Uwaga! Komunikat archiwalny. Jego treść może być już nieaktualna.
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego
ogłosiło konkurs o finansowanie projektów badawczych w ramach programu
Narodowy Program Rozwoju Humanistyki
moduł Rozwój 2.b
Konkurs obejmuje wspieranie, stymulowanie i promowanie nowatorskich badań (zespołowych i indywidualnych, krajowych oraz międzynarodowych) podejmowanych przez humanistów oraz przedstawicieli innych dziedzin, mających charakter integracyjny: interdyscyplinarnych, transdyscyplinarnych, międzydziedzinowych oraz partycypacyjnych, w tym projektów łączących badania humanistyczne z twórczością artystyczną.
Do konkursu mogą być zgłoszone projekty badawcze łączące w sposób merytorycznie uzasadniony dyscypliny humanistyczne, humanistykę oraz inne dziedziny nauki, humanistykę i sztukę, a także innowacyjne koncepcje badań transdyscyplinarnych, które są propozycjami rozwiązywania problemów wykraczających poza jedną dyscyplinę naukową.
W szczególności do konkursu zgłoszone mogą być:
- projekty zawierające propozycje nowych teoretycznych narzędzi niezbędnych w pracy na pograniczach różnych nauk i sztuki;
- projekty metodologicznych koncepcji prowadzenia badań integracyjnych;
- projekty włączające kulturę polską w badania zespołów międzynarodowych a humanistykę polską w główne nurty badań nad kulturą;
- projekty badań, których efektem jest wyłonienie nowej transdyscypliny.
Projekty muszą mieć charakter naukowy, nowatorski oraz integracyjny, a ponadto powinny spełniać co najmniej jedno z następujących kryteriów:
- proponować nowe koncepcje badań polskiej humanistyki/ kultury/życia kulturalno-społecznego;
- wnosić oryginalny wkład w rozwój integracji badań humanistycznych z innymi dziedzinami wiedzy lub sztuką;
- proponować rozwiązania problemów wykraczających poza kompetencje jednej dyscypliny naukowej;
- rozwijać perspektywę badań partycypacyjnych włączających do projektu podmioty pozaakdemickie;
- przyczyniać się do tworzenia nowych zespołów oraz kompetencji badawczych.
W konkursie mogą brać udział:
- jednostki naukowe określone w art. 2 pkt. 9 lit. a - e ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki;
- biblioteki naukowe;
- podmioty działające na rzecz nauki niebędące przedsiębiorcami w rozumieniu ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej.
Warunki przystąpienia do konkursu:
- We wniosku Wnioskodawca wskazuje kierownika projektu badawczego.
- Do konkursu mogą być zgłoszone projekty badawcze, których koszt realizacji nie jest niższy niż 100 tys. zł.
- Okres realizacji projektu nie może być krótszy niż 24 miesiące i nie dłuższy niż 36 miesięcy.
- Koszty pośrednie realizacji projektu nie mogą być wyższe niż 20% kosztów ogółem.
- Do konkursu nie mogą być zgłaszane projekty badawcze obejmujące badania naukowe aktualnie wykonywane przez Wnioskodawcę i finansowane ze środków budżetowych.
- Wnioski niespełniające wymagań formalnych zwraca się wnioskodawcy z informacją o przyczynach zwrotu i możliwości uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od dnia otrzymania informacji.
- Dodatkowe informacje o konkursie można uzyskać w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, tel. (22) 52-92-368; (22) 52-92-358; (22) 52-92-349; (22) 50-17-107.
Proces składania wniosków:
- Wypełnienie wniosku wraz z odpowiednimi załącznikami, w formie elektronicznej w systemie OSF. Wniosek uznaje się za złożony w formie elektronicznej, gdy jego status w systemie OSF zmieni się na „wysłany”.
- Dostarczenie do MNiSW (ul. Wspólna 1/3, 00-529 Warszawa) wydrukowanego z systemu OSF wniosku w jednym egzemplarzu, podpisany przez osobę / osoby upoważnione do reprezentowania wnioskodawcy. Na kopercie należy umieścić dopisek „Narodowy Program Rozwoju Humanistyki - Moduł "Rozwój" 2.b” . Termin uważa się za zachowany, jeżeli przed jego upływem wniosek w formie pisemnej został nadany w polskiej placówce pocztowej operatora publicznego (aktualnie Poczta Polska S.A.).
Termin składania wniosków:
8 kwietnia 2015 r. - 15 maja 2015 r.
Więcej:
Zakres informacji wymaganych we wniosku [pdf, 75,08 KB]
Źródło: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego
Data publikacji
2015-04-02