konkurs wniosków KA171 2024 - regulamin, terminy

konkurs wniosków Erasmus+ KA171 2024 - regulamin, terminy

Na wniosek Biura Współpracy Międzynarodowej (Sekcji Obsługi Programu Erasmus+) Uniwersytet Gdański otrzymał Kartę ECHE (Erasmus Charter for Higher Education- ECHE- 2021-27). Uprawnia ona do ubiegania się o fundusze na wszelkie działania oferowane w programie Erasmus+ oraz  jest ona jednocześnie zobowiązaniem Uniwersytetu Gdańskiego do przestrzegania zasad w niej zawartych, a także do realizacji postanowień „Deklaracji Polityki Erasmusa 2021-2027”.

Program Komisji Europejskiej Erasmus+ 2021-2027 oferuje dofinansowanie wyjazdów: stypendialnych studentów, wyjazdy kadry dydaktycznej i administracyjnej (dydaktyka, szkolenia), a także możliwość udziału w wielu projektach edukacyjnych UE. Realizacja wymiany jest możliwa, gdy placówki partnerskie posiadają podpisaną umowę międzyinstytucjonalną. Za jej przygotowanie odpowiedzialny jest koordynator wydziałowy/instytutowy. 

Pozyskiwanie środków na realizację projektu Erasmus+ KA171 ma charakter konkursowy, co oznacza, że raz w roku nasza uczelnia przygotowuje wspólny, ogólnouczelniany wniosek konkursowy.

Pracowników naukowych lub administracyjnych zatrudnionych na UG, którzy chcieliby, z ramienia swojej jednostki, wnioskować o dofinansowanie współpracy z uczelniami z krajów partnerskich  zapraszamy do składania wniosków Erasmus+ KA171 o współpracę (mobilność studentów i pracowników) z krajami spoza Unii Europejskiej, czyli z tzw. krajami partnerskimi (Key Action 1 / KA171/  zwana także ICM - International Credit Mobility) w konkursie wniosków 2024.

Konkurs wniosków KA171 2024 w tym roku ma charakter edycji eksperckiej i  będzie przebiegał dwuetapowo.

Wyniki konkursu pośredniego będą rozstrzygane przez Komisję z udziałem przedstawicieli Władz Rektorskich oraz Koordynatorkę Instytucjonalną Programu Erasmus+.

I Etap - konkurs pośredni:

Konkurs pośredni - złożenie skanu wniosku o dofinasowanie współpracy w ramach ERASMUS+ KA 171 2024 . Mobilność międzynarodowa poza UE. Wniosek należy  przesłać mailowo z własnego, imiennego adresu służbowego na adres erasmus.noneu@ug.edu.pl  do 17 grudnia 2023.  
(Wniosek w złączniku na dole strony).

Ważne: aby wniosek został zaakceptowany, musi posiadać:
a) pełne dane
b) podpis Dziekana
c) podpis osoby składającej wniosek + potwierdzenie zapoznania się z zakresem obowiązków koordynatora KA171
d) podpisaną klauzulę RODO

II Etap  - prace nad przygotowaniem wniosku:

Przygotowanie wspólnego wniosku konkursowego Erasmus + KA171 2024 w grupie projektowej na dany Region. Prace nad wnioskiem na Region należy wysłać do SOPE+ w nieprzekraczalnym terminie 12.02.2024 (termin nadesłania wniosku na adres erasmus.noneu@ug.edu.pl )

Harmonogram prac:

1. Konkurs pośredni- składanie wniosków do 17. 12. 2023
2. Wyniki konkursu pośredniego będą ogłoszone w drugim tygodniu stycznia 2024
3. Po rozstrzygnięciu konkursu pośredniego, przekazanie materiałów pomocniczych z Narodowej Agencji Programu oraz prace nad przygotowaniem wspólnego wniosku konkursowego Erasmus + KA171 2024 w grupie projektowej na dany Region
4 12.02.2024 ostateczny termin na przekazanie do SOPE+
gotowych wniosków na dany region
5. II połowa lutego 2024 przekazanie przez SOPE+ gotowego wniosku do oceny przez Narodową Agencję 

Kryteria oceny w konkursie pośrednim:

  1. ocena wcześniejszej, udokumentowanej współpracy (zakres i jakość realizacji mobilności, efekty dotychczasowej współpracy: projekty, publikacje, konferencje lub inne działania związane ze  współpracą międzynarodową)
  2. wpisanie się danego projektu w strategię umiędzynarodowienia Jednostki wnioskującego
  3. ocena przewidywanych długofalowych efektów współpracy międzynarodowej (np. wspólne dyplomy, możliwość rekrutacji studentów pełno stopniowych, wymiany dwustronnej, publikacji, wspólnych badań)

Na każdy kraj możne wnioskować 1 jednostka UG/ 1 koordynator.
Decyzją Komisji warunkowo można dopuścić udział 2 jednostek na kraj, szczególnie w przypadku strategicznych partnerów UG.

Maksymalnie wnioskowanie o współpracę z 8 krajami w Regionie.

Osoby decydujące się na przygotowanie wniosku konkursowego (a tym samym zawalczenie o zdobycie środków UE na dofinansowanie współpracy) powinny mieć na uwadze, że w razie zdobycia środków,  staną się one koordynatorami wydziałowymi/instytutowymi dla danej współpracy.

Przed złożeniem wniosku o współpracę, Wnioskujący jest zobowiązany do zapoznania się i zaakceptowania Zakresu Obowiązków Koordynatora KA 171 2024:

https://ug.edu.pl/wspolpraca/wymiana-akademicka/erasmus-2021-2027-0/wspolpraca-z-krajami-partnerskimi-spoza-ue/zakres-obowiazkow-koordynatora-programu-erasmus-ka171

Do zakresu obowiązków koordynatora należy m.in. przygotowanie wniosku konkursowego, a po uzyskaniu funduszy – merytoryczny nadzór nad projektem, podpisanie z partnerami umów międzyinstytucjonalnych, rekrutacją na dane typy mobilności (kadra, studenci) oraz wszelkimi aspektami związanymi z jakościową realizacją projektu zgodnie z wytycznymi programu Erasmus+. Nad aspektem administracyjnym i finansowym czuwa Sekcja Obsługi Programu Erasmus+ (SOPE+).

Kilka informacji nt. konkursu wniosków:

Czas trwania 1 edycji programu Erasmus + KA171: 24 lub 26 miesięcy
Typy mobilności, o które będziemy się ubiegać: krótkie (min. 5-dniowe) wyjazdy/przyjazdy kadry dydaktycznej (STA) i administracyjnej (STT) oraz semestralne wyjazdy/ przyjazdy studentów na studia (SMS).

Zgłaszając chęć współpracy z uczelnią (-iami) partnerską (-imi) należy również upewnić się, że:

a) uczelnia posiad nr OID (Organizational ID) niezbędny do udziału w projektach E+
(jeśli brała udział w innych projektach E+, na pewno taki nr posiada, łatwo to również sprawdzić za pomocą wyszukiwarki: 
https://webgate.ec.europa.eu/erasmus-esc/index/organisations/search-for… )
b) po stronie uczelni jest osoba, która podejmie się roli koordynatora merytorycznego. Dane tej osoby oraz email niezbędne będą już na etapie składania wniosku

Planując przygotować wniosek o dofinasowanie współpracy z funduszy E+ należy również zastanowić się nad następującymi kwestiami:

a) jakiego rodzaju mobilności będą realizowane (STA, STT, SMS?) i jaka jest planowana ilość poszczególnych mobilności
b) planowana dziedzina współpracy
c) język współpracy 
d) w przypadku rozważania wymiany studentów (SMS) warto upewnić się, że uczelnia goszcząca proponuje studentom program zajęć w odpowiednim języku odpowiadający ich programowi studiów oraz umożliwiający zdobycie 30 punktów ECTS / semestr

Na czym polega udział w konkursie wniosków:

Każdego roku nasza uczelnia składa 1 wspólny wniosek o dofinansowanie współpracy z krajami partnerskimi (spoza UE). Osoby, które zgłoszą chęć udziału w pracach nad wnioskiem podzielone zostaną na grupy, które pracować będą nad zawartością merytoryczną wniosku. Zadaniem grupy będzie odpowiedź na tzw. „pytania jakościowe”, które dotyczyć będą m.in. dotychczasowej współpracy między uczelniami (jeśli taka miała miejsce), plany wspólnych działań, opisanie jak działania te wpisują się w strategie rozwoju i internacjonalizacji zaangażowanych uczelni, jaki wpływ będzie ona miała na zaangażowane uczelnie (i nie tylko) oraz jakie środki zostaną podjęte w celu promocji i upowszechniania rezultatów projektu. Zeszłoroczne pytania dostępne są dla Państwa w SOPE+. Nie mamy gwarancji, że w tym roku będą to identyczne pytania, jednak z pewnością temat przewodni pytań pozostanie ten sam.

Jeżeli więc mają Państwo pomysł na współpracę z uczelniami partnerskimi w ramach projektu E+ i rozważają swój udział w tegorocznym konkursie wniosków – serdecznie zapraszamy do kontaktu z SOPE+. Odpowiemy na wszelkie pytania oraz udzielimy wsparcia na każdym etapie przygotowywania wniosku.

Prosimy też mieć na uwadze nieprzekraczalny termin na zgłaszanie chęci udziału w konkursie – do 17.12.2023.

Wniosek konkurs pośredni KA171 2024

Załącznik Rozmiar
Wniosek konkurs pośredni -Erasmus+ KA171 2024 347.26 KB
Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: czwartek, 23. Listopad 2023 - 12:13; osoba wprowadzająca: Ewa Chmurzyńska Ostatnia zmiana: poniedziałek, 27. Listopad 2023 - 11:56; osoba wprowadzająca: Patryk Gawor