WiFi na UG

english version  English version

Sieć bezprzewodowa eduroam jest dostępna na terenie wszystkich wydziałów i budynków administracyjnych Uniwersytetu Gdańskiego, w Domach Studenckich nr 3, 4, 5, 6, 10 i 11 a także w okolicach recepcji DS7

eduroam jest międzynarodowym projektem, którego celem jest udostępnienie bezpiecznej łączności bezprzewodowej
System ten rozwijany jest na uczelniach w i innych instytucjach na całym świecie. Mapy miejsc, w których dostępna jest sieć eduroam, znaleźć można na polskiej stronie projektu oraz na międzynarodowej stronie eduroam.

Połączenie się z siecią eduroam jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu tej usługi, dostępnej pod https://www.eduroam.pl/Dokumenty/Regulamin_eduroam_v2_18_10_2013_w_u.pdf oraz ogólnego Regulaminu Sieci UG.

Uniwersytet Gdański zbiera informacje o połączeniach użytkowników (czas podłączenia, login, adres MAC, adres IP, nazwa komputera) oraz adresach z którymi się łączą (IP, port, typ usługi, wielkość pakietu). Dodatkowo w całej sieci UG blokowane są połączenia z sieciami p2p typu BitTorrent.

Jak korzystać z eduroam?

Studenci UG

 1. Zaloguj się na Portal Studenta
 2. Wejdź w zakładkę "Sieć Bezprzewodowa na UG"
 3. Pobierz stamtąd Certyfikat Prywatny
 4. Skorzystaj z instrukcji instalacji certyfikatów
    lub
  Skorzystaj z Instalatora na cat.eduroam.org (Niezalecane przy urządzeniach marki Apple)

Pracownicy UG

 1. Zaloguj się na Portal Pracownika
 2. Wejdź w zakładkę "Sieć Bezprzewodowa na UG"
 3. Pobierz stamtąd Certyfikat Prywatny
 4. Skorzystaj z instrukcji instalacji certyfikatów
    lub
  Skorzystaj z Instalatora na cat.eduroam.org (Niezalecane przy urządzeniach marki Apple)

Pracownicy na umowę-zlecenie nie mają pełnego dostępu do Portalu Pracownika i powinni poprosić kierownika swojej jednostki o złożenie podania do Dyrektora Centrum Informatycznego (z imieniem, nazwiskiem i datami zatrudnienia "od/do" pracownika).

Osoby z innych uczelni

 • Studenci/pracownicy spoza UG łączą się z siecią eduroam tak jak na swojej macierzystej uczelni. Urządzenie powinno połączyć się automatycznie
   

Goście UG

 • Osoby zaproszone przez Uniwersytet Gdański mogą otrzymać dostęp do sieci UG_Guest. W tym celu kierownik jednostki zapraszającej powinien wystosować prośbę o podłączenie do Dyrektora Centrum Informatycznego (z imieniem, nazwiskiem i datami zatrudnienia "od/do" gościa).
  Podłączenie polega na wpisaniu loginu i hasła przy próbie połączenia

 

Dodatkowe informacje

Instrukcje dodatkowe
Windows XP Windows 8 i 8.1 Android
Windows Vista Windows 10 Linux
Windows 7 iPhone oraz iPad macOS (Apple)
ChromeOS Windows 11  
 
 
Do podłączenie wymagana jest karta Wi-Fi w standardzie min. 802.11b/g lub 802.11a obsługująca co najmniej 11 Mbps i protokół WPA2/AES oraz uwierzytelnianie 802.11x (WPA2-Enterprise EAP-TLS)
 
Odcisk Palca serwera radius: d6 e1 86 61 a4 f0 b9 59 b8 fb 62 92 50 46 f6 68 48 6a c8 62

Ze stronyhttp://www.eduroam.pl/:

Celem usługi eduroam jest udostępnienie bezpiecznej łączności w ramach środowiska naukowego.eduroam jest zastrzeżonym znakiem towarowym zarejestrowanym przez organizację TERENA i jest skrótem od educational roaming - inicjatywy, która wyrosła z działań europejskich akademickich sieci komputerowych. Usługa eduroam w Polsce jest dostępna poprzez infrastrukturę sieci PIONIER i podłączonych do niej sieci miejskich zarządzanych przez instytucje będące członkami Konsorcjum PIONIER.
Usługa eduroam jest współtworzona przez wszystkie instytucje, które z niej korzystają. Pracownicy i studenci instytucji korzystających z eduroam mogą uzyskać dostęp do Internetu na terenie wszystkich instytucji stowarzyszonych w eduroam (zarówno w Polsce jak i za granicą).
Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: wtorek, 18. Marzec 2014 - 17:44; osoba wprowadzająca: Adrian Leoniec Ostatnia zmiana: czwartek, 14. Marzec 2024 - 16:24; osoba wprowadzająca: Adam Zieliński