Jakie powinny być zrównoważone miasta przyszłości? Czym jest smart city? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań udzieliła prof. dr hab. Iwona Sagan w wywiadzie z cyklu „Uniwersyteckie rozmowy o zrównoważonym rozwoju”.
Zapraszamy na kolejny film z cyklu "Uniwersyteckie rozmowy o zrównoważonym rozwoju" przygotowany przez Centrum Zrównoważonego Rozwoju UG. W ramach programu Centrum popularyzuje wyniki badań oraz działalność dydaktyczną i projektową związaną ze zrównoważonym rozwojem naukowców, dydaktyków, doktorantów i studentów Uniwersytetu Gdańskiego. Realizacja projektu prowadzona jest w oparciu o wywiady, prezentacje, artykuły popularnonaukowe ze wskazaniem materiałów źródłowych.
Tym razem na pytania studentów odpowiedziała prof. dr hab. Iwona Sagan, ekspert ds. gospodarki przestrzennej i smart cities, Kierownik Zakładu Geografii Społeczno-Ekonomicznej w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej na Wydziale Nauk Społecznych.
- Idea smart cities rozpoczęła się od wdrażania zaawansowanych technologii, które usprawniały działanie systemu. Bardzo szybko okazało się, że to nie jest wystarczające i na szczęście pod pojęciem „smart cities”, koncepcji, która ma służyć harmonijnemu rozwojowi, zaczął pojawiać się również wymiar społeczny – mówi prof. dr hab. Iwona Sagan.
Nie zabrakło również wątków poświęconych zrównoważonemu rozwojowi:
- Nie możemy nie korzystać z tego co oferuje dzisiejsza technologia. […] To wszystko ma służyć właśnie temu, o co apelujemy od lat, czyli zrównoważonemu rozwojowi. To zrównoważenie musi dotyczyć środowiska i społeczeństwa. Jeśli zbudujemy zdehumanizowane technopolie, to nie sprawią one, iż będzie nam się żyło lepiej, a wręcz przeciwnie – dodaje prof. dr hab. Iwona Sagan.
Wywiad przeprowadził Marcin Marszałek, stażysta Centrum Zrównoważonego Rozwoju UG .
Zapraszamy do obejrzenia wywiadu