Projekty R&D z uczniami

Formy wsparcia - Projekty R&D z uczniami

Projekty R&D z uczniami

Drodzy młodzi pasjonaci fizyki,

Uniwersytet Gdański oferuje Wam możliwość przeprowadzenia badań naukowych w 6 innowacyjnych projektach badawczych. Pracę zespołów, składających się z maksymalnie 5 uczniów szkół ponadpodstawowych każdy, będą organizować i koordynować liderzy zespołów, rekrutujący się z grupy pracowników naukowych (badawczo-dydaktycznych lub badawczych) IFTiA (Instytut Fizyki Teoretycznej i Astrofizyki), IFD (Instytut Fizyki Doświadczalnej) oraz ICTQT (International Centre for Theory of Quantum Technologies) Uniwersytetu Gdańskiego.

Oto tematyka projektów badawczych, przygotowanych na ten rok akademicki:

1. Fale grawitacyjne i dynamika czasoprzestrzeni [pobierz opis]
  2. Innowacyjne Techniki Obrazowania i Spektroskopii: Budowa i Testowanie Zaawansowanych Układów Optoelektronicznych [pobierz opis]
  3. Jak wytworzyć splątanie wewnątrz komputera kwantowego? [pobierz opis]
  4. Czuła detekcja fluoroforów na platformach plazmonicznych [pobierz opis]
  5. Technologie kwantowe oparte na układach nadprzewodzących [pobierz opis]
  6. Modelowanie struktury elektronowej defektów i domieszek w ciele stałym [pobierz opis]
Do kogo skierowana jest oferta?

Oferta skierowana jest do uzdolnionych uczniów szkół ponadpodstawowych województwa pomorskiego, którzy w tym roku akademickim chcieliby pracować w międzynarodowych zespołach badawczych, wspólnie z doświadczonymi naukowcami, w jednym z projektów wymienionych powyżej.

Jak wygląda rekrutacja?

Do 4 listopada 2024 roku należy przesłać na adres Komisji rekrutacyjnej projekty-fizyka@ug.edu.pl e-mail zawierający:

• Imię i nazwisko
  • Nazwę i adres szkoły
  • Nazwę projektu badawczego pierwszego wyboru
  • Nazwę projektu badawczego drugiego wyboru
  • Załącznik zawierający skan listu motywacyjnego (nie dłuższy niż 2 strony maszynopisu, podpisany odręcznie),
  • Załącznik zawierający skan wypełnionego przez szkołę „Zaświadczenia o posiadaniu szczególnych uzdolnień z fizyki” [plik do pobrania]
Co kandydat powinien napisać w liście motywacyjnym?

Jak sama nazwa wskazuje, w liście motywacyjnym kandydat powinien napisać, dlaczego chce pracować przy wybranym projekcie i ogólniej, dlaczego uważa, że fizyka jest fascynująca. Koniecznie musi też wskazać swoje dobre strony i wymienić swoje umiejętności, które przy wybranym projekcie mogą być przydatne, a także swoje dotychczasowe osiągnięcia na polu fizyki, świadczące o ponadprzeciętnej znajomości tej dziedziny nauki.

Co dalej?

Komisja rekrutacyjna oceni przesłane listy motywacyjne w skali od 0 do 12 punktów (więcej szczegółów w Regulaminie) i do 10 listopada prześle kandydatom z największą liczbą punktów zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną, która odbędzie się w sobotę 16 listopada (z ważnych przyczyn termin może ulec zmianie). W dniu 18 listopada pojawią się (tu, na tej stronie) ostateczne wyniki rekrutacji do każdego z projektów.

A potem?

Potem jeszcze troszkę formalności (obowiązkowe wypełnienie dokumentów projektowych) i zaczynamy spotkania i pracę nad projektami (pierwsze spotkania jeszcze w listopadzie – harmonogram spotkań zostanie ustalony z uczniami indywidualnie dla każdego z projektów).

Efekty realizacji wszystkich Projektów R&D zostaną zaprezentowane przez zespoły na wspólnym seminarium pod koniec roku szkolnego. Ponadto, każdy zespół przygotuje raport końcowy projektu, w którym przedstawi osiągnięte cele oraz omówi problemy techniczne i badawcze, które pojawiły się w trakcie realizacji projektu.

W trakcie prac z uczniami liderzy zespołów będą starali się prowadzić prace w sposób umożliwiający zespołowi przygotowanie artykułu, który mógłby być wysłany do polskich czasopism popularnonaukowych takich jak: Delta, Postępy Fizyki, lub zagranicznych np. American Journal of Physics, Physical Review, Physics Education Research.

Mam wiele pytań dotyczących Projektów R&D, gdzie znaleźć odpowiedzi?

Najlepszym miejscem jest niniejsza zakładka „Projekty R&D z uczniami” na stronie projektu https://ug.edu.pl/zdolni-z-pomorza-2.0, gdzie będą pojawiać się kolejne informacje. Na pewno warto zapoznać się z Regulaminem, gdzie podano szczegóły dotyczące rekrutacji i uczestnictwa w tej formie wsparcia.

Pytania, które dotyczą tematyki danego projektu można kierować na adres podany w opisie projektu lub na adres Komisji rekrutacyjnej. Inne pytania można kierować na adres zdolni@ug.edu.pl

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: czwartek, 3. Październik 2024 - 18:23; osoba wprowadzająca: Maciej Dziemiańczuk Ostatnia zmiana: wtorek, 15. Październik 2024 - 14:47; osoba wprowadzająca: Maciej Dziemiańczuk

Zdolni z Pomorza 2.0 – Uniwersytet Gdański