Joint Master in Port Management and Logistics (MIPMAL) - Studia II stopnia
Studia prowadzone są w j. angielskim.
Port Management and Logistics (MIPMAL) to idealna szansa na przygotowanie do kariery w międzynarodowej branży morskiej logistyki i zarządzania portami, w której rośnie zapotrzebowanie na wykwalifikowanych specjalistów.
Rok akademicki: 2025/2026
- Program studiów
-
Program studiów powstał we współpracy z przedstawicielami władz portów państw Sojuszu SEA-EU. Każdy semestr MIPMAL to unikalny moduł dydaktyczny poświęcony innemu aspektowi branży morskiej logistyki. Na początku studenci zgłębią tajniki usług i operacji portowych, następnie zdobędą wiedzę z zakresu logistyki i gospodarki portowej, a na trzecim semestrze zaznajomią się z prawem portowym i procesami cyfryzacji wykorzystywanymi w logistyce portowej. Czwarty semestr, to wybór jednej ze ścieżek: zawodowej albo naukowej.Semestr 1: Usługi i operacje portowe (30 ECTS)
Semestr 2: Ekonomia i logistyka portów (30 ECTS)
Semestr 3: Prawo portowe i cyfryzacja (30 ECTS)
Semestr 4: Do wyboru:
- Ścieżka zawodowa: praktyka (20 ECTS) + praca magisterska (10 ECTS)
lub
- Ścieżka badawcza: Praca magisterska (30 ECTS)
W trakcie studiów studenci zdobędą:
- umiejętności w zakresie administracji portowej i operacji w portach morskich,
- umiejętności do integrowania procesów logistycznych w środowiskach cyfrowych - będą wiedzieć, jak obsługiwać obecną technologię w łańcuchu logistycznym, zwłaszcza w fazie portowej,
- kompetencje w zakresie integrowania działań logistycznych z różnymi funkcjami biznesowymi, takimi jak zaopatrzenie, produkcja, dystrybucja, transport, magazynowanie, sprzedaż i usługi posprzedażowe,
- zrozumienie zrównoważonego rozwoju i transformacji energetycznej w portach
- Mobilność
-
Temat studiów MIPMAL jest nierozłącznie związany z mobilnością, transportem i wymianą międzynarodową, podobnie studenci tego kierunku będą podróżować między uczelniami nadmorskimi SEA-EU. MIPMAL obejmuje obowiązkowy 12-miesięczny okres mobilności, który zapewni studentom doświadczenie w różnych instytucjach i środowiskach pracy. Osoby, które rozpoczną studia MIPMAL w roku akademickim 2025/26, spędzą:
I i II semestr - Uniwersytet w Kadyksie (Hiszpania)
III semestr - Uniwersytet Gdański
IV semestr: Zależnie od wybranej ścieżki - w jednej z uczelni MIPMALStudenci będą mogli ubiegać się o dofinansowanie mobilności do uczelni partnerskich SEA-EU w ramach środków Erasmus+.
Uczestniczące kraje/uniwersytety: Polska - Uniwersytet Gdański (UG), Hiszpania - Uniwersytet w Kadyksie (UCA), Chorwacja - Uniwersytet w Splicie (UNIST), Włochy Uniwersytet Partenope w Neapolu (UPN), Malta - Uniwersytet Maltański (UM), Portugalia - Uniwersytet w Algarve (UAlg). - Perspektywy zawodowe
-
W ramach przygotowań do utworzenia MIPMAL twórcy kierunku spotkali się z przedstawicielami największych portów w Gdańsku, Kadyksie, Splicie, Algarve i na Malcie. Współpraca z biznesem nie kończy się wyłącznie na wsparciu w zaprojektowaniu studiów, część zajęć MIPMAL poprowadzą eksperci z branży logistyki morskiej i portów. Co więcej, praktyki w ramach ostatniego semestru będzie można zrealizować w jednej z instytucji, która zaangażowała się w przygotowanie kierunku.
W trakcie drugiego roku studenci będą mogli wziąć udział w specjalnej sesji doradczej, podczas porównają swoje dotychczasowe osiągnięcia i zainteresowania z potrzebami rynku pracy. Po ukończeniu studiów studenci będą mieli liczne możliwości zatrudnienia w sektorach gospodarki niebieskiej np. jako:
- kierownik ds. operacji portowych
- koordynator ds. logistyki
- kierownik ds. wysyłki i spedycji
- analityk łańcucha dostaw
- specjalista ds. zgodności z przepisami celnymi
- planista rozwoju portu
- analityk ryzyka morskiego
- specjalista ds. marketingu i rozwoju biznesu w porcie
- menedżer ds. zgodności z przepisami dotyczącymi ochrony środowiska
- specjalista ds. technologii portowych
- Wymagania wstępne
-
Dyplom ukończenia studiów licencjackich (poziom 5 EQF) lub dyplom równoważny potwierdzający uzyskanie kwalifikacji na poziomie licencjatu.
Znajomość języka angielskiego na poziomie B2.
- Wymagane dokumenty
-
- Aktualne zdjęcie
- Skan ważnego dokumentu tożsamości
- Skan dyplomu ukończenia studiów licencjackich (EQF 5 - 180 ECTS) lub równoważny.
- Skan indeksu/ karty przebiegu studiów na poziomie EQF 5.
- Skan dokumentu potwierdzający poziom B2 (CEFR) języka angielskiego.
- CV w języku angielskim (maks. 2 strony) - najlepiej w formacie CV Europass.
- Opcjonalnie: List rekomendacyjny w języku angielskim
- Terminy rekrutacji
-
Rekrutacja na studia MIPMAL rozpocznie się 15 maja.
- Opłaty
-
4500 €/rok
Studenci MIPMAL mogą ubiegać się o zakwaterowanie w każdej uczelni partnerskiej SEA-EU. Sprawdź zakwaterowanie na:
Uniwersytet Parthenope w Neapolu
Studenci będą mogli ubiegać się o dofinansowanie mobilności do uczelni partnerskich SEA-EU w ramach środków Erasmus+.
- Linki
-
Kontakt: mipmal@ug.edu.pl
- Czym są sojusze Uniwersytetów Europejskich?
-
Idea utworzenia Uniwersytetów Europejskich powstała podczas posiedzenia przywódców krajów Unii Europejskiej w 2017 r., w Göteborgu. Już wtedy wymieniono utworzenie wspólnych kierunków studiów, jako jeden z najważniejszych celów tej inicjatywy. Niespełna dwa lata później, w 2019 r., setki europejskich uczelni zrzeszonych w sojuszach rozpoczęło pracę nad budową uniwersytetów przyszłości - opartych m.in. na mobilności, zrównoważonym rozwoju oraz dzieleniu wiedzą i dobrymi praktykami. W 2019 r. Uniwersytet Gdański był jedną z pierwszych polskich uczelni, która dołączyła do programu i już od 5 lat współpracuje w ramach nadmorskiego sojuszu europejskiego SEA-EU.