Narodowe Centrum Badań i Rozwoju
ogłosiło konkurs w ramach strategicznego programu badań naukowych i prac rozwojowych
"Środowisko naturalne, rolnictwo i leśnictwo"
BIOSTRATEG
Budżet projektu:
150 mln złotych
W konkursie mogą brać udział:
Konsorcja naukowe - grupa co najmniej trzech jednostek organizacyjnych mających siedzibę na terytorium RP, w której skład wchodzi co najmniej jedna jednostka naukowa oraz co najmniej jeden przedsiębiorca będący przedsiębiorstwem.
Warunki, które musi spełniać projekt:
- Projekt jest zgodny z zakresem tematycznym I konkursu Programu.
- Wyniki Projektu prowadzą do osiągnięcia celu głównego Programu, jakim jest rozwój wiedzy w obszarach objętych Programem, sprzyjający wzrostowi międzynarodowej pozycji Polski w zakresie badań naukowych i/lub pracach rozwojowych w tej dziedzinie, oraz transfer do otoczenia społeczno-gospodarczego innowacyjnych rozwiązań opracowanych w ramach Programu.
- Realizacja Projektu przyczyni się do osiągnięcia celów szczegółowych Programu, tj.:
- rozwoju współpracy jednostek badawczych z podmiotami zewnętrznymi;
- zwiększenia udziału polskich zespołów badawczych w europejskich programach w zakresie badań i innowacji w obszarach objętych Programem;
- pobudzenia aktywności badawczej prywatnego sektora gospodarczego w obszarach objętych Programem;
- przygotowania wdrożenia innowacyjnych rozwiązań opracowanych w ramach Programu.
- Łączny okres realizacji fazy badawczej i fazy przygotowań do wdrożenia nie może przekraczać 36 miesięcy, przy czym realizacja fazy przygotowań do wdrożenia nie może trwać dłużej niż 18 miesięcy.
- Kwota wnioskowanego dofinansowania na realizację Projektu nie może być niższa niż 10 mln zł.
Dofinansowanie realizacji Projektu może być przeznaczone na:
-
Fazę badawczą - faza A - obejmującą:
- badania podstawowe - oryginalne prace badawcze eksperymentalne lub teoretyczne podejmowane przede wszystkim w celu zdobywania nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie praktyczne zastosowanie lub użytkowanie;
- badania przemysłowe - badania mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności w celu opracowywania nowych produktów, procesów i usług lub wprowadzania znaczących ulepszeń do istniejących produktów, procesów i usług;
- prace rozwojowe - nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej oraz innej wiedzy i umiejętności do planowania produkcji oraz tworzenia i projektowania nowych, zmienionych lub ulepszonych produktów, procesów i usług, w szczególności:
- tworzenie projektów, rysunków, planów oraz innej dokumentacji do tworzenia nowych produktów, procesów i usług, pod warunkiem że nie są one przeznaczone do celów komercyjnych;
- opracowywanie prototypów o potencjalnym wykorzystaniu komercyjnym oraz projektów pilotażowych, w przypadkach gdy prototyp stanowi końcowy produkt komercyjny, a jego produkcja wyłącznie do celów demonstracyjnych i walidacyjnych jest zbyt kosztowna;
- działalność związana z produkcją eksperymentalną oraz testowaniem produktów, procesów i usług, pod warunkiem że nie są one wykorzystywane komercyjnie.
-
Fazę przygotowań do wdrożenia - faza B - obejmującą działania, których celem jest przygotowanie wyników fazy badawczej do zastosowania w działalności gospodarczej (tj. komercjalizacji), w szczególności:
- badania społecznego i gospodarczego zapotrzebowania na przyszły produkt;
- sporządzenie niezbędnej do wdrożenia dokumentacji technicznej;
- opracowanie procedur związanych z wykorzystywaniem rynkowym przyszłego produktu będącego wynikiem badań naukowych lub prac rozwojowych;
- działania bezpośrednio związane z postępowaniami dotyczącymi przyznania praw własności przemysłowej.
Składane w konkursie Wnioski powinny obligatoryjnie obejmować zarówno fazę badawczą jak i fazę przygotowań do wdrożenia.
Proces składania wniosków:
Wypełnienie wniosku, wraz z odpowiednimi załącznikami, w formie elektronicznej w systemie OSF. Wniosek uznaje się za złożony w formie elektronicznej, gdy jego status w systemie OSF zmieni się na „wysłany”.
Warunkiem uznania Wniosku za skutecznie złożony jest załączenie przez Lidera konsorcjum do sytemu OSF skanu podpisanego oświadczenia.
Termin składania wniosków:
13 październiak 2014 r. do godziny 16:00
Więcej:
Regulamin konkursu [PDF, 434,29KB]
Katalog kosztów kwalifikowanych [PDF, 1015,58 KB]