Nabór do programu Profesorowie Wizytujący UG – IV edycja

Trwa nabór do czwartej edycji programu Profesorowie Wizytujący UG, którego głównym celem jest umiędzynarodowienie badań naukowych oraz zajęć dydaktycznych prowadzonych w Uniwersytecie Gdańskim.

W ramach programu możliwe jest uzyskanie finansowania przeznaczonego na realizację wizyt wybitnych naukowców z zagranicy. Laureat otrzymuje zwrot kosztów podróży i zakwaterowania oraz wynagrodzenie za prowadzenie prac badawczych lub/i zajęć dydaktycznych. Warunkiem przystąpienia do konkursu jest złożenie wniosku przez opiekuna wizyty, będącego pracownikiem UG.

- Ta formuła współpracy znakomicie sprawdza się już kolejny rok. Nie tylko możemy nawiązywać kontakty naukowe, ale też przyjrzeć się badaniom prowadzonym w zagranicznych uczelniach z nieco innej perspektywy. Wiem też, że profesorowie wizytujący chwalą sobie możliwość prowadzenia zajęć, wykładów i możliwość takiej współpracy, ponieważ UG jest postrzegane jako uczelnia o ogromnym potencjale badawczym - podkreśla Prorektor ds. Badań Naukowych prof. dr hab. Wiesław Laskowski.

Do głównych kryteriów konkursowych należą: renoma naukowca, prestiż jego macierzystego ośrodka naukowego, interdyscyplinarna tematyka badawcza, zakres planowanych badań i zajęć dydaktycznych, a także wzmocnienie istniejącej współpracy oraz szanse na jej dalszy rozwój. 

Dotychczasowe odsłony programu spotkały się z dużym zainteresowaniem wśród naukowców Uniwersytetu Gdańskiego i ich Gości. Do tej pory dofinansowanie uzyskało łącznie 29 badaczy m.in. z Węgier, Izraela, Francji, Singapuru, Niemiec, Włoch, USA, Malty, Libanu  czy Wielkiej Brytanii.

 

Rozmowy z profesorami wizytującymi w UG:

prof. Christina Sanchez-Stockhammer "Lingwista w świecie wirtualnym"

prof. Jesse Lerner "O złotej erze kina meksykańskiego"

prof. Richard J. Whitt "Słowa takie jak głuchoniemy nie zawsze były obraźliwe"

 

W bieżącym roku odbywają się w naszej uczelni wizyty laureatów trzeciej edycji, w ramach której złożone zostały 23 wnioski. Wyłoniono 12 laureatów, którzy zaplanowali realizację imponującego zakresu działalności badawczej i dydaktycznej. Przeprowadzą łącznie 212 godzin zajęć, a realizowane przez nich badania prowadzone są w dziedzinach nauk humanistycznych, nauk społecznych oraz nauk ścisłych i przyrodniczych. Następstwem badań są m.in. publikacje w renomowanych czasopismach o zasięgu międzynarodowym oraz kontynuacja wspólnych prac naukowych.

 

Szczegóły dotyczące konkursu i procedury składania wniosków znajdują się na stronie programu.

Termin złożenia wniosku: 30.11.2023, godz. 12:00, UCT +1 (CET).

Za obsługę administracyjną programu odpowiada Sekcja Obsługi Profesorów Zagranicznych.

Informacje o laureatach poprzednich edycji:

 

Magdalena Dziki/Biuro Współpracy Międzynarodowej, oprac. zp