Finał konkursu "Fokus na Archiwum"

Czy Archiwum jest fotogeniczne? O tym osobiście mogli się przekonać uczestnicy konkursu „Fokus na Archiwum” zorganizowanego przez Archiwum Uniwersytetu Gdańskiego oraz Centrum Aktywności Studenckiej i Doktoranckiej UG. Przez cały marzec studenci i pracownicy Uniwersytetu mogli odwiedzić Archiwum i uwiecznić je zza obiektywów własnych kamer i aparatów fotograficznych. Celem konkursu było promowanie Uniwersytetu, Archiwum UG oraz źródeł historycznych w nim przechowywanych, a także aktywności studentów i pracowników UG.

Ostatecznie na udział w konkursie zdecydowało się pięć osób (studentki i student z Wydziału Nauk Społecznych i Wydziału Historycznego oraz pracownica Wydziału Historycznego UG). Przesłali oni na konkurs 21 fotografii oraz 2 filmy przedstawiające Archiwum i zbiory archiwalne Uniwersytetu.

W dniu 9 kwietnia 2024 roku odbyło się posiedzenie Komisji Konkursowej „Fokus na archiwum” w następującym składzie:

1. dr hab. Arnold Kłonczyński, prof. UG Prorektor ds. Studentów i Jakości Kształcenia
  2. dr hab. n. ek. inż. Aneta Oniszczuk-Jastrząbek, prof. UG – Kanclerz
  3. dr Monika Płuciennik – Dyrektor Archiwum
  4. Anna Siekierska – Archiwum
  5. Kacper Wiśniewski Centrum Aktywności Studenckiej i Doktoranckiej.

Komisja Konkursowa postanowiła nagrodzić następujące prace:

w kategorii "Obraz ruchomy" (np. film):

- Tytuł „Grand Prix” i I miejsce otrzymała Monika Nagórska,

- II miejsce: Sara Węgrzyn;

w kategorii "Obraz nieruchomy" (np. fotografia):

- Tytuł „Grand Prix” i I miejsce otrzymał Aleksander Szlęzak,

- II miejsce: Monika Nagórska i ex aequo Sara Węgrzyn,

- III miejsce: Ada Gałan.

Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział w konkursie, a laureatkom i laureatowi konkursu serdecznie gratulujemy!

Uroczyste wręczenie nagród oraz wernisaż wystawy pokonkursowej odbędzie się 25 kwietnia (czwartek) o godz. 11:00 w holu Biblioteki Uniwersytetu Gdańskiego. Nagrodzone prace będzie można w kolejnych dniach oglądać również w holu Rektoratu (na parterze).

Serdecznie zapraszamy!

dr Monika Płuciennik i mgr Anna Siekierska

autorka Monika Nagórska - I miejsce w kategorii obraz ruchomy

autorka Sara Węgrzyn - II miejsce w kategorii obraz ruchomy