studentów i pracowników administracyjnych), jak również o związanych z nią ryzykach, opowiedziała dr hab. Anna Zamojska, prof. UG.

O muzyczną oprawę inauguracji zadbał Chór Wydziału Zarządzania „Non Serio” pod dyrekcją Beaty Borowicz.

 

Karolina Żuk-Wieczorkiewicz/CKiP