Dyskusyjny Klub Filmowy Miłość Blondynki UG zaprasza na seanse w lutym

Uwaga! Komunikat archiwalny. Jego treść może być już nieaktualna.

Dyskusyjny Klub Filmowy Miłość Blondynki UG,

Akademickie Centrum Kultury ALTERNATOR UG

zapraszają

 

REPERTUAR FILMOWY 

LUTY 2019

7 lutego 2019 (czwartek) godz. 18.30

Sny wędrownych ptaków

Horyzonty kina : SNY WĘDROWNYCH PTAKÓW

reż.  Cristina Gallego, Ciro Guerra, Kolumbia, Meksyk, Niemcy, 2018, 125 min.

„Sny wędrownych ptaków”, najnowsze dzieło Ciro Guerry (nominowanego do Oscara za „W objęciach węża”) i Cristiny Gallego, to zachwycająca wizualnie opowieść o początkach kolumbijskiego handlu narkotykowego, powiązana z historią rdzennej społeczności Indian WayúuChciwość, rywalizacja między gangami, namiętność – to one stawiają pod znakiem zapytania tradycyjne wartości przekazane przez przodków.

Kolumbia w czasie przełomu lat 60. i 70. Jałowe i wietrzne pustkowie na granicy kraju zamieszkuje lud Indian Wayúu. Podczas plemiennego obrzędu wchodzenia w dorosłość Zaida (Natalia Reyes) wykonuje tradycyjny taniec, którym kusi potencjalnego kandydata na męża - Rapayeta (José Acosta). Jednak Ursula (Carmiña Martínez), stojąca na czele klanu, stawia młodemu Rapayetowi wysoką cenę, jaką ten ma zapłacić za Zaidę. Rapayet szuka sposobu na szybkie zdobycie pieniędzy. Wraz ze swoim wspólnikiem, Moisesem (Jhon Narváez) spotykają amerykańskich hipisów szukających dojścia do dostawców marihuany. Rapayet i Moses sami wcielają się w rolę dealerów, a interes, który ubiją, będzie jedynie początkiem historii…


„Sny wędrownych ptaków” były pokazywany podczas tegorocznej edycji Festiwalu Filmowego w Cannes w sekcji Quinzaine des Réalisateurs.

 Dowiedz sie więcej

 

 

14 lutego 2019 (czwartek) godz. 18.30

Pokaz walentynkowy z TILDĄ SWINTON: JESTEM MIŁOŚCIĄ VS TYLKO KOCHANKOWIE PRZEŻYJĄ

 

Jjestem miłościąESTEM MIŁOŚCIĄ

reż.  Luca Guadagnino, Włochy,  2009, 120 min.

Emma (nagrodzona Oscarem Tilda Swinton) jest od wielu lat żoną Eduarda Recchi, głowy potężnej rodziny z Mediolanu. Piękna, otoczona bogactwem kobieta, żyje w świecie konwenansów, rytuałów i codziennych obowiązków. Przypadkowe spotkanie z młodym, charyzmatycznym przyjacielem syna przypomni jej o głęboko skrywanych żądzach i stanie się początkiem erotycznego przebudzenia. Pełen namiętności potajemny romans na zawsze odmieni oblicze rodziny.

„Jestem miłością”, to poruszający melodramat, będący hołdem dla kina Viscontiego, który stał się wielką niespodzianką i odkryciem festiwalu w Wenecji. Film Luki Guadagnino został okrzyknięty przez światową krytykę współczesnym arcydziełem gatunku i wkrótce stał się przebojem w wielu krajach Europy.

Dowiedz sie więcej

 

 

 

Tylko kochankowie przeżyjąTYLKO KOCHANKOWIE PRZEŻYJĄ

reż.  Jim Jarmusch, Wlk. Brytania, Rumunia, Francja,  2013, 120 min.

Tilda Swinton, Tom Hiddleston i Mia Wasikowska w czarnej komedii outsidera światowego kina Jima Jarmuscha, twórcy „Broken Flowers”, „Truposza” i „Ghost Doga”, który tym razem zdaje się mówić – tylko ci, którzy potrafią kochać, przetrwają. Bohaterowie „Tylko kochankowie przeżyją” są wampirami zmęczonymi setkami lat życia i zdegustowanymi tym, jak rozwinął się świat. Ale wciąż czującymi do siebie miłość.

Adam (Hiddleston), jest unikającym rozgłosu i słonecznego światła undergroundowym muzykiem z Detroit. Kiedy popada w depresję, z Tangeru przyjeżdża do niego po długiej rozłące ukochana Ewa (Swinton). Jednak spokojne życie pary, która odrzuciła nagryzanie śmiertelników i woli przyjmować pokarm w postaci lodów z krwi, zostanie wystawione na próbę, kiedy dołączy do nich nieobliczalna i wygłodniała siostra Ewy – Ava (Wasikowska).

„Wybitny film… charakterystyczny i spełniony…” – pisał po pokazie filmu Jarmuscha w Cannes Tadeusz Sobolewski. „Być wampirem oznacza tu: żyć sztuką – muzyką, płytami, książkami, miłością – i mieć poczucie wiecznego nienasycenia. To jeden z rzadkich dziś filmów, który działając minimalnymi środkami, zostawia wieczny niedosyt, pozostaje otwarty. Działa muzycznie, wciąga do środka i sprawia, że chce się do niego wracać jak do ulubionej płyty”.

Dowiedz sie więcej

 

 

21 lutego  2019 (czwartek) godz. 18.30

Zupełnie nowy testamentKontrowersje: ZUPEŁNIE NOWY TESTAMENT + dyskusja

Reż. Jaco Van Dormael, Belgia, Francja, Luksemburg, 2015, 113 min.

Gdzie mieszka Pan Bóg?...W Brukseli. Z rodziną, którą tyranizuje. Największą przyjemność sprawia mu bezmyślne oglądanie telewizji, dokuczanie żonie i wymyślanie praw, które coraz bardziej komplikują ludziom życie. Do czasu. Jego córka Ea nie może go już znieść i postanawia się zbuntować. Wykrada ojcu z komputera hasła i wszystkie tajemnice, dzięki którym będzie mogła urządzić świat zupełnie od nowa.

„Zupełnie Nowy Testament” to pełna gagów i absurdalnego humoru komedia utrzymana w stylu „Amelii”, w reżyserii Jaco Van Dormaela („Mr. Nobody”, „Ósmy dzień”) z Benoît Poelvoorde („Nic do oclenia”), Yolande Moreau („Serafina”) i Catherine Deneuve w rolach głównych.

Dowiedz sie więcej

 

 

 

28 lutego  2019 (czwartek) godz. 18.30 

GranicaKinoterpia: GRANICA

reż. Ali Abbasi, Szwecja, Dania, 2018, 101 min.

„Granica” to jeden z najbardziej niezwykłych thrillerów ostatnich lat, oparty na opowiadaniu Johna Ajvide Lindqvista, mistrza powieści grozy, autora bestsellerowej książki „Wpuść mnie”, na podstawie której powstał słynny horror „Pozwól mi wejść”.

Film został mi.in. wyróżniony główną nagrodą sekcji Un Certain Regard podczas 71. MFF w Cannes, i jest szwedzkim kandydatem do Oscara 2019 w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny.

Wymykająca się wszelkim klasyfikacjom gatunkowym historia koncentruje się na losach szwedzkiej celniczki Tiny z niesamowitym zmysłem powonienia, która wikła się w skomplikowaną moralnie relację z podejrzanym włóczęgą. Czy jej niepokój jest słuszny? Dokąd zaprowadzi śledztwo? Pewne szczególne cechy obojga bohaterów od razu rzucają się w oczy. To nie będzie zwyczajna love story… Na pewno nie.

W postać Tiny wcieliła się znakomita szwedzka aktorka Eva Melander, gwiazda serialu kryminalnego „Rebecka Martinsson”, znana polskim widzom z kinowych thrillerów „Stado” i „Hipnotyzer”.

Dowiedz sie więcej

 

Miejsce: Aula 1.43, Wydział Filologiczny Uniwersytetu Gdańskiego,Ul. Wita Stwosza 55 Gdańsk Oliwa

Karnety: 1 film 10 ulgowy * / 15 normalny zł  / 2 filmy 15 ulgowy * / 25 normalny zł / 4 filmy 25 ulgowy * / 40 normalny zł

* karnety ulgowe dla studentów, uczniów i słuchaczy Gdańskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz posiadaczy Metropolitalnej Karty dla Kultury (sprzedaż karnetów pół godziny przed seansem)

 
Data publikacji
2019-02-04
Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: poniedziałek, 4 luty, 2019 - 15:41; osoba wprowadzająca: Justyna Sikorska Ostatnia zmiana: środa, 6 luty, 2019 - 08:24; osoba wprowadzająca: Justyna Sikorska