Niezbędnik studenta 1. roku

GRATULUJEMY!

Właśnie dołączyłeś/aś do grona studentów Uniwersytetu Gdańskiego!

UG

Przed Tobą najdłuższe wakacje życia, wykorzystaj je dobrze! Od października zaczynasz nowy etap - jak będą wyglądały pierwsze dni? Co Cię czeka i o czym powinieneś pamiętać? Nie pomożemy Ci znaleźć sali na pierwsze wykłady, ale możemy pomóc w kilku innych, równie ważnych sprawach, które znajdziesz poniżej.

Gotowy/a na pierwszą dawkę akademickich informacji? Zaczynamy!

Finwal

W pierwszej kolejności nie zapomnij o:

  • ZAŁOŻENIU POCZTY ELEKTRONICZNEJ UG – dokonasz tego na Portalu Studenta (ps.ug.edu.pl) -> Office 365. Tym adresem należy posługiwać się w kontaktach ze wszystkimi pracownikami UG podczas załatwiania spraw związanych ze studiami. Adres ten posłuży również jako login Centralnego Punktu Logowania (eUczelnia, Portal Edukacyjny).
  • ZŁOŻENIU ŚLUBOWANIA I AKCEPTACJI ZASAD POBIERANIA I WYSOKOŚCI OPŁAT - – dokonasz tego na Portalu Studenta (ps.ug.edu.pl) ->  Elektroniczny indeks. Masz na to 14 dni od dnia rozpoczęcia studiów.
  • ELEKTRONICZNEJ LEGITYMACJI STUDENCKIEJ – wniosek o nią złożysz w systemie eUczelnia (euczelnia.ug.edu.pl) -> Student -> Dokumenty -> Złóż wniosek. Pamiętaj, że ELS jest warunkiem niezbędnym do uzyskania mLegitymacji w aplikacji mObywatel.
  • INDEKSIE – na Uniwersytecie Gdańskim obowiązuje indeks w formie elektronicznej. Dostęp do niego uzyskasz po zalogowaniu się do systemu eUczelnia (euczelnia.ug.edu.pl) -> Student -> Studia.
  • REZERWACJI AKADEMIKA – wniosek złożysz za pośrednictwem systemu eUczelnia (euczelnia.ug.edu.pl) Stypendia -> Stypendia i akademiki -> Wnioskuj o świadczenie. Więcej informacji powinieneś otrzymać w mailingu przy przenoszeniu danych z systemu rekrutacyjnego do systemu dziekanatu, dodatkowe pytania proszę kierować na mail: domystudenckie@ug.edu.pl.
  • STYPENDIUM – jako student zarówno studiów stacjonarnych jak i niestacjonarnych masz prawo do uzyskania pomocy finansowej z Funduszu Stypendialnego. Wnioski o stypendium rozpatrywane są na początku roku akademickiego, dlatego jak najszybciej skontaktuj się w ich sprawie z BIUREM STYPENDIALNYM. Więcej informacji o zasadach przyznawania świadczeń znajdziesz na STRONIE Biura. Możesz również ubiegać się o tzw. STYPENDIUM POMOSTOWE - więcej na stronie PROGRAMU.
  • OBOWIĄZKOWYCH SZKOLENIACH WSTĘPNYCH – informacje na ich temat uzyskasz w dziekanacie lub na stronie swojego wydziału. Obowiązują Cię przede wszystkim następujące szkolenia:
    • Szkolenie BiHK (Szkolenie z Bezpieczeństwa i Higieny Kształcenia)
    • Szkolenie biblioteczne

 

Szkolenie BiHK w wersji e-learningowej oraz szkolenie biblioteczne znajdują się na Portalu Edukacyjnym https://pe.ug.edu.pl/. Linki do szkoleń będą widoczne po poprawnym zalogowaniu się na Portal Edukacyjny. Jeśli nie masz dostępu do szkolenia BiHK skontaktuj się ze swoim dziekanatem, a jeśli nie masz dostępu do szkolenia bibliotecznego skontaktuj się z Sekcją Promocji Biblioteki UG: promocja_bug@ug.edu.pl lub tel. 58 523 32 14.

Każdemu studentowi przysługują dwa terminy zaliczenia Szkolenia BiHK. Jeżeli nie zaliczysz szkolenia albo nie podejdziesz do niego w dwóch terminach, to możesz zawnioskować o termin indywidualny, płatny 100 zł (wnioski można składać mailowo na adres anna.smykowska@ug.edu.pl). 

Biblioteka

Szkolenie biblioteczne należy zaliczyć do końca roku akademickiego. Jeśli nie zaliczysz szkolenia w wyznaczonym terminie, skontaktuj się z Sekcją Promocji BUG.  Po upływie roku przedłuż termin ważności konta, jeśli chcesz nadal korzystać z usług Biblioteki. Możesz to zrobić w dowolnej wypożyczalni – opłata zgodnie z aktualnym cennikiem. Biblioteczny NIEZBĘDNIK UŻYTKOWNIKA ułatwi Ci korzystanie z Biblioteki UG.

Zapisy odbywają się na stronie: zapisy.euczelnia.ug.edu.pl

Dodatkowo pamiętaj, że starsi koledzy i koleżanki nie gryzą! Możesz ich poznać m. in.:

  • kontaktując się z samorządami wydziałowymi i PARLAMENTEM STUDENTÓW – są dla wszystkich studentów. Przyjmują każdą prośbę o pomoc. Dzielą się doświadczeniem.

 

Kolejna rzecz, to Biuro ds. osób z niepełnosprawnością. 

Biuro serdecznie zachęca osoby chcące studiować na Uniwersytecie Gdańskim do kontaktu. BON posiada bogatą ofertę wsparcia osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi i w kryzysie zdrowia psychicznego. Jeśli tylko potrzebujesz - zgłoś się! Biuro jest po to, by pomóc i wesprzeć proces studiowania :) Kontakt www.bon.ug.edu.pl

 Jeśli przeżywasz trudniejszy czas, czujesz, że przytłacza Cię to, co dzieje się wokół, pamiętaj, że jest na UG takie miejsce, które nazywa się Akademickie Centrum Wsparcia Psychologicznego.

ACWP prowadzi krótkoterminowe, bezpłatne konsultacje psychologiczne, z których może skorzystać każda osoba studiująca na UG. Spotkania odbywają się online, a także osobiście (znajdziecie nas w Bibliotece Głównej UG - p. 4.46.), także w j. angielskim. 

Więcej informacji i zapisy na stronie: centrumwsparcia.ug.edu.pl

Teraz wydziały! To co najważniejsze dla Ciebie jako studenta 1. roku danego wydziału - przeczytaj koniecznie!

 

 

Chcesz być na bieżąco? Znajdziesz nas na:

     /UniwersytetGdanski i     @uniwersytet_gdanski 

Social Media

 Miejsca, w które warto zaglądać, jeśli chce się być na bieżąco:

  • KOMUNIKATY DLA STUDENTÓW – znajdują się tu informacje o konkursach, stypendiach, stażach, konferencjach, czy wakacyjnych wyjazdach.
  • Informacje na stronie internetowej Twojego wydziału – to komunikaty dotyczące bezpośrednio Ciebie i studiujących z Tobą wydziałowych kolegów i koleżanek. Śledź je regularnie.
  • Aktualności na STRONIE GŁÓWNEJ UG – wiedz co dzieje się nie tylko w ramach Twojego wydziału, ale w całej uczelni.
  • Wiadomości email od Uniwersytetu Gdańskiego.

 Gdzie możesz szukać możliwości rozwoju, nauki języków, zagranicznych wyjazdów? Tu!

  • ERASMUS+ – w ramach programu możesz zrealizować części studiów na zagranicznej uczelni albo odbyć praktyki w zagranicznym przedsiębiorstwie. To cenne doświadczenie i wartościowy punkt w przyszłym CV. 
  • SEA EU – jako Uniwersytet Gdański jesteśmy częścią międzynarodowego sojuszu SEA-EU, który łączy 9 europejskich uczelni z Gdańska, Kadyksu, Brestu, Kilonii, Splitu, Malty, Algarve, Neapolu i Bodo. Jeśli chcesz dołączyć do naszej społeczności i skorzystać z oferty zagranicznych wyjazdów, praktyk, warsztatów i wszystkiego czego dusza studenta może zapragnąć, to zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej, Facebooka SEA-EU i Instagrama.

OceanografMFI

  • AIESEC – pomoże Ci m.in. rozwinąć cechy liderskie zarówno poprzez praktyczne doświadczenia przy organizacji wymian międzynarodowych studentów, jak i projekty realizowane w ramach działalności stowarzyszenia.
  • AEGEE – warto zapisać się do tej interdyscyplinarnej organizacji studenckiej, aby nawiązać przyjaźnie w całej Europie i poszerzyć kompetencje na licznych szkoleniach i warsztatach.
  • NIEZALEŻNE ZRZESZENIE STUDENTÓW – tworzy studenckie życie społeczne i kulturalne na szczeblu uczelnianym oraz krajowym. Możesz dołączyć do sekcji kulturalnej, artystycznej czy społecznej, pomagać przy organizacji Wampiriady lub zaangażować się w projekt „Charytatywni”. Jeśli ktoś szuka inspiracji do rozwoju lub motywacji do działania, projekt „UGryź to!” będzie idealnym wyborem. NZS to przestrzeń pełna inspirujących inicjatyw i wspólnego działania na rzecz lepszej przyszłości. Z nami nie zmarnujesz studiów! Wpadnij na naszą stronę po więcej: nzsug.org
  • CENTRUM JĘZYKÓW OBCYCH – w dzisiejszych czasach znajomość jednego języka obcego nie wystarczy na rynku pracy. Skontaktuj się z Centrum Języków Obcych i przekonaj się, że nauka języków to prosta rzecz, a są one kluczem do sukcesu. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą komercyjnych kursów CJO https://cjo.ug.edu.pl/
  • CENTRUM HERDERA – jeśli chcesz nie tylko nauczyć się języka niemieckiego, czy zdać egzamin Goethe-Institut, ale i poznać historię zarówno Niemiec, jak i Gdańska – zachęcamy Cię do skorzystania z oferty Centrum Herdera - biblioteki niemieckojęzycznej, wykładów, spacerów tematycznych, warsztatów, spotkań, konkursów i podcastów. 
  • INSTYTUT KONFUCJUSZA UNIWERSYTETU GDAŃSKIEGO – może myślisz o nauce języka będącego numerem jeden w biznesowej „emigracji”? Jeśli tak, skontaktuj się z Instytutem Konfucjusza UG, zacznij uczyć się języka chińskiego i poznawaj kulturę „Państwa Środka”.

 A jeśli chciałbyś porozmawiać o przyszłości, wpadnij do:

  • BIURO KARIER UG – posiada nie tylko oferty pracy, praktyk i staży, ale również daje możliwość uczestniczenia w szkoleniach, targach pracy, spotkaniach z pracodawcami. Co więcej, Biuro Karier pomoże Ci przejść ze świata edukacji do świata pracy, przygotować CV, a spotkania z doradcą zawodowym dadzą możliwość omówienia nurtujących Cię kwestii związanych z edukacją, pracą i zdobywaniem doświadczenia zawodowego. Więcej informacji: 

Na koniec kulturalno-rozrywkowa strona UG, której jak raz zaznasz, będzie Ci trudno ją opuścić - zobacz sam!

KOŁA NAUKOWE – masz możliwość skorzystania z szerokiej oferty ponad 100 kół naukowych z danej dziedziny nauki i tym samym poszerzyć swoją wiedzę i zainteresowania.

AKADEMICKIE CENTRUM KULTURY UG „ALTERNATOR” – to miejsce, w którym możesz wyrazić się twórczo w ramach istniejących grup artystycznych lub przychodząc ze swoim pomysłem aktywności kulturalnej. Tutaj zrealizujesz praktyki zawodowe, własne projekty (również te licencjackie), skorzystasz z szerokiej oferty realizowanych wydarzeń, rozwiniesz się w obszarze muzyki, filmu, tańca, literatury, organizacji eventów a przede wszystkim poznasz mnóstwo ludzi pełnych pasji i talentu.

SportRadiokik

AKADEMICKI ZWIĄZEK SPORTOWY AZS UG – wzmacniaj swoją kondycję fizyczną i zamiłowanie do sportu dzięki ofercie naszego AZS. Masz wybór spośród 24 sekcji sportowych, które osiągają imponujące sukcesy podczas rozgrywek zarówno lokalnych, jak i ogólnopolskich.

RADIO MORS – czyli Mega Otwarte Radio Studenckie Uniwersytetu Gdańskiego, nadające 24 godziny na dobę. Jeśli chcesz zdobyć doświadczenie reportera radiowego lub redaktora strony internetowej, masz pomysł na interesujący własny program - dołącz do zespołu. Radio relacjonuje wszystkie najważniejsze informacje z życia uczelni i jej otoczenia.

GAZETA UNIWERSYTECKA – jeśli lubisz pisać o tym co Cię otacza, odkryj w sobie dziennikarską żyłkę. Nawiąż współpracę z redakcją Gazety Uniwersyteckiej.

PORTAL NAUKOWY ZATOKA NAUKI – interesuje Cię świat nauki? Widzisz siebie w przyszłości jako studenta pracującego nad swoimi badaniami naukowymi? Napisz do portalu ZATOKI NAUKI. Powstał on z myślą o młodych badaczach, którzy dopiero rozpoczynają swoją karierę naukową. 

 

Niezależnie, czy jesteś z Gdańska, czy zupełnie innej części kraju, polecamy zapoznanie się ze spacerami miejskimi z Lokalnymi Przewodnikami. Jest to świetny sposób na poznanie Gdańska i okolic! Znajdziesz je tu: BEZPŁATNE SPACERY Z LOKALNYMI PRZEWODNIKAMI PO DZIELNICACH GDAŃSKA

Gdansk

Masz wolną chwilkę i jesteś w spektrum autyzmu lub czujesz się osobą w spektrum?

Wypełnij ankietę: Kliknij tu!
Pomoże nam to zrozumieć Twoje potrzeby i oczekiwania. Udział w badaniach jest dobrowolny. 

 

I to tyle od nas!

Mamy nadzieję, że Wasza gdańska, uniwersytecka przygoda będzie niezapomniana. Nie bójcie się prosić o pomoc, szukać odpowiedzi, pytać.
#staytunedUG

 

 

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: piątek, 7. Lipiec 2017 - 14:04; osoba wprowadzająca: Tadeusz Zaleski Ostatnia zmiana: poniedziałek, 22. Lipiec 2024 - 09:16; osoba wprowadzająca: Ewa Jaros