Szanowni Państwo, Zakończyliśmy akcję „Podpisz historię”, ale praca archiwalna trwa nadal.
Nadal więc czekamy na Państwa podpowiedzi dotyczące prezentowanych zdjęć.
Oto linki do nich:
Chcieliśmy Państwu serdecznie podziękować za zaangażowanie i dotychczasową pomoc i prosić o więcej.
W zasobie Archiwum Uniwersytetu Gdańskiego zachowało się kilkaset fotografii. Obrazują one rozwój naszej Uczelni i wyższych szkół będących jej poprzedniczkami (Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Gdańsku i Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Sopocie), budowę i rozbudowę Kampusu, przedstawiają oficjalne uroczystości akademickie, uwieczniają wykładowców podczas konferencji, sympozjów, a także ukazują studentów podczas nauki, pracy i w chwilach wytchnienia. Stanową idealne uzupełnienie informacji zawartych w dokumentach z zasobu uniwersyteckiego Archiwum. Niestety wiele zdjęć z zasobu Archiwum UG nie posiada opisu, a bez niego fotografie stają się jedynie dwupłaszczyznowym obrazem, pozbawionym kontekstu, głębi informacyjnej i znaczenia. Z każdym rokiem wraz z odchodzeniem osób, które pamiętają minione wydarzenia bezpowrotnie ulatuje wiedza o przeszłości naszego Uniwersytetu.
Dlatego też jesienią ubiegłego roku pracownicy Archiwum podjęli starania, by tą wiedzę zgromadzić i zachować dla kolejnych pokoleń. W listopadzie 2022 roku zainaugurowaliśmy akcję „Podpisz historię”. Polegała ona na rozpoznaniu wydarzeń oraz postaci uwiecznionych na dawnych fotografiach z zasobu Archiwum Uniwersytetu Gdańskiego. W związku z tym, że w obecnych czasach najłatwiejszą drogą dotarcia do szerokiego grona odbiorców jest Internet, fotografie opisywać można było zarówno za pomocą formularzy dostępnych w tradycyjnej, papierowej wersji, jak i w wersji elektronicznej.
Najliczniejszą grupą odbiorców akcji okazali się obserwatorzy i obserwatorki strony archiwum na facebook’u. Łącznie 375 osób (53.1% kobiety, 46.9% mężczyźni). Pośród nich najliczniejszą zbiorowość stanowią osoby w wieku 45-54 lata, ale niemałą reprezentację mają także seniorzy (osoby z grupy 65+), są to więc osoby, które w uwiecznionych na fotografiach wydarzeniach mogły uczestniczyć bezpośrednio.
O niezwykłej popularności oraz społecznej potrzebie akcji świadczy zasięg pierwszego posta opublikowanego na stronie informującego o rozpoczęciu projektu. Wyświetliło go 3201 użytkowników facebook’a (największy zasięg spośród wszystkich postów opublikowanych na naszym profilu).
Spośród udostępnionych podczas trwania akcji „Podpisz historię” fotografii zdecydowanie największą popularnością cieszyło się zdjęcie przedstawiające występ chórzystek i chórzystów UG z lat. 70. XX wieku., które podpisano największą ilość razy. Doczekało się ono także licznych udostępnień i komentarzy na facebook’u.
W projekcie „Podpisz historię” łącznie do opisu udostępniono 80 fotografii. 18 z nich, czyli 22.5% doczekało się podpisu. Liczba ta ponad dwukrotnie przewyższyła początkowe cele projektu, które zakładały, że w jego wyniku opisane zostanie co najwyżej 10% spośród upublicznionych zdjęć.
Najciekawsze i najczęściej podpisywane w czasie trwania akcji ‘Podpisz historię” fotografie prezentujemy Państwu na wystawie przed wejściem do Czytelni Archiwum. Zapraszamy do oglądania!
Zespół Archiwum Uniwersytetu Gdańskiego