Joint Master in Sustainability Transition for Organisations and Resilience Management (STORM) - studia II stopnia
Studia prowadzone są w j. angielskim.
Stań się częścią transformacji na rzecz zrównoważonego rozwoju i zarządzaj instytucjami w dynamicznych czasach ze STORM - wspólnym kierunkiem II stopnia sojuszu SEA-EU. Studia łączą potencjał dydaktyczny 6 europejskich uczelni nadmorskich, a ich absolwenci otrzymają wyjątkowy dyplom ukończenia wspólnego kierunku Uniwersytetu Europejskiego.
Rok akademicki: 2025/2026
- Program studiów
-
Sustainability Transition for Organisations and Resilience Management (STORM) przygotowuje studentów do zarządzania zrównoważonym rozwojem i umiejętnego nawigowania instytucjami w dynamicznie zmieniających się czasach. Studia są inspirowane morzem i opierają się na wiedzy i doświadczeniu dydaktyków z 6 uniwersytetów nadmorskiego sojuszu SEA-EU. Kierunek wykorzystuje innowacyjne metody kształcenia, w tym zajęcia oparte na budowaniu umiejętności i mikrokwalifikacjach (program studiów oparty jest na kilkunastu modułach, które pozwalają na zdobycie konkretnej kompetencji).
Podczas toku studiów STORM studenci zyskają 5 kluczowych kompetencji potrzebnych do zrównoważonego zarządzania instytucją:
- Świadomość ekologiczna: Zrozumienie świata przyrody i jego powiązań z
działalnością człowieka, w szczególności z oceanami.
- Zarządzanie: Ocena procesu i funkcji zarządzania w niepewnym świecie.
- Kontekst społeczny: Analiza zewnętrznych czynników zrównoważonego rozwoju na poziomie społecznym, organizacyjnym i menedżerskim.
- Dynamika wewnątrz organizacji: Rozpoznawanie
systemów organizacyjnych i dynamiki wewnątrz organizacji oraz nauka budowania odporności poprzez dobre zarządzanie.
- Przyszłość zrównoważonego zarządzania: Krytyczna analiza koncepcji zarządzania
i tworzenie wizji zrównoważonego podejścia organizacyjnego.
Absolwenci STORM będą wyposażeni w solidną wiedzę praktyczną, która pozwoli m.in.:
- rozumieć funkcję zarządzania oraz jej składniki (w tym zasoby ludzkie, finanse, IT, projektowanie organizacji, marketing, przywództwo, komunikację, raportowanie i podejmowanie decyzji),
- nakreślić koncepcję zrównoważonego rozwoju z perspektywy ludzkiej, społecznej i środowiskowej, łącząc ją z kryzysem klimatycznym i światem VUCA,
- zrozumieć rolę menedżerów i znaczenie interdyscyplinarnego podejścia do wizji systemowej i innowacyjnych rozwiązań w praktyce zarządzania,
- identyfikować powiązania między globalnym zarządzaniem, gospodarką polityczną, polityką i ramami regulacyjnymi oraz ich wpływ na zrównoważony rozwój organizacji,
Uczestniczące kraje/uniwersytety: Polska - Uniwersytet Gdański (UG), Hiszpania - Uniwersytet w Kadyksie (UCA), Chorwacja - Uniwersytet w Splicie (UNIST), Malta - Uniwersytet Maltański (UM), Francja Uniwersytet Zachodniej Bretanii w Breście (UBO), Norwegia - Uniwersytet Nord (NORD).
- Mobilność
-
Jak wszystkie wspólne kierunki sojuszu SEA-EU, studia zakładają okres mobilności, w przypadku STORM co najmniej 6-miesięczny. W roku akademickim 2025/2026 pierwsze dwa semestry odbędą się na Uniwersytecie Zachodniej Bretanii w Breście. Następnie studenci spędzą trzeci semestr na Uniwersytecie Maltańskim, a w ramach ostatniego semestru staną przed wyborem pomiędzy zrealizowaniem praktyk w instytucji zewnętrznej a przeprowadzeniem badań i napisaniem pracy magisterskiej.
I i II semestr: Uniwersytet Zachodniej Bretanii w Breście (Francja)
III semestr: Uniwersytet Maltański
IV semestr: Zależnie od miejsca realizowania praktyk lub uczelni, na której pracuje wybrany promotor pracy magisterskiej - Perspektywy zawodowe
-
STORM to studia dla osób, które chcą zostać świadomymi, gotowymi na wszystko menadżerami i liderami zrównoważonej transformacji w przedsiębiorstwach. Absolwenci kierunku staną się wysoko wykwalifikowanymi, elastycznymi profesjonalistami, wyposażonymi w niezbędne umiejętności i kompetencje do pracy, przewodzenia i rozwoju na różnych stanowiskach kierowniczych niższego i wyższego stopnia w prywatnych korporacjach, organizacjach wolontariackich i instytucjach zarządzających, np. państwowych, które działają w dynamicznie zmieniającym się otoczeniu. Głównym sektorem zatrudnienia będą firmy i instytucje związane z gospodarką morską, jednakże zdobyta wiedza i umiejętności będą na tyle uniwersalne, że pozwolą na znalezienie pracy również w innych branżach.
- Wymagania wstępne
-
Dyplom ukończenia studiów licencjackich (poziom 5 EQF) lub dyplom równoważny potwierdzający uzyskanie kwalifikacji na poziomie licencjatu.
Znajomość języka angielskiego na poziomie B2.
- Wymagane dokumenty
-
W ramach pierwszego etapu rekrutacji należy stworzyć konto i wypełnić kwestionariusz osobowy na portalu rekrutacyjnym kierunku.
Następnie kandydaci zostaną zaproszeni na rozmowy kwalifikacyjne prowadzone przez przyszłych dydaktyków.
- Terminy rekrutacji
-
Rekrutacja na rok akademicki 2025/26 trwa do 7 lipca 2025 r.
Rekrutacja prowadzona jest poprzez platformę dostępną na stronie sojuszu SEA-EU.
- Opłaty
-
Koszt:
3750 € /rocznie dla obywateli państw UE, Północnej Macedonii, Serbii, Islandii, Lichtensteinu, Norwegii i Turcji
7500 € /rocznie dla osób spoza UE12 kandydatów w ramach specjalnych stypendiów zostanie zwolnionych z kosztów czesnego.
Studenci STORM mogą ubiegać się o zakwaterowanie w każdej uczelni partnerskiej SEA-EU. Sprawdź zakwaterowanie na:
Uniwersytecie Zachodniej Bretanii w Breście
Studenci będą mogli ubiegać się o dofinansowanie mobilności do uczelni partnerskich SEA-EU w ramach środków Erasmus+.
- Linki
- Czym są sojusze Uniwersytetów Europejskich?
-
Idea utworzenia Uniwersytetów Europejskich powstała podczas posiedzenia przywódców krajów Unii Europejskiej w 2017 r., w Göteborgu. Już wtedy wymieniono utworzenie wspólnych kierunków studiów, jako jeden z najważniejszych celów tej inicjatywy. Niespełna dwa lata później, w 2019 r., setki europejskich uczelni zrzeszonych w sojuszach rozpoczęło pracę nad budową uniwersytetów przyszłości - opartych m.in. na mobilności, zrównoważonym rozwoju oraz dzieleniu wiedzą i dobrymi praktykami. W 2019 r. Uniwersytet Gdański był jedną z pierwszych polskich uczelni, która dołączyła do programu i już od 5 lat współpracuje w ramach nadmorskiego sojuszu europejskiego SEA-EU.