Posiedzenie Senatu Uniwersytetu Gdańskiego w czwartek 03.11.2022 rozpoczęto wręczeniem władzom rektorskim statuetki i dyplomów przyznanych uczelni za osiągnięcia w Akademickich Mistrzostwach Polski 2021/202. Dyrektor Centrum Wychowania Fizycznego i Sportu dr Jan Patok wręczający nagrody wraz z Prezesem AZS UG Piotrem Walczakiem podkreślił osiągnięcia naszych sportowców: w mistrzostwach Polski w różnych kategoriach w ciągu roku zdobyliśmy 33 medale. To najlepsze osiągnięcie na przestrzeni ostatnich 20 lat – powiedział Dyrektor CWFiS UG. (zobacz prezentację). Rektor prof. dr hab. Piotr Stepnowski i Prorektor dr hab. Arnold Kłonczyński, prof. UG podziękowali uczestnikom zawodów, trenerom i wszystkim osobom zaangażowanym w rozwój sportu w Uniwersytecie Gdańskim.
W kolejnym punkcie Dziekan Wydziału Nauk Społecznych dr hab. Michał Harciarek, prof. UG zreferował wniosek o zatrudnienie na stanowisku profesora uczelni w UG dr. hab. Marcina Boryczko, a wniosek Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed o zatrudnienie dr hab. Danuty Gutowskiej-Owsiak referowała Dziekan dr hab. Ewelina Król, prof. UG. Oba zostały pozytywnie zaopiniowane przez Senatorów UG.
Następnie Senatorowie wysłuchali Prorektora ds. Studentów i Jakości Kształcenia prof. UG Arnolda Kłonczyńskiego, który przedstawił ujęte w trzech kolejnych punktach poddawanych głosowaniu, drobne poprawki na kierunku pedagogika czy oceanografia fizyczna. Odnosząc się do tego ostatniego Dziekan Wydziału Oceanografii i Geografii dr hab. Waldemar Surosz, prof. UG krótko przybliżył profil absolwenta tego nowo powołanego kierunku (cykl kształcenia rozpoczyna się w roku akademickim 2023/2024) podkreślając, że jest to odpowiedź na potrzeby rozwijającego się branży offshore, zgodna z ideą zrównoważonego rozwoju. – Absolwenci będą specjalistami m.in. w zakresie analizy danych oceanograficznych – powiedział Dziekan WOiG. Ostatnie proponowane korekty dotyczyły studiów podyplomowych i przedmiotu mediacje sądowe i interwencje kryzysowe. Wszystkie propozycje Senat przyjął w głosowaniu.
W dalszej części posiedzenia Dyrektor Biblioteki Głównej UG Roman Tabisz zwięźle przedstawił główne zmiany w nowym regulaminie BUG: - Regulamin BUG wymagał już aktualizacji, ponieważ poprzedni uchwalony został w 2007 r. – mówił Dyrektor BUG. - Zmiany polegają na dostosowaniu do obowiązujących przepisów prawnych. Wprowadzamy nowe sekcje w BUG dzięki czemu będziemy mogli położyć nacisk większy m.in. na zarządzanie danymi badawczymi a także promocję biblioteki.
Senat przyjął proponowany nowy regulamin Biblioteki Uniwersytetu Gdańskiego.
Następnie Senatorowie zatwierdzili protokół poprzedniego posiedzenia Senatu (wraz z zaproponowaną przez Dziekana Wydziału historycznego dr hab. Arkadiusza Janickiego, prof. UG drobną korektą), a następnie zapoznali się z tzw. wolnymi wnioskami.
Prorektor ds. Badań Naukowych prof. dr hab. Wiesław Laskowski poinformował Senat o uruchomieniu kolejnych edycji programów:
- małych grantów – UGrants (termin złożenia wniosku: 01.12.2022 godz. 12:00, informacje na stronie stronie IDUB)
- staży zagranicznych dla młodych naukowców UG ((termin złożenia wniosku: 01.12.2022 godz. 12:00, informacje na stronie stronie IDUB)
- „Profesorowie wizytujący UG” (termin złożenia wniosku: 01.12.2022 godz. 12:00, informacje na stronie)
Z kolei Prorektor ds. Współpracy Międzynarodowej dr hab. Anna Jurkowska – Zeidler, prof. UG odnosząc się do programu Profesorowie wizytujący UG poprosiła o przesyłanie pytań i uwag, które pojawiają się na wydziałach, co pozwoli na rozwój programu przynoszącego wiele korzyści w ramach współpracy międzynarodowej naukowców.
Kontynuując wypowiedzi w ramach wolnych wniosków Rektor prof. Piotr Stepnowski poinformował, że w związku z koniecznością unieważnienia przetargu na budowę Centrum Sportu powołał zespół, z Tomaszem Aftańskim z AZS UG na czele, którego zadaniem jest opracowanie nowej koncepcji centrum dodatkowo rozplanowanej na kilka etapów i bardziej ekonomicznego, dzięki czemu możliwe będzie w ogóle jego wybudowanie. - Podjęliśmy z kanclerzami decyzję o opracowaniu nowej koncepcji w kilku etapach. W innym razie do tej inwestycji nie doszłoby, biorąc pod uwagę ceny na rynku budowlanym. Te prace są na ukończeniu – mówił Rektor. - Zabezpieczyliśmy też środki otrzymane od ministra sportu na 1 etap budowy.
Rektor prof. Piotr Stepnowski poinformował o aktywności władz uniwersyteckich w istotnych wydarzeniach związanych ze środowiskiem naukowym. – Zaproszenia do udziału np. w międzynarodowych panelach to pokłosie współpracy związanej z projektem SEA EU – podkreślił Rektor. - Zresztą, jak słyszeliście Państwo podczas inauguracji Roku – Komisja Europejska przyznała najwięcej punktów właśnie projektowi SEA EU 2. otrzymał najwięcej punktów od Komisji
Rektor poinformował o uczestnictwie w panelach konferencji z okazji 35 lecia programu Erasmus i 15 lecia NCBiR. Wezwał też osoby, które nie korzystają z możliwości rozwoju, jakie daje projekt SEA EU i inne projekty dostępne w ramach np. Erasmusa – do aktywizacji.
Następnie wystąpił Łukasz Bień, przedstawiciel studentów i doktorantów w Senacie, informując o prowadzonej w uczelni akcji Movember, która związana jest z profilaktyką chorób onkologicznych u mężczyzn. Akcja polega na kampanii promocyjnej, a dla poparcia akcji na czas listopada panowie, którzy nie mają wąsów – mogą je zapuścić. Łukasz Bień poinformował o planowanych dwóch akcjach promocji profilaktyki – w UG w Gdańsku i w Sopocie. Akcja zakończy się imprezą w klubie studenckim. Centrum planuje także akcje promocyjne profilaktyki onkologicznej u kobiet.
Prorektor prof. UG. Arnold Kłonczyński opowiedział o kontynuacji różnych form pomocy Ukrainie: - Otrzymaliśmy z NAWY promesę, że nasz wniosek został rozpatrzony pozytywnie i otrzymamy 200 tys. zł na włączenie Uniwersytetu w Odessie do konsorcjum SEA EU. Zapraszamy do współpracy wszystkich, którzy już z z tą uczelnią współpracowali i mają pomysły na dalsze działania. Mamy środki na rok 2023 od stycznia do grudnia.
Prorektor mówił również o kilkudniowej wizycie dzieci bohaterów wojennych ukrainy w uczelni.- Mogliśmy zorganizować tę pomoc i pobyt w ramach środków pozyskanych ze Stanów Zjednoczonych – podkreślił Prorektor. - Chcemy zaprosić jeszcze wiosną takie dzieci. Będziemy wówczas prosić wydziały o wsparcie – zapowiedział.
Prorektor ds. Współpracy i Rozwoju dr hab. Sylwia Mrozowska, prof. UG zaprosiła Senatorów na międzynarodową konferencję naukową „Nauka i edukacja na rzecz zrównoważonego rozwoju”, która odbędzie się 24–25 listopada 2022 roku w Gdańsku. Jej organizatorami jest Centrum Zrównoważonego Rozwoju UG.
- Dziękuję przy okazji prof. Barbarze Pawłowskiej, dzięki której podczas konferencji będzie specjalny panel dla doktorantów, podczas którego będą mogli zaprezentować badania związane ze zrównoważonym rozwojem – podkreśliła Prorektor prof. UG Sylwia Mrozowska.
Pani Prorektor podziękowała również Przewodniczącej Komisji ds. Społecznej Odpowiedzialności UG prof. dr hab. Ewie Łojkowskiej za współpracę, dzięki której podczas konferencji odbędzie się specjalny panel dotyczący wymiany doświadczeń na temat tzw. dobrych praktyk, na który zaproszone zostały uczelnie z Polski.
Na zakończenie posiedzenia Senatu Rektor poinformował o inicjatywie utworzenia przy Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich Uniwersyteckiej Komisji Umiędzynarodowienia, która ma mieć siedzibę w naszej uczelni.
Załącznik | Rozmiar |
---|---|
Prezentacja AZS UG na Senacie 3.11.2022 | 1.85 MB |