Joint Bachelor in Sustainable Blue Economy (SeaBluE) - Studia I stopnia
Rok akademicki: 2025/2026
- Program studiów
-
Wybierając Sea-BluE studenci wchodzą na przemyślaną ścieżkę rozwoju, w której każdy rok nauki jest poświęcony nabywaniu innego rodzaju kompetencji i wiedzy.
Pierwszy rok studiów to czas zdobycia bazowej wiedzy z zakresu przedmiotów związanych z gospodarką morską, ale też zarządzaniem przedsiębiorstwem. Drugi rok będzie poświęcony głębszemu poznaniu narzędzi, które umożliwiają ocenę ryzyka, zarządzanie finansami, zrównoważonego rozwoju, zmian klimatu, rachunkowości czy zrównoważonego raportowania. Natomiast trzeci, ostatni rok studiów, jest ukierunkowany na konkretne ścieżki specjalizacyjne.
Semestr 1 i 2: Moduł podstawowy (60 ECTS)
Semestr 3 i 4: Moduł narzędziowy (60 ECTS)
Semestr 5 i 6: Moduł ekspercki (60 ECTS). Wybór specjalizacji:- Blue Sustainability: Rachunkowość, zarządzanie i planowanie (UPN/UG)
- Ochrona i zrównoważone wykorzystanie zasobów morskich (UG)
- Wpływ człowieka na Arktykę (NORD)
- Zrównoważone miasta portowo-turystyczne (UNIST)
- Blue Management: Rachunkowość, ochrona i odbudowa (UCA)
- Blue Industries: Turystyka i owoce morza (UAlg/UCA)
Projekt licencjacki (do wyboru):- Ścieżka badawcza: projekt licencjacki (15 ECTS)
- Ścieżka zawodowa: Staż (10 ECTS) + Projekt licencjacki (5 ECTS)
Uczestniczące kraje/uniwersytety: Polska - Uniwersytet Gdański (UG), Hiszpania - Uniwersytet w Kadyksie (UCA), Chorwacja - Uniwersytet w Splicie (UNIST), Włochy Uniwersytet Partenope w Neapolu (UPN), Portugalia - Uniwersytet w Algarve (UAlg), Francja Uniwersytet Zachodniej Bretanii w Breście (UBO), Norwegia - Uniwersytet Nord (NORD).W trakcie studiów studenci zdobędą:
- ogólną wiedzę na temat podstawowych zasad nauk morskich i podstawowych zasad zrównoważonej niebieskiej gospodarki,
- umiejętność identyfikacji i zrozumienia współzależności ekosystemów morskich, przemysłu oceanicznego i społeczeństw, które są od nich zależne, z szerokiej perspektywy społeczno-ekologicznej,
- umiejętność identyfikacji i interpretacji wyzwań, które pojawiają się wraz ze wzrostem wartości ekonomicznej oceanów i rosnącymi zagrożeniami dla oceanów,
- zdolność opisywania alternatywnych podejść ekonomicznych oprócz tradycyjnej analizy ekonomicznej,
- zdolność identyfikacji różnych podmiotów gospodarczych i grup interesariuszy w branżach związanych z morzem.
Program ma również na celu rozwijanie umiejętności przekrojowych (miękkich, życiowych) u studentów, w tym krytycznego myślenia, ciekawości, kreatywności, inicjatywy, rozwiązywania problemów, pracy zespołowej, skutecznej komunikacji w środowiskach wielokulturowych i interdyscyplinarnych, zdolności adaptacyjnych i radzenia sobie ze stresem i niepewnością. Umiejętności te są uważane za część kluczowych kompetencji.
Ponadto program obejmuje staże, które są podstawą zdobywania praktycznych umiejętności i spostrzeżeń, które uzupełniają naukę akademicką, zwiększając tym samym ogólne doświadczenie edukacyjne i zatrudnialność. Partnerstwa z liderami branży, agencjami rządowymi i organizacjami non-profit zapewnią studentom cenne możliwości nawiązywania kontaktów.
- Mobilność
-
Sea-BluE to wynik wieloletniej współpracy uczelni partnerskich SEA-EU. Kierunek łączy potencjał, doświadczenie i wiedzę naukowców oraz dydaktyków z Uniwersytetu Gdańskiego, Uniwersytetu w Kadyksie, Uniwersytetu w Splicie, Uniwersytetu NORD, Uniwersytetu w Algarve i Uniwersytetu Parthenope w Neapolu. Studenci Sea-BluE będą mogli wybrać jedną z trzech uczelni, na której rozpoczną studia:
- I rok - do wyboru: Uniwersytet w Kadyksie, Uniwersytet Parthenope w Neapolu i Uniwersytet Gdański
- II rok - Uniwersytet Algarve (dla studentów, którzy pierwszy rok spędzili na Uniwersytecie w Kadyksie), Uniwersytet Parthenope w Neapolu (kontynuacja po I roku) i Uniwersytet Gdański (kontynuacja po I roku)
- III rok - Zależnie od wybranej specjalizacji student może spędzić III rok na jednym z sześciu uniwersytetów: Uniwersytet w Kadyksie, Uniwersytet Algarve, Uniwersytet Parthenope w Neapolu, Uniwersytet Gdański, Uniwersytet w Splicie oraz Uniwersytet NORD.
Studenci będą mogli ubiegać się o dofinansowanie mobilności do uczelni partnerskich SEA-EU w ramach środków Erasmus+.
- Perspektywy zatrudnienia
-
Projekt programu studiów kierunku Sea-BluE został skonsultowany z przedstawicielami biznesu w szeroko rozumianej branży morskiej. Twórcy kierunku zebrali opinie pracodawców m.in. o najbardziej poszukiwanych kompetencjach u pracowników.
Absolwenci MIPMAL mogą spodziewać się możliwości kariery w ramach niebieskiej gospodarki, potencjalnie poprzez przedsiębiorczość lub zatrudnienie w różnych sektorach, takich jak agencje rządowe, organizacje non-profit, podmioty sektora prywatnego i instytucje badawcze. Ewoluujący krajobraz niebieskiej gospodarki wymaga nowego zbioru kompetencji, Sea-BluE ma na celu przygotowanie studentów do tych różnorodnych i interdyscyplinarnych zawodów. Są to m.in.:
- konserwator morski,
- menedżer rybołówstwa
- menedżer akwakultury
- menedżer morskiej ekoturystystyki
- analityk polityki środowiskowej
- konsultant środowiskowy
- konsultant zrównoważonego biznesu
- Wymagania wstępne
-
Świadectwo ukończenia szkoły średniej.
Znajomość języka angielskiego na poziomie B1.
Szczegółowe kryteria przyjęć znajdują się na stronie SEA-EU.
- Wymagane dokumenty
-
- Aktualne zdjęcie
- Skan ważnego dokumentu tożsamości
- Skan świadectwa ukończenia szkoły średniej
- Skan wykazu ocen ze szkoły średniej
- Skan dokumentu potwierdzający poziom B1 (CEFR) języka angielskiego.
- Film przedstawiający motywacje kandydata i wyjaśniający jego zainteresowanie kierunkiem oraz cele zawodowe związane ze zrównoważoną niebieską gospodarką (w języku angielskim).
- Terminy rekrutacji
-
Terminy rekrutacji na Sea-BluE zostaną ogłoszone wkrótce.
- Opłaty
-
1500 €/rok
Studenci Sea-BluE mogą ubiegać się o zakwaterowanie w każdej uczelni partnerskiej SEA-EU. Sprawdź zakwaterowanie na:
Uniwersytecie Zachodniej Bretanii w Breście
Uniwersytet Parthenope w Neapolu
Studenci będą mogli ubiegać się o dofinansowanie mobilności do uczelni partnerskich SEA-EU w ramach środków Erasmus+.
- Linki
- Czym są sojusze Uniwersytetów Europejskich?
-
Idea utworzenia Uniwersytetów Europejskich powstała podczas posiedzenia przywódców krajów Unii Europejskiej w 2017 r., w Göteborgu. Już wtedy wymieniono utworzenie wspólnych kierunków studiów, jako jeden z najważniejszych celów tej inicjatywy. Niespełna dwa lata później, w 2019 r., setki europejskich uczelni zrzeszonych w sojuszach rozpoczęło pracę nad budową uniwersytetów przyszłości - opartych m.in. na mobilności, zrównoważonym rozwoju oraz dzieleniu wiedzą i dobrymi praktykami. W 2019 r. Uniwersytet Gdański był jedną z pierwszych polskich uczelni, która dołączyła do programu i już od 5 lat współpracuje w ramach nadmorskiego sojuszu europejskiego SEA-EU.