Podsumowanie roku 2022 - współpraca, nauka i kultura 

Zapraszamy w podróż przypominającą wydarzenia - od masowej mobilizacji całej uczelni w pomoc Ukrainie, przez rejs badawczy wzdłuż zachodniego wybrzeża Europy, po wszystkie zmiany, które zaszły w tym pełnym wyzwań roku. 

Prof. Krystyna Bieńkowska-Szewczyk w "Faktach po Faktach"

Prof. Krystyna Bieńkowska-Szewczyk w "Faktach po Faktach" 

Uniwersytet Gdański Społecznie 

Na początku 2022 r. społeczności akademickiej UG jeszcze towarzyszył niepokój związany z pandemią. ”Zdalne, czy stacjonarne?” zastanawiali się wykładowcy, studenci i pracownicy uczelni. Jednak już 11 stycznia poznaliśmy dane dotyczące zaszczepień. Uniwersytet Gdański wówczas zajął trzecie miejsce wśród polskich szkół wyższych. Poziom wyszczepień wśród studentów wynosił 81,2 proc. a wśród pracowników aż 91 proc. 

Na tak wysoki odsetek wpływ zapewne miała m.in. działalność popularno-naukowa prof. dr hab. Krystyny Bieńkowskiej-Szewczyk, która dzieliła się rzetelną wiedzą na temat szczepień przeciw COVID 19 w takich mediach jak TVN, TOK FM, ale też i na stronie ug.edu.pl.

Zbiórka na Wydziale Nauk Społecznych

Zbiórka na Wydziale Nauk Społecznych. fot. Alan Stocki

Solidarni z Ukrainą

Szybko świat przeszedł z jednego kryzysu w drugi. Nasi wschodni sąsiedzi zostali zaatakowani przez Rosję. Miliony uchodźców pojawiły się na granicy. Władze i społeczność akademicka Uniwersytetu Gdańskiego zareagowały natychmiast. 

24 lutego Senat UG uchwalił deklarację solidarności z Ukrainą, dzień później w całej uczelni ruszyły zbiórki darów dla potrzebujących uchodźców. Oba te wydarzenia stanowiły dopiero początek ogromnej mobilizacji w całym uniwersytecie. 

W minionym roku setki transportów wyruszyły z kampusu UG na granicę polsko-ukraińską i jeszcze dalej w głąb opętanego wojną kraju. Zbiórka „Studenci dla Ukrainy”, w którą zaangażowało się m.in. Centrum Aktywności Doktoranckiej i Studenckiej UG, oferowała pomoc także tym, którzy przyjechali do Gdańska. Wsparcie psychologiczne zapewnili naukowcy z Wydziału Nauk Społecznych, a miejsce dla najmłodszych  - świetlicę - przygotowało Akademickie Centrum Kultury UG. Inicjatywy społeczne na UG opisał m.in. portal Times Higher Education

Stacjonarna część kursu dla nauczycieli z Ukrainy. fot. Marcel Jakubowski

Stacjonarna część kursu dla nauczycieli z Ukrainy. Fot. Marcel Jakubowski

Barierę językową pomogli przełamać pracownicy i studenci z Wydziału Filologicznego, którzy prowadzili lekcje języka polskiego dla uchodźców. Rozwinięcie tych działań stanowił 4-miesięczny kurs dla 116 ukraińskich nauczycieli zorganizowany przez Centrum Edukacji Nauczycieli. Jego celem było przygotowanie kursantów do nauczania w polskich szkołach.

Natomiast wydarzenie dla dzieci uchodźców przygotowało Akademickie Centrum Kultury. Dwunastodniowa szkoła letnia dla młodzieży ukraińskiej obejmowała prezentację atrakcji turystycznych i kulturalnych Pomorza oraz zaprezentowanie oferty UG potencjalnym przyszłym studentom z Ukrainy.

W pierwszych miesiącach zobaczyliśmy też dużo indywidualnych inicjatyw. Dr Maciej Rychłowski z Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii spędził tydzień przewożąc ludzi ze Lwowa na granicę polsko-ukraińską. Mieszkająca w Wishaw studentka UG Joanna Mazzocchi prowadziła zdalny kurs dla uchodźców w Łebie, jej działalność została zauważona i doceniona przez szkocki parlament. 

Trójka psycholożek z Instytutu Psychologii UG wyszła z inicjatywami, które zapewniły Ukraińcom odpowiednie wsparcie po dramatycznych doświadczeniach. Dr hab. Małgorzata Lipowska, prof. UG współtworzyła ukraińsko-polski kwestionariusz psychologiczny dla dzieci. Dr Magdalena Chrzan-Dętkoś zadbała o to, aby jej projekt Przystanek MAMA był też dostępny dla matek z Ukrainy. A Dyrektorka Akademickiego Centrum Wsparcia Psychologicznego UG  dr Agata Rudnik przygotowała specjalne godziny, podczas których ukraińscy studenci mogli dzwonić, aby porozmawiać o swoich problemach. 

Konferencja "Solidarni z Ukrainą". fot. Marcel Jakubowski

Konferencja "Solidarni z Ukrainą". Fot. Marcel Jakubowski

Uniwersytet Gdański stał się także forum, na którym omawiano dalszą pomoc Ukrainie. Dzięki współpracy władz UG z Narodową Agencją Wymiany Akademickiej (NAWA) zorganizowano dwudniową konferencję „Solidarni z Ukrainą” w budynku Neofilologii, wzięli w niej udział naukowcy z całej Polski m.in. Prezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej prof. dr hab. Maciej Żylicz, Wiceminister Edukacji i Nauki prof. dr hab. Włodzimierz Bernacki oraz ówczesna Dyrektorka NAWA dr Grażyna Żebrowska.

Władze uczelni przekazały także dwa nieużywane domy studenckie w Sopocie dla uchodźców, zainicjowały współpracę między Odeskim Uniwersytetem Narodowym im. Ilji Miecznikowa a uczelniami SEA-EU oraz zorganizowały zbiórkę na ponad 50 tys. zł na stypendia dla naukowców i studentów z Ukrainy. 

Od lewej: prof. dr hab. Piotr Stepnowski, Roberta Gbowee

Od lewej: prof. dr hab. Piotr Stepnowski, Roberta Gbowee. Fot. Alan Stocki

Te wszystkie działania zwróciły uwagę nie tylko zagranicznych mediów, ale też największych działaczy społecznych na świecie. 15 marca Wydział Nauk Społecznych odwiedziła Roberta Gbowee, laureatka pokojowej Nagrody Nobla. 

- Jeśli możesz coś zrobić, żeby zmienić nasz świat, to zrób to. Pozwól, aby historia cię osądziła. Zostań zapamiętany tak jak Mahatma Gandhi, Martin Luther King i Nelson Mandela, a nie jak Władimir Putin — mówiła na koniec spotkania liberyjska noblistka.

Oczywiście nie sposób opisać wszystkich inicjatyw dla Ukrainy w Uniwersytecie Gdańskim. Po pierwsze jest ich zbyt wiele, a po drugie cały czas trwają, ponieważ pomoc od społeczności UG nigdy nie przestała płynąć.

W czerwcu 2022 r. na dachu budynku Neofilologii zainstalowano panele fotowoltaiczne

W czerwcu 2022 r. na dachu budynku Neofilologii zainstalowano panele fotowoltaiczne. Fot. Alan Stocki

Zrównoważony, zielony Uniwersytet  

W zeszłym roku Uniwersytet Gdański otrzymał najwyższą ocenę w zakresie zrównoważonego rozwoju spośród polskich uczelni w rankingu Times Higher Education. Nasza uczelnia dostała najwyższe noty w realizacji celu 16. Pokój, sprawiedliwość i silne instytucje; 11. Zrównoważone miasta i społeczności oraz 14. Życie pod wodą. Za tak wysoką oceną stoi szereg działań i strategii realizowanych przez różne jednostki UG.

W ramach Centrum Zrównoważonego Rozwoju UG ruszyły dwa kierunki związane z edukacją na temat środowiska: „Mitygacja i adaptacja do zmiany klimatu” oraz „Morska energetyka wiatrowa”. Jednostka zorganizowała także Międzynarodową konferencję pt. „Nauka i Edukacja na rzecz Zrównoważonego Rozwoju”, w której udział wzięli m.in. naukowcy z Hiszpanii, Malty i Norwegii. 

Rektorzy

Rektorzy Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, Uniwersytetu Gdańskiego i Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie posadzili symobliczne drzewo z okazji podpisania umowy. 

Uniwersytet Gdański wraz z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie i Uniwersytetem Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie utworzył Forum Zielonych Uniwersytetów. Uczelnie razem będą podejmować działania na rzecz zrównoważonego rozwoju. 

Nie zabrakło także inicjatyw naszych naukowców. Prof. dr hab. Jacek Zaucha współtworzył stanowisko PAN z 14 października 2022 r. na temat planowania przestrzennego naszego kraju, a dr hab. Sylwia Mrozowska została członkiem Rady Koordynacyjnej ds. Morskiej Energetyki Wiatrowej.

Pod koniec 2022 Inicjatywy ekologiczne UG zostały zauważone przez ranking Green Metric. Uniwersytet Gdański otrzymał w nim o ponad 1000 punktów więcej niż w zeszłym roku. Oznacza to poprawę o 20%. 

Działania związane z równością płci na uczelni konsekwentnie wdrażali m.in. członkowie projektu MINDtheGEPs, którym kieruje prof. dr hab. Ewa Łojkowska. We wrześniu 2022 r. Rektor UG prof. Piotr Stepnowski wraz z dyrektor Międzynarodowego Centrum Badań nad Szczepionkami Przeciwnowotworowymi (ICCVS) prof. dr hab. Natalią Marek-Trzonkowską otworzyli Family Room dla pracowników ICCVS, a na początku roku akademickiego 2022/2023 ruszył konkurs na najlepsze prace magisterskie i doktorskie poruszające tematyką płci. 

Wystawa  „Pionierki, badaczki, liderki. Kobiety gdańskiej nauki” stanęła na 2 miesiące przed kościołem św. Katarzyny w Gdańsku.

Wystawa  „Pionierki, badaczki, liderki. Kobiety gdańskiej nauki” stanęła na 2 miesiące przed kościołem św. Katarzyny w Gdańsku. Fot. Marcel Jakubowski

Udział kobiet w kształtowaniu i rozwijaniu Uniwersytetu Gdańskiego podsumowywała wystawa „Pionierki, badaczki, liderki. Kobiety gdańskiej nauki”. Na otwarciu wystawy toczyła się dyskusja m.in. o tym, czy Gdańskie uczelnie są gotowe na kobietę w roli rektora oraz co stoi im na drodze do sukcesu zawodowego. 

Natomiast inicjatywę wspierającą profilaktykę przeciwnowotworową dla mężczyzn przygotowało Centrum Aktywności Studenckiej i Doktoranckiej UG. Dzięki przedsięwzięciu w listopadzie 2022 można było się zapisać na darmowe badania profilaktyczne. Ambasadorami akcji Movember UG zostali m.in. dziekani wydziałów, kierownicy jednostek uczelni oraz władze UG.

Niektóre z inicjatyw z zeszłego roku zaowocują dopiero podczas 2023 r. W styczniu na kampusie UG staną Hiboxy, czyli skrytkomaty działające na energię słoneczną. A dzięki pierwszej edycji Akademickiego Budżetu Obywatelskiego UG już w tym roku koło Wydziału Filologicznego pojawi się park kieszonkowy, a przy Bibliotece Uniwersytetu Gdańskiego zbudowane zostaną urządzenia do ćwiczeń.

Dr Maciej Rydel

Dr Maciej Rydel na wernisażu wystawy. Fot. Marcel Jakubowski

Kampus pełen kultury

W 2022 r. Uniwersytet Gdański nie był wyłącznie miejscem edukacji i pracy naukowej. Wieczorami na kampusie odbywały się spotkania z artystami, spektakle teatralne i pokazy filmowe. 2022 to też pierwszy pełen rok działania Centrum Filmowego UG im. Andrzeja Wajdy, Studium Wokalnego UG oraz Orkiestry Akademickiej UG. 

Jeszcze w pierwszym miesiącu ubiegłego roku można było zobaczyć wystawę prac artystycznych reżysera. W marcu zastąpiła ją wystawa akwarel przedstawiających polskie dworki szlacheckie autorstwa dr. Macieja Rydla, emerytowanego ekonomisty z UG, a w maju ku pamięci prof. Jerzego Limona otwarto wystawę zbiorów zmarłego twórcy Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego i rycin Daniela Chodowieckiego. Imieniem zmarłego Profesora władze UG uhonorowały także salę teatralną w budynku Neofilologii. Inicjatywa stanowiła część cyklu kulturalnego pt. „JERZY LIMON: INSPIRACJA – DIALOG – POLEMIKA".

Wernisaż "SEA-EU by the Sea" fot. Tomasz Nowicki

Wernisaż "SEA-EU by the Sea". Fot. Tomasz Nowicki

Na początku roku akademickiego 2022/23 w sali BUG zagościł cykl obrazów “SEA-EU by the Sea” dr hab. Anety Oniszczuk-Jastrząbek, prof. UG dokumentujący pierwszy etap działania sojuszu SEA-EU. Kierownik Katedry Transportu i Handlu Morskiego przelała na płótno swoje doświadczenia z wizyt w uniwersytetach członkowskich oraz w Brukseli, mieście, gdzie wszystko się zaczęło. Wystawa stanowiła idealne podsumowanie pierwszej części sojuszu oraz ekscytujący początek SEA-EU 2.0.

Członkowie społeczności akademickiej UG brali udział w tworzeniu kultury także poza uczelnią. Reportaż o Powstaniu Warszawskim z perspektywy 9-latki autorstwa studentów Filologii Polskiej ukazał się w „Dużym Formacie”, dodatku do Gazety Wyborczej. Prof. dr hab. Marcin Tomczak otrzymał Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a dr hab. Grzegorz Berendt, prof. UG został dyrektorem Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku i przewodniczącym Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej. 

Nie zabrakło także mnóstwa znamienitych gości. W trakcie ubiegłego roku Uniwersytet Gdański odwiedzili m.in.: wokalista Marek Piekarczyk, aktorka Dorota Kolak, dowódca Carabinieri gen. Roberto Riccardi, reżyser Paweł Łoziński czy uczestnicy strajku studenckiego po wprowadzeniu stanu wojennego w 1981 r., wśród których był wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz. 

Wielu znamienitych podróżników przyciągnęła 7. edycja Nordic Focus Festiwal - Festiwal Kultury Nordyckiej. O swoich wyprawach opowiedzieli m.in.: Rafał Król czy Zbigniew Szwoch. Natomiast na południe, bo do Izraela, zabrał uczestników festiwal kultury żydowskiej Shalom Polin. Akademickie Centrum Kultury UG przygotowało także „oprawę muzyczną" roku 2022 na UG w postaci wielu koncertów. Tutaj warto wspomnieć o takich wydarzeniach jak Adele Songbook, James Bond Symfonicznie, czy występach chóru akademickiego.   

Fragment przedstawienia "Obierając Cebulę". Na zdjęciu kompozytor Mikołaj Trzaska

Fragment przedstawienia "Obierając Cebulę". Na zdjęciu kompozytor Mikołaj Trzaska. Fot. Marcel Jakubowski

Jednym z ważnych wydarzeń w kalendarzu kulturalnym UG było Grassowanie, czyli uroczyste obchody 95. urodzin gdańskiego noblisty. W październiku 2022 r. fani twórczości Güntera Grassa mogli wziąć udział w spacerach, spektaklach, wykładach czy grze terenowej zainspirowanych dorobkiem jubilata. Cykl wydarzeń zorganizowała dr hab. Miłosława Borzyszkowska-Szewczyk, prof. UG.

Decyzją Sejmu III RP 2022 był też rokiem Józefa Wybickiego. To zainspirowało członków nowo powstałej jednostki UG - Centrum Teatralnego im. prof. Jana Ciechowicza pod kierownictwem dr hab. Małgorzaty Jarmułowicz, prof. UG - do przygotowania wystawy poświęconej dramatopisarskiej działalności autora hymnu narodowego oraz inscenizacji jego przedstawienia pt. „Kulig”.

O ile poprzednie lata odznaczały się przewagą wydarzeń zdalnych nad stacjonarnymi, 2022 stanowił powiew świeżego powietrza. Prawie wszystkie spektakle, pokazy i inne działania kulturalne odbywały się na miejscu, a takie narzędzia jak zoom, czy Microsoft Teams otwierały nowe możliwości komunikacji z gośćmi, którzy w przeciwnym razie nie mogliby uczestniczyć w wydarzeniu.  

Rejs SEA-EU. Badania na Zatoce Eckernförde

Rejs SEA-EU. Badania na Zatoce Eckernförde. Fot. Marcel Jakubowski

SEA-EU - 9 uniwersytetów, 6 mórz i jeden ocean

Od końca po początek. 2022 był rokiem pełnym zmian, nowych znajomości i współpracy na najwyższym poziomie dla sojuszu nadmorskich uniwersytetów europejskich SEA-EU. Do sześciu uniwersytetów dołączyły trzy nowe, a na wspólne działania tych dziewięciu podmiotów w lipcu 2022 r. Komisja Europejska przeznaczyła 14 mln euro. 

Trzy lata współpracy między uczelniami z Gdańska, Kadyksu, Brestu, Kilonii, Splitu oraz Malty zwieńczył rejs badawczy z Polski do Hiszpanii. Statek UG - RV Oceanograf - przepłynął ponad 4,5 tys. mil morskich. Jego międzynarodowa ekipa złożona z naukowców uczelni SEA-EU zebrała materiały do trzech dużych projektów naukowych. Praktycznie na każdym przystanku badacze spotykali się z miejscowymi mediami, aby opowiedzieć o swojej niesamowitej wyprawie. 

Szkolenie dla studentów SEA-EU na UG "Secrets of Amber" . fot. Marcel Jakubowski

Szkolenie dla studentów SEA-EU na UG "Secrets of Amber". Fot. Marcel Jakubowski

Za naukową część podróży odpowiedzialna była dr Aleksandra Brodecka-Goluch z Wydziału Oceanografii i Geografii UG. 

Na koniec podróży władze wszystkich uczelni członkowskich spotkały się na SEA-EU DAY, podczas którego uczestnicy podsumowali trzy lata współpracy od wspólnych projektów naukowych przez wymianę know-how po mobilność studencką.

- Podsumowujemy pierwszą fazę naszej działalności w niesamowitej atmosferze. Patrzymy w przyszłość pełni nadziei i entuzjazmu. Poszerzamy nasz sojusz o kilku nowych partnerów, którzy są pełni nowych pomysłów. Jestem przekonany, że SEA-EU 2.0 będzie jeszcze bardziej efektywny - mówił Rektor prof. Piotr Stepnowski. 

fot. Paweł Sudara GUMed

fot. Paweł Sudara GUMed

Uczelnie Fahrenheita

Uniwersytet Gdański zacieśniał także więzi ze szkołami wyższymi w regionie. W marcu 2022 r. Związek Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita przekształcił się we wspólnotę „Uczelnie Fahrenheita”. Efekt tej umowy niedługo później zobaczyli wszyscy Gdańszczanie. 24 maja 2022, w rocznicę urodzin patrona wspólnoty na gdańskie torowiska wjechał tramwaj symbolizujący współpracę Uniwersytetu Gdańskiego, Politechniki Gdańskiej i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.  

fot. Krzysztof Kempek UG

fot. Krzysztof Kempek PG

Uczelnie Fahrenheita zaangażowały się także w tworzenie nowej linii Pomorskiej Kolei Metropolitarnej - PKM Południe. Wynikiem tej współpracy jest m.in. seria projektów nowych przystanków przygotowana przez studentów PG, UG i GUMed. 

Wspólnota zachęciła także studentów trzech uczelni do wspólnego działania w ramach konkursu „Mistrzowie Współpracy Fahrenheita”. Naukowcy z FarU nie pozostali w tyle i wspólnie opatentowali nową metodę tworzenia oraz dostarczania białek do organizmu.

fot. Łukasz Bień/UG

fot. Łukasz Bień/UG

Perełkę w tegorocznej współpracy UG, PG i GUMed stanowił wspólny przemarsz rektorów, prorektorów, naukowców, pracowników i studentów przez centrum Gdańska w ramach inauguracji nowego roku akademickiego. W wydarzeniu zainicjowanym przez Uczelnie Fahrenheita wzięło udział 14 szkół wyższych.  - Niech żyje nauka! - skandowała społeczność akademicka gdańskich uczelni. 

fot. Alan Stocki

Rektorzy 12 uczelni po podpisaniu porozumienia o współpracy z Erasmus+ InnHUB. Fot. Alan Stocki

Współpraca, współpraca  i jeszcze raz współpraca

Przedstawicieli pomorskich uczelni przyciągnęło także ustanowienie centrum innowacji Erasmus+ InnHUB. Dwunastu rektorów i protektorów szkół wyższych  podpisało porozumienie o współpracy z jednostką. - Współpraca z InnHUB Gdańsk to na pewno wielkie wyzwanie, ale także szansa na wyjście poza ustalone ramy uczelni wyższej  - mówił na otwarciu jednostki prof. Piotr Stepnowski. Od września 2022 Erasmus+ InnHUB Gdańsk funkcjonuje w Bibliotece Głównej UG. 

W 2022 r. Uniwersytet Gdański podjął współpracę m.in. z: 

 

prof. Dany Azar z Uniwersytet Libańskiego

prof. Dany Azar z Uniwersytet Libańskiego

Profesorowie wizytujący 

Współpracę międzynarodową poza sojuszem uniwersytetów europejskich wspierał m.in. program Profesorowie wizytujący. W 2022 r. odbyła się druga edycja inicjatywy. Naukowcy z UG mogli zaprosić ekspertów z całego świata. O wyjątkowym libańskim bursztynie opowiadał prof. Dany Azar, a warsztaty teatralne poprowadził prof. Paul Allain z  Uniwersytetu Kent w Canterbury W ramach II edycji inicjatywy Uniwersytet Gdański odwiedziło dziewięciu naukowców. 

Wizytę naszej uczelni składali także przedstawiciele zagranicznych rządów. Ambasador Rumunii Cosmin Onisii rozmawiał z władzami UG o współpracy z rumuńskimi szkołami wyższymi. Ambasador Republiki Rwandy prof. Anastase Shyaka omawiał kolaborację naukową, a Ambasadorka Bangladeszu Sultana Laila Hossain zaproponowała wspólne działania akademickie. 

Rok 2022 zakończył się znaczącym akcentem dotyczącym współpracy. Prorektor ds. Współpracy Międzynarodowej dr hab. Anna Jurkowska-Zeidler, prof. UG została mianowana pierwszą Przewodniczącą nowo powstałej Uniwersyteckiej Komisji Umiędzynarodowienie Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich. W grudniu 2022 r. odbyło się pierwsze spotkanie w nowej siedzibie zespołu, czyli na Uniwersytecie Gdańskim. 

- Uniwersytet Gdański jest miejscem, który łączy nie tylko uczelnie, ale też instytucje wspomagające szkolnictwo wyższe w Polsce: Erasmus, Nawa, Fundacja Edukacyjna Perspektywy. Jesteśmy tu razem, żeby rozmawiać o wyzwaniach, żeby znaleźć systemowe ścieżki rozwoju naszych uczelni, żeby bezpiecznie przez przejść przez czasy kryzysów - mówiła podczas pierwszego zebrania UKU prof. Anna Jurkowska-Zeilder.  

ICCVS podczas 5. urodzin jednostki

ICCVS podczas 5. urodzin jednostki. Fot. Marcel Jakubowski

Odkrycia, sukcesy i nagrody

NAWA, Fundacja na rzecz Nauki Polskiej, Narodowe Centrum Nauki, Horyzont Europa - to tylko niektóre źródła dofinansowania projektów badaczy z Uniwersytetu Gdańskiego. W 2022 r. naukowcy z UG m.in. odkryli nowe pasożyty Żubra, wynaleźli sposób na lekooporne szczepy bakterii i zbadali źródło zanieczyszczenia Odry. 

To w tym roku Uniwersytet Gdański pierwszy raz w historii został koordynatorem przedsięwzięcia wspartego przez program Horyzont Europa. Pod przewodnictwem nowej Dyrektor, prof. dr hab. Natalii Marek-Trzonkowskiej Międzynarodowe Centrum Badań nad Szczepionkami Przeciwnowotworowymi oficjalnie otworzyło projekt CANVAS w październiku 2022 r. 

Warto wspomnieć, że parę miesięcy wcześniej, w sierpniu, jednostka we współpracy z sześcioma europejskimi ośrodkami odkryła, że słonie są bardziej odporne na nowotwory niż ludzie. Publikacja na ten temat ukazała się w Molecular Biology and Evolution.

W 2022 r. Artykuły naukowców z UG ukazywały się także w Journal of the American Chemical Society (JACS), Chemical Engineering Journal, Scientific Reports z grupy Nature, czy Royal Entomological Journal

Od lewej: prof. Ewa Łojkowska i prof. dr hab. Małgorzata Omilanowska-Kiljańczyk

Od lewej: prof. Ewa Łojkowska i prof. dr hab. Małgorzata Omilanowska-Kiljańczyk

Byliśmy też świadkami wielu indywidualnych sukcesów. W ubiegłym roku dwie naukowczynie z UG zostały laureatkami tzw. Pomorskiego Nobla, czyli Nagrody Naukowej Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza. Prof. dr hab. Małgorzata Omilanowska-Kiljańczyk została wyróżniona za wybitne dokonania w kraju i za granicą w zakresie nauk o sztuce, a prof. dr hab. Ewa Łojkowska za wybitne osiągnięcia naukowe dotyczące badań fitopatologicznych, w szczególności genetyki i diagnostyki bakteryjnych patogenów roślin.

Marek Żukowski (pierwszy z prawej) wraz z prof. Antonem Zeilingerem na uroczystości wręczania Nagrody Nobla.

Marek Żukowski (pierwszy z prawej) wraz z prof. Antonem Zeilingerem na uroczystości wręczania Nagrody Nobla.

Nobla z fizyki otrzymał prof. Anton Zeilinger, doktor honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego. Austriacki fizyk jest wieloletnim współpracownikiem prof. dr hab. Marka Żukowskiego z Międzynarodowego Centrum Teorii Technologii Kwantowych UG. Naukowiec z UG wziął udział w ceremonii wręczenia nagrody prof. Zeilingerowi. 

Aż trójka naukowczyń z UG została wyróżniona przez kapitułę „Pomorzanki Roku”. Pierwsze miejsce w konkursie zajęła prof. Krystyna Bieńkowska-Szewczyn, trzecie - dr hab. Natasza Kosakowska-Berezecka, prof. UG, a dziesiąte - dr Karolina Pierzynowska.

Po 2022 r. naukowcy z UG uczelni mają też większy wpływ na decyzje podejmowane w najważniejszych organach państwa. Dr hab. Małgorzata Lipowska, prof. UG dołączyła do nowego zespołu Ministra Zdrowia. Prof. Artur Hugo-Świergiel stanął na czele Rady ds. Szkolnictwa Wyższego, Nauki i Innowacji Prezydenta III RP, a prof. dr hab. Grzegorz Węgrzyn objął stanowisko prezesa oddziału Polskiej Akademii Nauk w Gdańsku. 

Duże zmiany miały też miejsce na samej uczelni. Od marca 2022 r. na UG powołano trzy nowe katedry imienne. - To jest moment historyczny - mówił podczas mianowania kierowników nowych jednostek prof. Piotr Stepnowski. 

Przekazanie katedry  im. Wacława Szybalskiego prof. dr hab. Andrzejowi Dziembowski. 

Przekazanie katedry im. Wacława Szybalskiego prof. dr hab. Andrzejowi Dziembowskiemu przez Rektora UG. Fot. Alan Stocki

W ramach obchodów Święta UG pierwszą katedrę im. Eugeniusza Kwiatkowskiego na Wydziale Ekonomicznym objął prof. Leszek Balcerowicz, były Minister Finansów. Następną jednostkę im. prof. Marii Janion, tym razem na Wydziale Filologicznym,  objęła dr hab. Agata Bielik-Robson, prof. IFiS PAN. Natomiast  Katedrę im. Wacława Szybalskiego na Międzyuczelnianym Wydziale Biotechnologii UG i GUMed jako pierwszy poprowadzi prof. dr hab. Andrzej Dziembowski. 

Prof. Syliwa Mrozowska podczas mianowania na Prorektora ds. Współpracy i Rozwoju UG.

Prof. Sylwia Mrozowska podczas mianowania na Prorektora ds. Współpracy i Rozwoju UG. Fot. Alan Stocki

Zmiany Kadrowe 

2022 r. był trudnym kadrowo rokiem dla Wydziału Nauk Społecznych, gdzie w przeciągu zaledwie kilku miesięcy zmarł kolejno dziekan Wydziału dr hab. Tadeusz Dmochowski, prof. UG i prodziekan ds. studenckich dr hab. Jacek Taraszkiewicz, prof. UG

W maju stanowisko dziekana WNS objął dr hab. Michał Harciarek, prof. UG. - To gigantyczne zobowiązanie i zrobię wszystko, żeby wydział rozwijał się z powodzeniem. Dziękuję za zaufanie - mówił nowo mianowany dziekan. 

Zmieniło się także kierownictwo Biblioteki Uniwersytetu Gdańskiego. Po latach pracy na emeryturę odeszła Grażyna Jaśkowiak. Na stanowisku dyrektora BUG zastąpił ją Roman Tabisz.  

Podobne zmiany zaszły w Centrum Zrównoważonego Rozwoju UG. Po mianowaniu ówczesnej dyrektor jednostki dr hab. Sylwii Mrozowskiej, prof. UG na Prorektora ds. Współpracy i Rozwoju, wakat w CZR UG wypełnił dr Krzysztof Szczepaniak.

prof. Beata Możejko

Prof. Beata Możejko z Rektorem UG prof. Piotrem Stepnowskim podczas wręczenia nominacji na Dyrektorkę Centrum Badań Memlingowskich. Fot. Alan Stocki

W 2022 r. powołano do życia także kilka nowych jednostek. Dr hab. Dorota Pyć kieruje Centrum Badań nad Gospodarką Morską. Prawniczka z UG, w ramach działalności jednostki, zorganizowała już m.in. pierwsze spotkanie z członkiniami WISTA Poland.

Centrum Badań Memlingowskich poprowadzi prof. dr hab. Beata Możejko. Działalność jednostki skoncentruje się na kilku kontekstach badawczych. M.in. na: wątku historycznym, dyskursie prawniczo-historyczno-filozoficznym, współczesnych dziejach tryptyku (od 1945 r. do XXI w.), dyskursie artystycznym i dyskursie filozoficznoprawnym. 

Nową inicjatywą związaną ze środowiskiem jest natomiast  Instytut Ochrony Krajobrazu Pomorza. Prezesem IOKP UG została dr hab. Miłosława Borzyszkowska-Szewczyk. Członków jednostki łączy troska o ochronę krajobrazu przyrodniczo-kulturowego naszego regionu.

W 2022 r. powstało także wcześniej wspominanie Centrum Teatralne im. prof. Jana Ciechowicza. 

Nowym kierownikom jednostek życzymy spełnienia i dużej satysfakcji z nowej pracy.

Rankingi

Wszystkie powyższe działania znalazły odzwierciedlenie w rankingach. Wcześniej wspomniany Times Higher Education umieścił Uniwersytet Gdański najwyżej spośród polskich uczelni, jeśli chodzi o zrównoważony rozwój. Według Leiden Ranking UG jest 10. uczelnią na świecie pod względem stosunku liczby autorek do autorów w publikacjach naukowych. 

W klasyfikacji polskich uczelni przygotowanej przez Perspektywy nasza uczelnia awansowała o 7. miejsc względem roku poprzedniego. Natomiast w Times Higher Education Impact Rankings Uniwersytet Gdański „podskoczył” o 200 pozycji. 

Awanse UG w rankingach są zmianami w skali makro, jednak wynikają z wielu małych działań, o których pisaliśmy m.in. w ciągu ostatniego roku. Razem na naszej stronie w 2022 r. ukazało się 1033 artykułów o tym, co działo się na UG. To właśnie te inicjatywy i bohaterowie tych tekstów sprawiają, że na Uniwersytecie Gdańskim pomimo wielu wyzwań i trudności w 2022 roku wydarzyło się tyle dobrego.

Marcel Jakubowski