Reportaż o Kaszubach. Włoska ekipa telewizyjna na UG

Ekipa telewizyjna Minet TV z Rai Sudtirol z Tyrolu przygotowuje reportaż o Kaszubach i kaszubszczyźnie. Informacje na temat języka, kultury i działań na rzecz rozwoju kaszubszczyzny włoscy dziennikarze zbierali na Uniwersytecie Gdańskim, w biurze Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego oraz w Muzeum - Kaszubskim Park Etnograficznym we Wdzydzach Kiszewskich.

W Gdańsku dziennikarze odwiedzili Dom Kaszubski na ul. Straganiarskiej i rozmawiali z przedstawicielami Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, a na Uniwersytecie Gdańskim zarejestrowali wypowiedzi wykładowców i studentów etnofilologii kaszubskiej. Poza tym nagrywali materiał filmowy w Muzeum-Kaszubskim Parku Etnograficznym we Wdzydzach, co zbiegło się z otwarciem nowej wystawy stałej pt. Zorze, poświęconej założycielom skansenu, Teodorze i Izydorowi Gulgowskim. 

Jak informuje Ewelina Stefańska z biura ZKP, absolwentka kulturoznawstwa na UG, członkini Zarządu Klubu Studenckiego Pomorania oraz Youth of European Nationalities, dziennikarze zbierali informacje na temat języka, kultury i działań na rzecz rozwoju kaszubszczyzny. Podczas wizyty na UG rozmawiali o języku kaszubskim z prof. UG dr hab. Hanną Makurat-Snuzik, a z dr. Grzegorzem Schramkem o literaturze kaszubskiej.

Dr Magdalena Sacha z Instytutu Badań nad Kulturą pod pomnikiem Mrongowiusza opowiedziała o początkach badań kaszubszczyzny i o dokonaniach pastora z Mazur na tej niwie. Studenci etnofilologii kaszubskiej przedstawiali swoje różnorodne motywacje związane z wyborem kierunku studiów.

Przypomnijmy, że trwa cykl interdyscyplinarnych wykładów  ogólnouczelnianych pt. „Kaszubi i kaszubszczyzna – spojrzenie z zewnątrz. Współczesne badania humanistyczne w Polsce i na świecie”. To VI edycja wykładów kaszubologicznych na UG przygotowana przez Wydział Filologiczny we współpracy z Instytutem Kaszubskim i Zrzeszeniem Kaszubsko-Pomorskim. W listopadzie pojawią się cztery nowe wykłady na YouTube (co tydzień nowy) i związane z nimi cztery spotkania z prelegentami:

8.11.2021 Doświadczenia i postawy użytkowników języka kaszubskiego w świetle badań projektu Językowe antidotum / Language as a Cure (2018−2021) - prof. dr hab. Justyna Olko (Warszawa) SOCJOLINGWISTYKA.

15.11.2021 (Nie)Zmieniający się język a tożsamość Kaszubów kanadyjskich - prof. dr Motoki Nomachi (Sapporo) JĘZYKOZNAWSTWO.

22.11.2021 Gôdka lëdzy mòrza. O bogactwie językowym Półwyspu Helskiego -
prof. AJP dr hab. Lechosław Jocz (Gorzów Wielkopolski) JĘZYKOZNAWSTWO.

29.11.2021 Językowa asymilacja na Kaszubach w II poł. XX wieku z perspektywy lingwistycznej antropologii - mgr Oleksandr Vasiukov, student PhD (Petersburg) ANTROPOLOGIA.

Wydarzenie na FB https://fb.me/e/47vFVOjEk

Zdjęcie udostępnione przez ekipę Minet TV z Rai Sudtirol

 

foto
Oprac. Ewa K.Cichocka/ Zespół Prasowy