Uwaga! Komunikat archiwalny. Jego treść może być już nieaktualna.
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego
ogłosił konkurs
Dziedzictwo kulturowe - Ochrona zabytków archeologicznych
Strategicznym celem priorytetu jest ochrona dziedzictwa archeologicznego poprzez wspieranie kluczowych dla tego obszaru zadań, obejmujących nieinwazyjne badania archeologiczne, ewidencję i inwentaryzację zabytków archeologicznych oraz opracowanie i publikację wyników przeprowadzonych badań archeologicznych. Cel ten został sformułowany w oparciu o fundamentalną dla ochrony dziedzictwa kulturowego zasadę zrównoważonego rozwoju, która dopuszcza inwazyjne metody badawcze jedynie w ostateczności, gdy stanowisko (zabytek archeologiczny) narażone jest na bezpośrednie zniszczenie spowodowane oddziaływaniem przyrodniczym, bądź działaniami człowieka. Stąd zadaniem priorytetu jest wspieranie i promocja badań prowadzonych metodami niedestrukcyjnymi, wykorzystującymi techniki tradycyjne oraz nowoczesne osiągnięcia techniczne, a także publikacja ich wyników. Nie będą natomiast wspierane projekty, które prowadzą do niszczenia stanowisk archeologicznych (np. poprzedzające rekonstrukcje na stanowisku archeologicznym).
W ramach priorytetu można ubiegać się o dofinansowanie następujących rodzajów zadań, służących ochronie dziedzictwa archeologicznego na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, realizowanych zgodnie z obowiązującymi przepisami w zakresie ochrony i opieki nad zabytkami:
- Ewidencja i inwentaryzacja zabytków archeologicznych metodą badań powierzchniowych, w ramach programu Archeologiczne Zdjęcie Polski;
- Nieinwazyjne badania archeologiczne, nie związane z planowanymi bądź realizowanymi inwestycjami, wykorzystujące nowoczesne metody i sprzęt;
- Opracowanie, wraz z obowiązkową publikacją książkową, wyników przeprowadzonych badań archeologicznych, w tym analiza i konserwacja pozyskanych w ramach tych badań zabytków.
O dofinansowanie w ramach priorytetu ubiegać się mogą następujące podmioty prawa polskiego:
- samorządowe instytucje kultury;
- państwowe instytucje kultury;
- organizacje pozarządowe;
- publiczne uczelnie akademickie;
- niepubliczne uczelnie akademickie;
- podmioty prowadzące działalność gospodarczą.
Warunki przystąpienia do konkursu:
- Minimalna kwota dofinansowania na jeden rok realizacji zadania wynosi 30 000 zł a maksymalna 200 000 zł.
- Dofinansowanie nie może przekroczyć 85% budżetu przedstawionego we wniosku.
Proces składania wniosków:
Wypełnienie wniosku za pomocą systemu EBOI i wysłanie go używając bezpiecznego podpisu elektronicznego.
Termin składania wniosków:
30 listopada 2014 roku
Więcej:
Źródło: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Data publikacji
2014-10-23