Perły nauki

Projekty finansowane w ramach programu pod nazwą "Perły nauki":

IMIĘ I NAZWISKO KIEROWNIKA PROJEKTU Patrycja Bielańska Tytuł projektu: "Nowo izolowane związki z bakterii jaskiniowych o właściwościach antybiotycznych i antynowotworowych"

Przedmiotem badań tego projektu będą ekstrakty uzyskane z nowo wyizolowanych szczepów bakteryjnych zamieszkujących Szczelinę Chołochowską, znajdującą się w Tatrach Zachodnich. Ekstrakty te posiadają właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze oraz przeciwnowotworowe. Celem projektu jest identyfikacja związku lub związków który/które wykazuje/wykazują najsilniejsze działanie antybakteryjne, antygrzybiczne lub antynowotworowe. Uzyskane wyniki powinny stać się podstawą do dalszych, szczegółowych badań zmierzających do opracowania nowych leków, w oparciu o wyizolowane i scharakteryzowane w ramach tego projektu związki biologicznie czynne.
NAZWA WYDZIAŁU Wydział Biologii
NUMER UMOWY PN/01/0066/2022
OKRES REALIZACJI 25.05.2023 - 24.05.2027
KWOTA FINANSOWANIA 239 800,00 zł
IMIĘ I NAZWISKO KIEROWNIKA PROJEKTU Michał Prusiński Tytuł projektu: "Zastosowanie ekstraktów roślinnych oraz nanocząstek metali przeciwko fitopatogenom kwarantannowym."

W ramach zaplanowanego projektu zbadana zostanie aktywność antybakteryjna ekstraktów roślinnych i wytworzonych z ich pomocą na drodze zielonej syntezy nanocząsteczek. Aktywność antybakteryjna będzie w stosunku do bakterii należących do gatunków podlegających przymusowemu zwalczaniu (tzw. kwarantannowych), z takich gatunków jak: Clavibacter sepedonicus (infekuje ziemniaki powodując bakteriozę pierścieniową), Erwinia amylovora (wywołuje zarazę ogniową, najgroźniejszą chorobędrzew i krzewów owocowych), Ralstonia solanacearum (porażająca ponad 200 gatunków roślin, w tym ziemniaka, pomidora i bakłażana) oraz w stosunku do tzw. patogenów regulowanych (niekwarantannowych) z takich gatunków jak: Dickeya solani i Pectobacterium parmentieri powodujące czarną nóżkę i mokrą zgniliznę ziemniaka, warzyw i roślin ozdobnych oraz Pseudomonas syrinae uznawany za jednego z najgroźniejszych patogenów roślin użytkowych. Oceniona zostanie aktywność ekstraktów i nanocząsteczek wytworzonych na drodze zielonej syntezy, miedzy innymi z zastosowaniem zimnej plazmy, do kontrolowania rozprzestrzeniania się wymienionych powyżej patogenów roślin.W ramach niniejszego projektu planowane jest także zbadanie wpływu ekstraktów i otrzymanych przy ich pomocy nanocząsteczek na kiełkowanie nasion i wzrost siewek roślin użytkowych. Kolejnym aspektem badań będzie określenie wpływu badanych ekstraktów i nanocząsteczek na zmiany w mikrobiomie glebowym. Efektem projektu powinno być oszacowanie potencjału ekstraktów roślin pospolitych i syntezowanych przy ich pomocy nanocząstek srebra i miedzi w ochronie roślin przed kwarantannowymi i regulowanymi bakteryjnymi patogenami roślin. Efektem projektu powinno być stworzenie podstaw do opracowania nowej i skutecznej metody ochrony roślin przed patogenami bakteryjnym.
NAZWA WYDZIAŁU Międzyuczelniany Wydział Biotechnologii
NUMER UMOWY PN/01/0050/2022
OKRES REALIZACJI 25.05.2023 - 24.05.2027
KWOTA FINANSOWANIA 239 866,00 zł
IMIĘ I NAZWISKO KIEROWNIKA PROJEKTU Kacper Pobłocki Tytuł projektu: "Nowe, zielone katalizatory postmetalocenowe w procesie polimeryzacji olefin i syntezy biodiesla"

Celem badań jest wypełnienie niszy badawczej w projektowaniu i syntezie ,,zielonych’’ katalizatorów i prekatalizatorów postmetalocenowych opartych na jonach V(IV), Ru(III), Mo(VI), Ni(II) oraz na ligandach N- donorowych np. 2-fenylopirydynie i 3-fenylopirydynie. Innowacyjność związków kompleksowych będzie polegać na ich wysokiej aktywności katalitycznej, braku toksyczności oraz wysokiej stabilności fizykochemicznej, ponieważ stosowane będą jako katalizatory w procesie polimeryzacji (lub oligomeryzacji) olefin jak również w procesie transestryfikacji estrów kwasów tłuszczowych. Projekt został podzielony na 5 etapów badawczych: 1) synteza związków kompleksowych, 2) charakterystyka krystaliczna nowo zsyntezowanych związków koordynacyjnych, 3) badanie właściwości fizykochemicznych nowych związków kompleksowych, 4) badanie właściwości katalitycznych w procesie polimeryzacji olefin, 5) badanie właściwości katalitycznych w procesie syntezy biodiesla. Efektem realizacji badań będzie lepsze poznanie korelacji struktura-aktywność, co niewątpliwie wpłynie na rozwój wielu obszarów badawczych tj. kataliza, chemia koordynacyjna i chemia polimerów. Ponadto charakter projektu wpisuje się w najpilniejsze potrzeby środowiskowe i społeczne oraz jest spójny z założeniami agendy zrównoważonego rozwoju.
NAZWA WYDZIAŁU Wydział Chemii
NUMER UMOWY PN/01/0137/2022
OKRES REALIZACJI 22.06.2023 - 21.06.2027
KWOTA FINANSOWANIA 239 800,00 zł
IMIĘ I NAZWISKO KIEROWNIKA PROJEKTU Aleksander Kazak Tytuł projektu: "Polityczny obraz Polski w ocenie społeczeństwa białoruskiego po kryzysie na Białorusi 2020-2023r."

Projekt odnosi się do oceny wizerunku Polski i Polaków wśród ludności Białorusi w latach 2020-2023. Założono, że wizerunek ten w dużej mierze jest kształtowany przez formułę zaangażowania się państwa polskiego i jego obywateli we wsparcie ruchów demokratycznych na Białorusi i pomoc uchodźcom politycznym z tego państwa. Celem naukowym badań jest ocena efektywności polskiej polityki wsparcia prodemokratycznych postaw wśród ludności białoruskiej oraz formuły prowadzenia tej polityki. Ocena ta będzie miała kompleksowy wymiar, gdyż analizie poddane zostaną działania prowadzone przez polskie władze jak i organizacje pozarządowe. Weryfikacja zostanie dokonana przez badanie trzech grup tj. przedstawicieli opozycji politycznej, uchodźców oraz osób decydujących się na pozostanie w rodzimym kraju. Taki zakres pozwoli na przedstawienie pełnego obrazu Polski i Polaków w opinii społeczeństwa białoruskiego (również jego przedstawicieli w Polsce). Na tej podstawie i w oparciu o analizę efektywności oddziaływania medialnego białoruskiego reżimu możliwym będzie uzyskanie odpowiedzi na główne pytanie badawcze: w jaki sposób ewaluuje obraz Polski i Polaków w społeczeństwie białoruskim w latach 2020-2023 i jaki wpływ na ten obraz ma zaangażowanie się społeczeństwa i państwa polskiego w pomoc udzielaną białoruskiej opozycji i społeczeństwu.
NAZWA WYDZIAŁU Wydział Nauk Społecznych
NUMER UMOWY PN/01/0099/2022
OKRES REALIZACJI 15.05.2023 - 14.05.2025
KWOTA FINANSOWANIA 171 380,00 zł

 

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: czwartek, 28. Marzec 2024 - 07:52; osoba wprowadzająca: Agnieszka Ożóg Ostatnia zmiana: czwartek, 28. Marzec 2024 - 09:34; osoba wprowadzająca: Agnieszka Ożóg