Projekt zakłada uzupełnienie sieci pomiarowej, zakup analizatora ozonu Horiba APOA 370 oraz włączenie pomiarów z zakupionego instrumentu do istniejącego w Borucinie systemu monitoringu. Instalacja analizatora zapewni monitoring stężenia jednego z najważniejszych gazów atmosferycznych, którego zmienność istotnie rzutuje na przebieg zjawiska globalnego ocieplenia klimatu. W efekcie pracy analizatora uzyskany zostanie materiał badawczy, którego analiza i jej wyniki pozwolą na określenie lokalnych aspektów zmiany klimatu oraz określenie potencjalnych ich skutków. Ponadto instalacja analizatora zapewni porównywalny z innymi stacjami pomiarowymi ciągły monitoring koncentracji ozonu w przyziemnej warstwie troposfery, poprawi ilościowe wyznaczenie aerozolowej grubości optycznej w paśmie absorpcji promieniowania słonecznego przez ozon oraz pozwoli określić stopień zanieczyszczenia powietrza związkami umożliwiającymi powstawanie w wyniku reakcji fotochemicznych ozonu troposferycznego. W połączeniu z pomiarami natężenia promieniowania UVA i UVB możliwe będzie podniesienie stopnia bezpieczeństwa zdrowia ludzi w turystycznie atrakcyjnym regionie, narażonych zarówno na szkodliwy wpływ ozonu, jak i promieniowania UVB.
Przyznane dofinansowanie wynosi 40 000 zł. Kierownikiem projektu jest prof. dr hab. Mirosław Miętus z Wydziału Oceanografii i Geografii.
Jest to kolejny projekt ukierunkowany na rozbudowę potencjału badawczego stacji Instytutu Geografii w Borucinie nad Jeziorem Raduńskim Górnym i dofinansowany przez WFOŚiGW w Gdańsku. Łączna wartość dofinansowania to około 300 000 zł.