Polska metrologia

IMIĘ I NAZWISKO KIEROWNIKA PROJEKTU Jarosław Tęgowski

Tytuł projektu: "Koncepcja budowy infrastruktury metrologicznej w obszarze akustyki podwodnej w GUM/ Concept of building metrological infrastructure in the area of underwater acoustics at GUM"

Akustyczny monitoring podwodny środowiska morskiego wynika z wymagań Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/56/WE, tzw. Dyrektywy ramowej w sprawie strategii morskiej oraz z konieczności zapewnienia bezpieczeństwa budowanej infrastrukturze morskiej oraz ochrony granicy państwowej. W związku z powyższym, potrzeba zapewnienia rzetelności i wiarygodności pomiarów w dziedzinie akustyki podwodnej w zastosowaniach cywilnych i militarnych jest kluczowa. W odpowiedzi na tę potrzebę Główny Urząd Miar podjął się zadania budowy w Polsce odpowiedniej infrastruktury metrologicznej w zakresie akustyki podwodnej oraz utworzenia w Gdyni Pracowni Akustyki Podwodnej (PAP),  utrzymującej wzorce pomiarowe, świadczącej usługi wzorcowania, a także prowadzącej prace badawczo-rozwojowe w tej dziedzinie. W pierwszym etapie powstała Grupa Robocza ds. budowy infrastruktury metrologicznej w dziedzinie akustyki podwodnej w GUM (GR), skupiająca ekspertów z instytucji posiadających kompetencje i doświadczenie w zakresie działalności naukowej na rzecz metrologii. Działania GR polegały na identyfikacji potrzeb metrologicznych w dziedzinie akustyki podwodnej, opracowaniu uzasadnienia biznesowego oraz mapy drogowej. Kolejnym krokiem są starania o pozyskanie środków finansowych na budowę infrastruktury metrologicznej w dziedzinie akustyki podwodnej w GUM zlokalizowanej w Gdyni. Zanim takie starania będą możliwe konieczne jest opracowanie „Koncepcji budowy infrastruktury metrologicznej w obszarze akustyki podwodnej w GUM” stanowiącej temat zgłaszanego projektu. W celu realizacji tego ważnego zagadnienia powstało konsorcjum: Uniwersytet Morski – lider, Politechnika Gdańska i Uniwersytet Gdański. Przewiduje się udział w pracach podwykonawców – instytucji skupionych w Grupie Roboczej.  

NAZWA WYDZIAŁU Wydział Oceanografii i Geografii
NUMER UMOWY PM/SP/0057/2021/1
OKRES REALIZACJI 27.07.2022 - 30.06.2023
KWOTA FINANSOWANIA 225 867,36 zł
IMIĘ I NAZWISKO KIEROWNIKA PROJEKTU Jarosław Tęgowski

Tytuł projektu: "Opracowanie elementów infrastruktury metrologicznej w obszarze akustyki podwodnej w GUM "

Rozwój metod badawczych w kolejnym programie Polskiej Metrologii pozwoli uzyskać cyfrowy odpowiednik rzeczywistego basenu oraz materiałów dźwiękochłonnych. Planuje się zweryfikowanie współczynnika absorbcji poprzez badanie materiałów w tubie impedancyjnej opracowanej i przetestowanej podczas dotychczasowych prac; - opracowaniu autorskiego systemu rejestracji i archiwizacji danych pomiarowych opartego na technologii Przemysł 4.0 i modułach IoT.

Proponowany projekt pt. „Opracowanie elementów infrastruktury metrologicznej w obszarze akustyki podwodnej w GUM” zapewni dalsze prowadzenie prac badawczych pomiędzy zakończeniem poprzedniego projektu a rozpoczęciem głównego zadania budowy infrastruktury: 

- opracowaniu sprzęgacza akustycznego bardzo małych częstotliwości (0,05÷ 10Hz) do wzorcowania czujników ciśnienia; 

- rozbudowie projektu infrastruktury poligonu morskiego i na jeziorze o kwestie związane z normalizacją metrologii hałasu podwodnego morskich i śródlądowych jednostek pływających różnej wielkości. 

Proponowane prace przyczynią się do utrzymania zespołu badawczego i przetestowania pracochłonnych rozwiązań równolegle do pozyskiwania środków na budowę całości opracowanej infrastruktury.

NAZWA WYDZIAŁU Wydział Oceanografii i Geografii
NUMER UMOWY PM-II/SP/0049/2024/2
OKRES REALIZACJI 30.04.2024 - 30.04.2026
KWOTA FINANSOWANIA 194 480,00 zł

 

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: piątek, 28. Październik 2022 - 10:35; osoba wprowadzająca: Ewa Weronis Ostatnia zmiana: piątek, 11. Kwiecień 2025 - 07:06; osoba wprowadzająca: Agnieszka Ożóg