Niezbędnik studenta 1. roku

GRATULUJEMY!

Właśnie dołączyłeś/aś do grona studentów Uniwersytetu Gdańskiego!

UG

Przed Tobą najdłuższe wakacje życia, wykorzystaj je dobrze! Od października zaczynasz nowy etap - jak będą wyglądały pierwsze dni? Co Cię czeka i o czym powinieneś pamiętać? Nie pomożemy Ci znaleźć sali na pierwsze wykłady, ale możemy pomóc w kilku innych, równie ważnych sprawach, które znajdziesz poniżej.

Gotowy/a na pierwszą dawkę akademickich informacji? Zaczynamy!

Finwal

W pierwszej kolejności nie zapomnij o:

 • AKCEPTACJI ZASAD POBIERANIA OPŁAT i WYSOKOŚCI OPŁAT – akceptacja zasad w Portalu Studenta po zalogowaniu. Uwaga: masz na to 14 dni od dnia podpisania ślubowania (link do strony z zarządzeniem w sprawie opłat i w sprawie wysokości opłat - https://ug.edu.pl/studenci/studia-i-i-ii-stopnia-oraz-jednolite-magisterskie/studiowanie-na-ug/oplaty/oplaty-za-uslugi-edukacyjne 
 • LEGITYMACJI STUDENCKIEJ – wniosek o nią złożysz za pośrednictwem PORTALU STUDENTA, gdzie logujesz się za pomocą swojego numeru indeksu. Odbierzesz ją w dziekanacie swojego wydziału. Pamiętaj, aby później uaktualniać ją raz na semestr!
 • INDEKSIE – na Uniwersytecie Gdańskim obowiązuje indeks w formie elektronicznej. Dostęp do niego otrzymasz po zalogowaniu się do PORTALU STUDENTA
 • KORZYSTANIU Z ADRESU MAILOWEGO UDOSTĘPNIONEGO PRZEZ UG – adres mailowy nadawany jest automatycznie, znajdziesz go po zalogowaniu do Portalu Studenta. Tym adresem należy posługiwać się w kontaktach ze wszystkimi pracownikami UG podczas załatwiania spraw związanych ze studiami.
 • REZERWACJI AKADEMIKA – wniosek składa się przez Portal Studenta. Zapoznaj się też z REGULAMINEM przyznawania miejsc oraz CENNIKIEM zakwaterowania.
 • STYPENDIUM – jako student zarówno studiów stacjonarnych jak i niestacjonarnych masz prawo do uzyskania pomocy finansowej z Funduszu Stypendialnego. Wnioski o stypendium rozpatrywane są na początku roku akademickiego, dlatego jak najszybciej skontaktuj się w ich sprawie z CENTRUM OBSŁUGI STYPENDIALNEJ STUDENTÓW I DOKTORANTÓW. Więcej informacji o zasadach przyznawania świadczeń znajdziesz na STRONIE CENTRUM. Możesz również ubiegać się o tzw. STYPENDIUM POMOSTOWE - więcej na stronie PROGRAMU.
 • OBOWIĄZKOWYCH SZKOLENIACH WSTĘPNYCH – informacje na ich temat uzyskasz w dziekanacie lub na stronie swojego wydziału. Obowiązują Cię przede wszystkim następujące szkolenia:
  • Szkolenie BiHK (Szkolenie z Bezpieczeństwa i Higieny Kształcenia)
  • Szkolenie biblioteczne

Szkolenie BiHK w wersji e-learningowej oraz szkolenie biblioteczne znajdują się na Portalu Edukacyjnym https://pe.ug.edu.pl/. Linki do szkoleń będą widoczne po poprawnym zalogowaniu się na Portal Edukacyjny. Jeśli nie masz dostępu do szkolenia BiHK skontaktuj się ze swoim dziekanatem, a jeśli nie masz dostępu do szkolenia bibliotecznego skontaktuj się z Oddziałem Informacji i Promocji: infonauk@ug.edu.pl lub tel. 58 523 32 14.


Każdemu studentowi przysługują dwa terminy zaliczenia Szkolenia BiHK. Jeżeli nie zaliczysz szkolenia albo nie podejdziesz do niego w dwóch terminach, to możesz zawnioskować o termin indywidualny, płatny 100 zł (wnioski można składać mailowo na adres anna.smykowska@ug.edu.pl). 

Biblioteka


Zapisy do Biblioteki dla studentów 1. roku odbywają się automatycznie po odbyciu szkolenia bibliotecznego online i zaliczeniu testu. Twoje konto biblioteczne będzie aktywne w ciągu 24 godzin i będzie ważne rok. Po upływie roku przedłuż termin ważności konta, jeśli chcesz nadal korzystać z usług Biblioteki. Możesz to zrobić w dowolnej wypożyczalni - koszt 5 zł. Biblioteczny NIEZBĘDNIK STUDENTA ułatwi Ci korzystanie z Biblioteki UG.
 

Dodatkowo pamiętaj, że starsi koledzy i koleżanki nie gryzą! Możesz ich poznać m. in.:

 • kontaktując się z samorządami wydziałowymi i PARLAMENTEM STUDENTÓW – są dla wszystkich studentów. Przyjmują każdą prośbę o pomoc. Dzielą się doświadczeniem.

 

Kolejna rzecz, to Biuro ds. osób z niepełnosprawnością. 

Biuro serdecznie zachęca osoby chcące studiować na Uniwersytecie Gdańskim do kontaktu. Posiadają bogatą ofertę wsparcia osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi i w kryzysie zdrowia psychicznego. Jeśli tylko potrzebujesz - zgłoś się! Biuro jest po to, by pomóc i wesprzeć proces studiowania :) Kontakt www.bariery.ug.edu.pl

 

Poza tym, jest na UG takie miejsce, które nazywa się Centrum Wsparcia Psychologicznego.

Jest to miejsce prowadzone przez naszych specjalistów z Instytutu Psychologii, którzy mogą pomóc Ci w trudnym momencie. Może od długiego czasu czujesz się czymś przytłoczony? Martwisz się finansami? Nie wiesz jak poradzić sobie z problemami na uczelni? Albo straciłeś ostatnio kogoś bliskiego? Centrum jest po to, aby Ci pomóc :)

CWP prowadzi krótkoterminowe, bezpłatne konsultacje psychologiczne, z których może skorzystać każdy student UG. Po zgłoszeniu się drogą mailową, ustala się dogodny dla obu stron termin, konsultacja trwa od 30 do 50 minut. Prowadzone są online, również w języku angielskim.

Więcej informacji i kontakt na stronie - https://centrumwsparcia.ug.edu.pl/

    

Teraz wydziały! To co najważniejsze dla Ciebie jako studenta 1. roku danego wydziału - przeczytaj koniecznie!

Wyklad

 

Chcesz być na bieżąco? Znajdziesz nas na   /UniwersytetGdanski i   @uniwersytet_gdanski 

Social Media

 

Oprócz tego zerknij w poniższe linki - warto trzymać rękę na pulsie!

 • Komunikaty na PORTALU STUDENTA – z wcześniejszych porad już wiesz jak ważne to miejsce. Jego adres powinieneś znać na pamięć. To tutaj m.in. poznasz swoje oceny za pośrednictwem Elektronicznego Indeksu, sprawdzisz swój indywidualny numer konta do wpłat, itp. To miejsce, w którym znajdziesz spersonalizowane najważniejsze informacje.
 • KOMUNIKATY DLA STUDENTÓW – znajdują się tu informacje o konkursach, stypendiach, stażach, konferencjach, czy wakacyjnych wyjazdach. Warto w to miejsce zaglądać, jeśli chcesz maksymalnie wykorzystać okres studiów.
 • Informacje na stronie internetowej Twojego wydziału – to komunikaty dotyczące bezpośrednio Ciebie i studiujących z Tobą wydziałowych kolegów i koleżanek. Śledź je regularnie.
 • Aktualności na STRONIE GŁÓWNEJ UG – wiedz co dzieje się nie tylko w ramach Twojego wydziału, ale w całej uczelni.
 • Wiadomości email od Uniwersytetu Gdańskiego.

 

Gdzie możesz szukać możliwości rozwoju, nauki języków, zagranicznych wyjazdów? Tu!

 • ERASMUS – w ramach programu możesz zrealizować części studiów na zagranicznej uczelni albo odbyć praktyki w zagranicznym przedsiębiorstwie. To cenne doświadczenie i wartościowy punkt w przyszłym CV. Oceanograf
 • SEA EU – jako Uniwersytet Gdański jesteśmy częścią międzynarodowego sojuszu SEA-EU, który łączy 6 europejskich uczelni z Gdańska, Kadyksu, Brestu, Kilonii, Splitu oraz Malty. Jeśli chcesz dołączyć do naszej społeczności i skorzystać z oferty zagranicznych wyjazdów, praktyk, warsztatów i wszystkiego czego dusza studenta może zapragnąć, to zapraszamy do odwiedzenia strony i Facebooka SEA-EU.
 • AIESEC – pomoże Ci m.in. rozwinąć cechy liderskie zarówno poprzez praktyczne doświadczenia przy organizacji wymian międzynarodowych studentów, jak i projekty realizowane w ramach działalności stowarzyszenia.
 • AEGEE – warto zapisać się do tej interdyscyplinarnej organizacji studenckiej, aby nawiązać przyjaźnie w całej Europie i poszerzyć kompetencje na licznych szkoleniach i warsztatach.
 • NIEZALEŻNE ZRZESZENIE STUDENTÓW – organizuje studenckie życie społeczne i kulturalne naszej uczelni na szczeblu uczelnianym oraz krajowym. Możesz wstąpić do sekcji kulturalnej, artystycznej, czy społecznej, pomagać przy wampiriadzie oraz muzykaliadzie. Polecamy Ci projekt „Ugryź to!”, który motywuje studentów do inwestycji w przyszłość pomagając im w znalezieniu najlepszej drogi rozwoju. 
 • CENTRUM JĘZYKÓW OBCYCH – w dzisiejszych czasach znajomość jednego języka obcego nie wystarczy na rynku pracy. Skontaktuj się z Centrum Języków Obcych i przekonaj się, że nauka języków to prosta rzecz, a są one kluczem do sukcesuMFI
 • CENTRUM HERDERA – jeśli chcesz nie tylko nauczyć się języka niemieckiego, ale i poznać kulturę jednego z naszych najbliższych sąsiadów – zachęcamy Cię do skorzystania z oferty Centrum Herdera. Uniwersytet Gdański ma podpisanych wiele umów z niemieckimi uczelniami i firmami oferującymi staże dla studentów. Kto wie, może niebawem znajdziesz się w jednej z nich?
 • INSTYTUT KONFUCJUSZA UNIWERSYTETU GDAŃSKIEGO – może myślisz o nauce języka będącego numerem jeden w biznesowej „emigracji”? Jeśli tak, skontaktuj się z Instytutem Konfucjusza UG, zacznij uczyć się języka chińskiego i poznawaj kulturę „Państwa Środka”.

 

A jeśli chciałbyś porozmawiać o przyszłości, wpadnij do:

 • BIURO KARIER UG – posiada nie tylko oferty pracy, praktyk i staży, ale również daje możliwość uczestniczenia w szkoleniach, targach pracy, spotkaniach z pracodawcami. Co więcej Biuro Karier pomoże Ci przejść ze świata edukacji do świata pracy, przygotować CV, a spotkania z doradcą zawodowym dadzą możliwość omówienia nurtujących Cię kwestii związanych z edukacją, pracą i zdobywaniem doświadczenia zawodowego. Więcej informacji na stronie BK: biuro-karier.ug.edu.pl

 

Ufff już prawie wszystko! :) Na koniec kulturalno-rozrywkowa strona UG, której jak raz zaznasz, będzie Ci trudno ją opuścić - zobacz sam!

KOŁA NAUKOWE – masz możliwość skorzystania z szerokiej oferty ponad 100 kół naukowych z danej dziedziny nauki i tym samym poszerzyć swoją wiedzę i zainteresowania naukowe. Szukaj ich na swoich wydziale :)

AKADEMICKIE CENTRUM KULTURY UG „ALTERNATOR” – to oferta 15 grup twórczych z obszaru m.in. muzyki, filmu, teatru, tańca, literatury, itp., dzięki którym rozwiniesz swoje artystyczne talenty i umiejętności.

SportRadiokik

AKADEMICKI ZWIĄZEK SPORTOWY AZS UG – wzmacniaj swoją kondycję fizyczną i zamiłowanie do sportu dzięki ofercie naszego AZS. Masz wybór spośród 24 sekcji sportowych, które osiągają imponujące sukcesy podczas rozgrywek zarówno lokalnych, jak i ogólnopolskich.

RADIO MORS – czyli Mega Otwarte Radio Studenckie Uniwersytetu Gdańskiego, nadające 24 godziny na dobę. Jeśli chcesz zdobyć doświadczenie reportera radiowego lub redaktora strony internetowej, masz pomysł na interesujący własny program - dołącz do zespołu. Radio relacjonuje wszystkie najważniejsze informacje z życia uczelni i jej otoczenia.

GAZETA UNIWERSYTECKA – jeśli lubisz pisać o tym co Cię otacza, odkryj w sobie dziennikarską żyłkę. Zostań członkiem redakcji Gazety Uniwersyteckiej :)

PORTAL NAUKOWY ZATOKA NAUKI – interesuje Cię świat nauki? Widzisz siebie w przyszłości jako studenta pracującego nad swoimi badaniami naukowymi? Napisz do portalu ZATOKI NAUKI. Powstał on z myślą o młodych badaczach, którzy dopiero rozpoczynają swoją karierę naukową. 

Jesteś z Gdańska czy z zupełnie innego miejsca Polski? W obu przypadkach do wizyty nad morzem nie musimy Cię zachęcać :) Za to serdecznie polecamy zapoznanie się ze spacerami miejskimi z Lokalnymi Przewodnikami. Jest to świetny sposób na poznanie Gdańska i okolic! Znajdziesz je tu: 

BEZPŁATNE SPACERY Z LOKALNYMI PRZEWODNIKAMI PO DZIELNICACH GDAŃSKA

Gdansk

 

Masz wolną chwilkę i jesteś w spektrum autyzmu lub czujesz się osobą w spektrum?

Wypełnij ankietę: Kliknij tu!
Pomoże nam to zrozumieć Twoje potrzeby i oczekiwania. Udział w badaniach jest dobrowolny. 

 

I to tyle od nas!

Mamy nadzieję, że Wasza gdańska, uniwersytecka przygoda będzie niezapomniana. Nie bójcie się prosić o pomoc, szukać odpowiedzi, pytać. Życzymy Wam dużo powodzenia, wierzymy w Was i do zobaczenia na naszych korytarzach :) #staytunedUG

 

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: piątek, 7. Lipiec 2017 - 14:04; osoba wprowadzająca: Tadeusz Zaleski Ostatnia zmiana: czwartek, 6. Lipiec 2023 - 10:49; osoba wprowadzająca: Agnieszka Beck