Narodowe Centrum Nauki wyłoniło 12 międzynarodowych projektów w drugim konkursie na międzynarodowe projekty badawcze z zakresu technologii kwantowych, organizowanym przez konsorcjum QuantERA. Aż 2 projekty z 5 z udziałem polskich zespołów badawczych pochodzą z Międzynarodowego Centrum Teorii Technologii Kwantowych Uniwersytetu Gdańskiego. Jeden z nich będzie koordynowany przez zespół z Centrum. Łączny budżet dla wszystkich 12 projektów to ok. 13 milionów euro, z czego ponad 1 mln wyniesie finansowanie 5 projektów, w których realizację będą zaangażowani naukowcy z Polski.
Drugi konkurs sieci QuantERA został ogłoszony w listopadzie 2018 roku przez 29 organizacji finansujących badania naukowe z 25 państw. Od samego początku cieszył się dużym zainteresowaniem środowiska naukowego – w konkursie złożono 85 wniosków na łączną sumę ponad 85 milionów euro. Sfinansowanych ostatecznie zostanie 12 projektów o łącznym budżecie ok. 13 mln euro.
Naukowcy z Polski zaangażowani będą w realizację aż 5 z 12 nagrodzonych projektów (4 zostaną sfinansowane przez Narodowe Centrum Nauki, jeden przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju), a ich łączny budżet wyniesie ponad 1 milion euro. Jeden ze zwycięskich projektów – ApresSF. Kwantowa super-rozdzielczość w pomiarach przestrzennych i częstotliwościowych będzie koordynowany przez dr hab. Łukasza Rudnickiego i jego zespół z Międzynarodowego Centrum Teorii Technologii Kwantowych Uniwersytetu Gdańskiego.
Nagrodzone projekty z UG:
- ApresSF. Kwantowa super-rozdzielczość w pomiarach przestrzennych i częstotliwościowych, koordynowany przez dr hab. Łukasza Rudnickiego z Międzynarodowego Centrum Teorii Technologii Kwantowych Uniwersytetu Gdańskiego (we współpracy z zespołami z Czech, Francji, Hiszpanii i Niemiec);
- eDICT. Experimentally-oriented Device Independent CrypTography (finansowanie NCBR) z udziałem dr hab. Marcina Pawłowskiego z Międzynarodowego Centrum Teorii Technologii Kwantowych Uniwersytetu Gdańskiego (we współpracy z zespołami z Austrii, Czech, Węgier i Szwajcarii); Koordynacją projektu zajmie się Assoc. Prof. Dr. Jan Bouda, Ph.D. z Masaryk University w Czechach.