UG Liderem dofinansowanego w ramach Programu Interreg Południowy Bałtyk projektu ArcheoBalt

Uwaga! Komunikat archiwalny. Jego treść może być już nieaktualna.

W rejonie południowego Bałtyku znajdują się liczne, różnorodne zasoby dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego, których potencjał ekonomiczny wciąż nie jest w pełni wykorzystany. Ich walory mogą przyczynić się do zmiany obecnie obowiązujących wzorców turystycznych, wzrostu zainteresowania regionem i wydłużenia sezonu. Istnieje zatem duża potrzeba zbadania i wykorzystania nowych sposobów myślenia o turystyce, tak aby wspierać działania, które mogą przyciągnąć odwiedzających również poza tzw. wysokim sezonem.

Dotychczas nie stworzono transgranicznych szlaków turystycznych łączących obiekty dziedzictwa kulturowego w południowej części Morza Bałtyckiego. Dlatego ważne jest zbadanie i wykorzystanie ich potencjału łącząc obiekty dziedzictwa kulturowego w tym regionie, a także tworząc wspólną narrację  o przeszłości i tożsamości  regionu Morza Bałtyckiego. Turystyka archeologiczno-historyczna może być odpowiedzią na te potrzeby.

W ramach projektu Stworzenie trwałej podstawy dla innowacyjnej Archeoturystyki - nowa „zielona” trasa archeologiczna w południowym regionie Morza Bałtyckiego (ArcheoBalt) zaplanowano stworzenie strony internetowej, stanowiącej Wirtualne Muzeum Bałtyku. Pozwoliłaby ona na zebranie w jednym, łatwo dostępnym miejscu, kompleksowych informacji na temat: historii regionu Morza Bałtyckiego, obiektów dziedzictwa kulturowego, atrakcyjnych pod względem turystycznym, aktualnie toczących się badaniach wykopaliskowych, jak również informacji praktycznych dotyczących noclegów, biletów, czy planowanych wydarzeń kulturalnych. Będą też prowadzone w sposób otwarty badania wykopaliskowe, na które wstęp będą mieli turyści. Ich zwieńczeniem będą też festiwale odbywające się raz w roku naprzemiennie u jednego z partnerów. Informacje pozyskane na podstawie bieżących badań wykopaliskowych, jak i dane archiwalne, będą podstawą stworzenia historii regionu Morza Bałtyckiego, która będzie popularyzowana poprzez stronę internetową, artykułami, wykłady otwarte, filmy, wystawy w muzeach i na otwartej przestrzeni, grę planszową oraz gry wykorzystujące technologię tzw. wirtualnej rzeczywistości.

W trakcie trwania projektu zaplanowane są działania związane z wymianą kadry naukowej, w ramach prowadzonych wykopalisk, wykładów otwartych i konferencji. Konsekwencją podjętych prac i wymiany informacji, ma być opracowanie wspólnej historii regionu Morza Bałtyckiego, traktowanej dotychczas fragmentarycznie. W badaniach wykopaliskowych będą uczestniczyć wolontariusze z wszystkich biorących udział w projekcie krajów partnerskich.

Jednym z efektów projektu ma być wypracowanie strategii przyszłych wspólnych działań mających na celu podtrzymanie podjętych w projekcie aktywności, ich rozwijaniu i poszerzania, a także komercjalizacji wyników we współpracy z armatorami i organizacjami turystycznymi.

Opiekunem merytorycznym projektu jest dr hab. Waldemar Ossowski, prof. nadzw. z Wydziału Historycznego.

Projekt będzie realizowany w latach: 2018 – 2021.

Budżet Projektu dla całego konsorcjum to ponad 2 mln EUR.

Data publikacji
2018-07-13
Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: wtorek, 21 Sierpień, 2018 - 09:55; osoba wprowadzająca: Marta Kontowska Ostatnia zmiana: wtorek, 21 Sierpień, 2018 - 09:55; osoba wprowadzająca: Marta Kontowska