„Inauguratio oznacza początek”. Uroczysta inauguracja roku akademickiego 2024/2025 na Wydziale Oceanografii i Geografii UG

fot. Alan Stocki

- Jest to wyjątkowy moment dla nas wszystkich, sercem i duszą związanych z Wydziałem i z Uniwersytetem Gdańskim, ale zwłaszcza dla Państwa rozpoczynających studia - powitała zebranych Dziekan Wydziału Oceanografii i Geografii UG dr hab. Katarzyna Smolarz, prof. UG. - Jest to również wyjątkowy moment dla mnie, ponieważ po raz pierwszy otwieram rok akademicki jako dziekan.

Wydział Oceanografii i Geografii jako ostatni na Uniwersytecie Gdańskim oficjalnie rozpoczął nowy rok akademicki. Uroczystość odbyła się w Gdyni, w auli budynku Oceanografii. Władze rektorskie reprezentowała Prorektor ds. Kształcenia dr Ewa Szymczak, prof. UG, dla której WOiG jest jej wydziałem macierzystym.

W swoim przemówieniu Dziekan WOiG prof. Katarzyna Smolarz przywołała historię Wydziału oraz wspomniała swoich wybitnych poprzedników.  Szczególne podziękowania skierowała do zespołu dziekańskiego poprzedniej kadencji, który miał trudne zadanie prowadzenia Wydziału w wyjątkowo burzliwych czasach, w tym w okresie pandemii COVID-19 i w momencie wybuchu wojny w Ukrainie, która mocno zaburzyła poczucie bezpieczeństwa. Prof. K. Smolarz zauważyła również, że wśród 12 byłych dziekanów WOiG znalazła się tylko jedna kobieta, prof. Halina Piekarek-Jankowska, natomiast obecny Zespół Dziekański składa się wyłącznie z kobiet: - To jest czas kobiet - powiedziała pani Dziekan.

fot.

Podsumowując miniony rok akademicki, prof. Katarzyna Smolarz podkreśliła sukcesy badawcze pracowników naukowych: liczne publikacje w najwyżej punktowanych czasopismach, zdobywanie grantów z instytucji krajowych i zagranicznych oraz udział w międzynarodowych projektach badawczych i ekspedycjach naukowych (np. prof. dr. hab. Wojciecha Tylmanna w wyprawie do Australii, dr Anny Panasiuk w ekspedycji arktycznej czy dr hab. Agaty Weydmann-Zwolickiej, prof. UG w BaltArctic Research Cruise).  Dziekan WOiG wspomniała również o przyznaniu Nagrody Naukowej Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza prof. dr hab. Hannie Mazur-Marzec. Podziękowała także wszystkim pracownikom, dzięki którym życie na Wydziale może toczyć się płynnie i komfortowo.

- Niech wspólna pasja, zaangażowanie i determinacja staną się fundamentem dla naszych przyszłych działań - mówiła dr hab. Katarzyna Smolarz, prof. UG. - Mam głębokie przekonanie, że kolejne lata będą obfitowały w wydarzenia sprzyjające rozwojowi Wydziału, a nasze wspólne starania przyczynią się do tego,  że ten nadchodzący czas będzie czasem owocnej współpracy i efektywnej nauki. Dzięki temu nasz Wydział Oceanografii i Geografii ma szansę stać się silnym i stabilnym wydziałem, na którym liczy się dialog, człowiek i wspólnota.

Prorektor ds. Kształcenia dr Ewa Szymczak, prof. UG zwróciła uwagę, jak doskonale Wydział Oceanografii i Geografii wpisuje się w wizję Uniwersytetu Gdańskiego jako uczelni nowoczesnej, inkluzywnej i o wysokim stopniu umiędzynarodowienia. Przywołała współpracę w ramach sojuszu SEA-EU, w której ramach wkrótce otwarte zostaną studia wspólne Marine Blue Economy, a także wdrażanie systemu mikrokwalifikacji. Podkreśliła także, jak ważna jest współpraca z otoczeniem: uniwersytet nie funkcjonuje w próżni, ważne jest dla niego otoczenie społeczno-gospodarcze, ponieważ to dla niego kształci.

- Łacińskie słowo inauguratio oznacza rozpoczęcie, zapoczątkowanie, coś nowego - powiedziała profesor E. Szymczak, zwracając się do studentów I roku na chwilę przed ich immatrykulacją. - I wy właśnie teraz zaczynacie zupełnie nowy etap swojego życia. Za chwilę złożycie ślubowanie i już jako osoby studiujące na naszym Wydziale możecie być pewni, że spotkacie wybitnych naukowców, którzy obdarzą was wiedzą, mądrością i prawdą uzyskaną w trakcie badań, w trakcie dociekań naukowych, ale także dowiedzioną w praktycznym działaniu. Zdobycie tej wiedzy da wam solidne podstawy, byście mogli na nich budować swój rozwój osobisty i swoją karierę zawodową. Być może zasmucę was albo zaskoczę, ale te studia to z pewnością nie jest ostatni etap waszej edukacji - współczesne czasy wymuszają na nas ciągłe doskonalenie, a uczenie się przez całe życie nie jest już wyborem, lecz koniecznością.

Na zakończenie uroczystości wykład inauguracyjny „Historyczne i współczesne zmiany klimatu w różnych skalach przestrzennych” wygłosił prof. dr hab. Rajmund Przybylak z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

W roku akademickim 2024/2025 WOiG będzie gościł w swych murach Katedrę im. Wacława Szybalskiego, którą obejmie prof. Dariusz Stramski z University of California, wybitny badacz morza w obszarze oceanografii optycznej, tegoroczny laureat medalu Nilsa Gunnara Jerlova. Przekazanie katedry odbędzie się podczas osobnej uroczystości.

DR/CKiP; fot. Alan Stocki