Dostęp do specjalistów różnych dziedzin, zniżki na usługi medyczne, przychodnia na terenie kampusu Oliwa, Sportowe Centrum Rehabilitacji w Centrum Sportu, Centrum Wsparcia Psychologicznego – wszystko to w ramach wieloletniego programu ochrony zdrowia pracowników Uniwersytetu Gdańskiego, który jest już wdrażany.
Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Rektor UG prof. Piotr Stepnowski ogłosił uruchomienie na terenie kampusu w Oliwie przychodni, która przejmie zadania służby medycyny pracy wobec pracowników Uniwersytetu Gdańskiego. To jedna ze składowych wieloletniego programu ochrony zdrowia pracowników UG. Elementem wprowadzanych przez władze rektorskie i kanclerskie systemowych rozwiązań dotyczących ochrony zdrowia jest też utworzenie Sportowego Centrum Rehabilitacji w Centrum Sportu oraz uruchomione w lutym 2021 roku Centrum Wsparcia Psychologicznego.
Nowopowstała przychodnia będzie świadczyć usługi z zakresu m. in. badań wstępnych, okresowych, kontrolnych oraz końcowych, dodatkowych badań krwi i badań lekarskich pod kątem nosicielstwa boreliozy i szczepień ochronnych, badań kierowców, badań sanitarno-epidemiologicznych, a także badań psychologicznych osób ubiegających się o wpis lub posiadających wpis na listę kwalifikowanych pracowników ochrony fizycznej.
Usługi medyczne będą świadczone dzięki podpisanej umowie z firmą HMS Assistance.
- Wieloletnie doświadczenie pozwoliło nam na zbudowanie zaangażowanego zespołu pracowników, którzy koordynują proces umawiania na wszystkie usługi medyczne, prowadząc pacjenta krok po kroku. Mając na uwadze komfort pracowników Uniwersytetu Gdańskiego nowa przychodnia powstała w budynku przy ul. Wita Stwosza 58, zwanego „trzynastką”, gdzie badania laboratoryjne i konsultacje lekarskie będą się odbywać w dobrze zorganizowany i bezpieczny dla pacjenta sposób – mówi Małgorzata Książek – Bator, Prezes Zarządu HMS Assistance.
HMS Assistance od 2017 roku świadczy usługi medycyny pracy i koordynuje badania pracownicze.
- Wieloletnie doświadczenie na tym polu pozwoliło nam na ułatwienie i uproszczenie ścieżki rejestracji. Koordynujemy cały proces mając pod opieką terminowość kontaktu i logistykę wymaganych badań i konsultacji. Na każdym etapie pracodawca i pracownik może zasięgnąć naszej porady w temacie badań, zagrożeń jak i ścieżki postępowania w przypadku odroczeń. Ułatwiony kontakt, profesjonalizm, terminowość i elastyczne podejście to tylko niektóre spośród naszych atutów – zapewnia Monika Grabowska, Dyrektor ds. Operacyjnych HMS Assistance.
Dzięki podpisanemu porozumieniu, pracownicy Uniwersytetu Gdańskiego będą mogli korzystać z oferty medycznej w dwóch lokalizacjach: w nowopowstałej przychodni HMS Clinic Gdańsk przy ul. Wita Stwosza 58 („trzynastka”) oraz w HMS Clinic Gdynia przy ul. Pułaskiego 6.
Jeśli musisz w najbliższym czasie przystąpić do badań medycyny pracy zapoznaj się z odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania.
W budynku „trzynastki” do dyspozycji pracowników UG znajduje się również “Invivo Medical Clinic” Sp. z o.o. Działalność medyczna obejmuje świadczenia zdrowotne w zakresie konsultacji różnych specjalistów medycyny -m.in. endokrynologa, urologa, hematologa, dietetyka, a także diagnostyki ultrasonograficznej i endoskopowej, ambulatoryjnych zabiegów ginekologicznych oraz konsultacji dotyczących zdrowia prokreacyjnego – w tym: leczenie zaburzeń cyklu miesięcznego i niepłodności z wykorzystaniem metod rozpoznawania płodności. Uniwersytet Gdański uzgadnia właśnie zasady uprzywilejowanego korzystania z wybranych usług przez pracowników Naszej Uczelni.
- Organizacja, jaką jest Uniwersytet Gdański, musi w możliwie jak najszerszym stopniu dbać o swoich pracowników - dotyczy to nie tylko obszaru warunków pracy, wspomagania zawodowego, kariery i kolejnych awansów, ale również tak kluczowej kwestii jak zdrowie. W związku z pandemią, izolacją, ograniczoną dostępnością do obiektów sportowych - nasze zdrowie, zarówno fizyczne jak i psychiczne jest często coraz bardziej nadszarpnięte. Mam szczerą nadzieję, że dzięki umowie zawartej z podmiotami medycznymi znajdującymi się w na naszym kampusie oraz pomocy, jaką oferują jednostki takie jak Centrum Wsparcia Psychologicznego, pracownicy uniwersyteccy objęci będą możliwie jak najlepszą i profesjonalną opieką – podkreślił Rektor prof. Piotr Stepnowski.