Wszystkie aktualności

nauka
Dr hab. Grzegorz Piotrowski, prof. UG oraz dr Karol Szymański z Instytutu Badań nad Kulturą otrzymali dofinansowanie z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w wysokości 50.000 zł. Dotacja umożliwi wydanie czterech książek poświęconych Aleksandrowi Fordowi. Aleksander Ford był jednym z najważniejszych polskich twórców filmowych i „ojców założycieli”…
życie akademickie
Rektor Uniwersytetu Gdańskiego prof. Piotr Stepnowski wybrany Przewodniczącym Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich! Funkcję tę po raz pierwszy w historii UG obejmuje Rektor naszej uczelni.   KRUP to autonomiczne zgromadzenie rektorów krajowych uniwersytetów, powołane w 1989 roku. KRUP opracowuje i przedstawia opinie i stanowiska w sprawach istotnych dla rozwoju polskiej nauki, szkolnictwa wyższego, kultury i…
życie akademickie
Po ponad miesięcznym rejsie za północne koło podbiegunowe do mola w Sopocie przybije statek badawczy Uniwersytetu Gdańskiego Oceanograf.  Będziemy witać go 5 lipca 2024 o godz. 12.00 O rejsie czytaj tutaj: Home page - BaltArctic Research Cruise (ug.edu.pl)
kultura
Dwa złote dyplomy, nominacja do Grand Prix Polskiej Chóralistyki im. Stefana Stuligrosza w Poznaniu, nominacja na International Choir Festivals in Bratislava oraz Nagroda Burmistrza m. Międzyzdrojów – z takimi sukcesami z 59. Międzynarodowego Festiwalu Pieśni Chóralnej w Międzyzdrojach wraca Akademicki Chór UG. W dniach 20-22 czerwca 2024 r. zespół…
życie akademickie
Akademicki Budżet Obywatelski Uniwersytetu Gdańskiego - ukończono kolejny projekt, trwa realizacja trzech pozostałych zadań wybranych przez społeczność akademicką uczelni w roku ubiegłym oraz weryfikacja przez zespół roboczy projektów zgłoszonych w tegorocznej edycji konkursu. Jeden z czterech projektów wybranych w zeszłorocznej edycji konkursu ABO UG…
pożegnania
Z żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci prof. Karola Toeplitza wybitnego filozofa, etyka i tłumacza,  badacza twórczości Kierkegaarda wykładowcy akademickiego związanego m.in. z Wyższą Szkoła Pedagogiczną w Gdańsku. Cześć Jego pamięci składają Rektor, Senat i społeczność akademicka Uniwersytetu Gdańskiego   Uroczystości pogrzebowe odbędą się 9 lipca w kaplicy Cmentarza Komunalnego w Sopocie przy ul. Malczewskiego o godz…
nauka
O tym, dlaczego warto studiować lingwistykę stosowaną, rozmawiamy z Dyrektorem Instytutu Lingwistyki Stosowanej na Wydziale Filologicznym dr. hab. Hadrianem Lankiewiczem, prof.UG.   Julia Bereszczyńska: - Dlaczego warto studiować lingwistykę stosowaną? Dr hab. Hadrian Lankiewicz, prof. UG: - Lingwistyka stosowana zawsze była dość elitarnym kierunkiem,…
nauka
W czerwcu 2024, jak co roku, firma Clarivate naliczyła wskaźniki Impact Factor za rok ubiegły dla czasopism indeksowanych w bazie Web of Science. Impact Factor uzyskały cztery czasopisma wydawane przez Uniwersytet Gdański. Dwa spośród nich (redagowane przez naukowczynie z Instytutu Psychologii UG) mogą się pochwalić najwyższymi wskaźnikami IF spośród…
życie akademickie
Zapraszamy do lektury najnowszego, czerwcowego numeru „Gazety Uniwersyteckiej”.   Znajdziecie w nim Państwo: – artykuły o wysokich miejscach Uniwersytetu Gdańskiego w prestiżowych międzynarodowych rankingach; – artykuł na temat plenerowej wystawy „UCZONE”, prezentującej sylwetki i dokonania 12 badaczek z trójmiejskich jednostek naukowych; – artykuł poświęcony produktom sygnowanym logo Uniwersytetu Gdańskiego i sklepom…
nauka
Zespoły naukowe pod kierownictwem  prof. dr. hab. Grzegorza Węgrzyna oraz Dziekan MWB UG i GUMed dr hab. Eweliny Król, prof. UG znalazły się wśród finalistów konkursu „Eureka! DGP - Odkrywamy polskie wynalazki”. To kolejni naukowcy z Uniwersytetu Gdańskiego wyróżnieni w tym konkursie. „Genisteina do zapobiegania utraty pamięci i zdolności poznawczych ludzi zdrowych” oraz „Sekwencja aminokwasowa rekombinowanych cząstek…
życie akademickie
Jedynie „żelazna” trójka uniwersytetów klasycznych wyprzedziła w najnowszym rankingu Perspektyw Uniwersytet Gdański. Utrzymaliśmy bardzo dobrą 4 pozycję uniwersytecką i 16 w rankingu ogólnym. W kryterium Innowacyjność zajęliśmy wysokie 5 miejsce wśród wszystkich uczelni akademickich w Polsce. - Utrzymanie tak wysokiej zeszłorocznej pozycji w rankingu Perspektyw możemy odczytywać wyłącznie jako sukces - mówi Rektor prof…
nauka
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego po raz dziewiętnasty przyznało stypendia dla wybitnych młodych naukowców. Wyniki postępowania ogłoszono w piątek 21 czerwca. Wśród wyróżnionych osób znalazło się ośmioro naukowców i naukowczyń z Uniwersytetu Gdańskiego. Wnioski o przyznanie stypendium dla wybitnych młodych naukowców wykazujących się znaczącymi osiągnięciami w działalności naukowej mogą być zgłaszane przez…
życie akademickie
Wykład przybliżający fascynujący świat i kolory biotechnologii, warsztaty w laboratorium oraz zwiedzanie Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed to atrakcje, które czekały na uczniów z V LO w Gdańsku, którzy zwyciężyli w licytacji przygotowanej z okazji 32. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W czwartek 20 czerwca uczniowie…
nauka
Ochrona i renaturyzacja nadmorskich siedlisk wydmowych oraz przeprowadzenie badań naukowych, które stanowią fundament dla efektywnego zarządzania strefą brzegową Bałtyku - to główne cele nowo dofinansowanego projektu „LIFE for Dunes PL” realizowanego w ramach programu LIFE. Siedliska nadmorskich wydm, będące dominującym typem ekosystemów wybrzeża…
sea-eu
Ponad 90% planowanych badań zrealizowanych, setki mil morskich naukowej współpracy i nowy wymiar współdziałania sojuszu SEA-EU - 19 czerwca r/v Oceanograf i r/v Oceania dotarły do Bodø, kończąc w ten sposób pierwszą część rejsu naukowego BaltArctic Research Cruise.   - Wpłynięcie R/v Oceanografa i r/v Oceanii do portu w Bodø to zwieńczenie roku…
życie akademickie
„Nie do wiary!” – pod takim hasłem przewodnim odbył się 27 Piknik Naukowy organizowany przez Centrum Nauki Kopernik i Polskie Radio. To największa w Europie impreza plenerowa w Europie popularyzująca naukę. Wśród wystawców znaleźli się także przedstawiciele Uniwersytetu Gdańskiego. - Jako beneficjenci NCBR+ dzieliliśmy się z najmłodszymi i starszymi…
pożegnania
Szanownej Pani Dziekan Elekt dr hab. Katarzynie Smolarz, prof. UG serdeczne wyrazy współczucia z powodu śmierci Mamy składa Rektor, Senat i społeczność akademicka Uniwersytetu Gdańskiego
konferencje
Przesunięcia granic, wymuszone migracje, doświadczenie systemów opresyjnych czy projekty narodowej homogenizacji społeczeństw - te doświadczenia, będące efektem II wojny światowej, są wspólne dla wielu społeczeństw. Zostały też w różny sposób (i w różnym stopniu) przepracowane w narracjach pamięci zbiorowej. Tematyka granic i pograniczy w…
życie akademickie
O rekrutacji na studia w języku obcym oraz legalizacji pobytu dla studentów i naukowców z zagranicy opowiedzą przedstawiciele Biura Współpracy Międzynarodowej UG podczas World Refugee Day 2024. Wydarzenie odbędzie się w sobotę 22 czerwca 2024 r. na Placu Zebrań Ludowych w Gdańsku w godz. 11.00 – 17.00. Piknik adresowany jest do wszystkich mieszkańców…
nauka
Fundacja na rzecz Nauki Polskiej ogłosiła wyniki pierwszego naboru wniosków w działaniu FIRST TEAM, finansowanym z programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). W ramach tego prestiżowego programu Kierowniczka Pracowni Immunologii Doświadczalnej i Translacyjnej Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed, dr hab. n. med.…
życie akademickie
Prof. Ole Boe, fot. Alan Stocki Jest emerytowanym kapitanem Norweskich Sił Zbrojnych oraz pierwszym w Norwegii profesorem w zakresie dowodzenia wojskowego. Przez wiele lat służył jako oficer operacyjny w norweskiej wojskowej jednostce specjalnej; brał udział w kilku międzynarodowych operacjach na całym świecie, był także …
współpraca
We wtorek 18 czerwca w siedzibie Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego im. Pawła Adamowicza w Gdańsku odbyło się, podsumowujące kolejny rok szkolny, posiedzenie Rady Programowej. Omówione zostały zrealizowane działania na rzecz szkoły i zaangażowanie uczelni patronackich, do grona których dołączyła też Akademia Muzyczna w Gdańsku. W spotkaniu udział wzięli: Rektor Akademii Muzycznej prof. Ryszard Minkiewicz…
nauka
Akademickie Centrum Języka Polskiego i Kultury Polskiej dla Cudzoziemców UG z dumą prezentuje najnowszą publikację „LOST in Gdańsk! Polish culture in the age of uncertainty”. To wyjątkowe opracowanie, które zgłębia historię, kulturę i współczesne wyzwania Gdańska. Publikacja podsumowuje projekt realizowany na Uniwersytecie Gdańskim w ramach programu SPINAKER, jest dostępna pod linkiem: LOST_in_Gdansk.pdf. Autorami są dr…
konferencje
Dyrektorka Międzynarodowego Centrum Badań nad Szczepionkami Przeciwnowotworowymi prof. Natalia Marek-Trzonkowska reprezentowała Uniwersytet Gdański w panelu dyskusyjnym dotyczącym rozwijania doskonałości naukowej podczas EuroScience Open Forum (ESOF). 12 czerwca w Katowicach odbyła się kolejna edycja konferencji EuroScience Open Forum. ESOF to jedna z…
nauka
Na zdjęciu dr Irena Chawrilska CONVIVIUM to projekt, którego celem jest przeformułowanie wspólnego dziedzictwa kulinarnego i tradycji, podjęcie wspólnych aktywności i praktyk w różnych regionach, od ogrodnictwa i uprawy roślin, po praktyki przy stole i w kuchni. Projekt „CONVIVIUM: CONVIVIUM: New European Bauhaus Solutions In Food…
nauka
Mgr Michalina Ignaciuk wraz z zespołem zajęła I miejsce za stworzenie projektu „Buty Różnorodności”, a grupa prowadzona przez mgr. Mateusza Adama Baluka uplasowała się na III miejscu z projektem „Science Solves” podczas II edycji konkursu „Popularyzacja nie boli”. W dniach 15-16 czerwca w Warszawie odbyła się gala finałowa „Popularyzacja Nie Boli 2.0…
życie akademickie
O domach studenckich i planach z nimi związanych z Kanclerz UG dr hab. inż. Anetą Oniszczuk-Jastrząbek, prof. UG rozmawia Magdalena Nieczuja-Goniszewska.  - Wakacje to gorący czas dla Uniwersytetu - trwa rekrutacja, a w lipcu komisja rozpoczyna przyznawanie miejsc w akademikach studentom kontynuującym naukę w uczelni. Jaką liczbą miejsc dysponujemy? -…
życie akademickie
Ze studentkami i studentami Uniwersytetu Gdańskiego: Weroniką Alchimowicz, Michałem Nadolskim, Julią Zielińską, Katarzyną Żamojdą, protestującymi w obronie ofiar działań wojennych w Strefie Gazy, spotkali się Rektor prof. Piotr Stepnowski i Prorektor prof. UG Arnold Kłonczyński. Głównym tematem rozmów było wypracowanie wspólnego kierunku działań wspierających pomoc ofiarom konfliktu.   Rektor prof. Piotr Stepnowski…
konferencje
dr Beata Karpińska-Musiał, prof. UG i dr Ewa Szymczak, prof. UG, fot. Alan Stocki Od oddolnych inicjatyw po ogólnopolską konferencję - tak w dużym skrócie można przedstawić historię działalności „amatorów dydaktyki” związanych z Centrum Doskonalenia Dydaktycznego i Tutoringu na Uniwersytecie Gdańskim. Viva Dydaktyka, trzecia…
współpraca
Podsumowanie dotychczasowych osiągnięć wynikających ze współpracy oraz omówienie planów na przyszłość -  w dniach 4-10 czerwca 2024 roku Uniwersytet Gdański po raz kolejny gościł przedstawicieli Odeskiego Uniwersytetu Narodowego. Wizyta odbyła się dzięki dofinansowaniu z Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej w ramach grantu kierowanego przez…