Niezbędnik studenta 1. roku

Niezbędnik studenta 1. roku

GRATULUJEMY!

Właśnie dołączyłaś/dołączyłeś do grona studentów Uniwersytetu Gdańskiego :)

Przed Tobą najdłuższe wakacje życia, wykorzystaj je dobrze! Od października zaczynasz nowy etap - jak będą wyglądały pierwsze dni? Co Cię czeka i o czym powinieneś pamiętać? Nie pomożemy znaleźć Ci sali na pierwsze wykłady, ale możemy pomóc w kilku innych, równie ważnych sprawach, które znajdziesz poniżej.

 

Pamiętajcie, że abyście mogli w pełni korzystać z życia studenckiego, warto się zaszczepić :) Przed Wami przecież nie tylko nauka, ale też koncerty, festiwale, pokazy filmowe i imprezy studenckie - chyba nie chcecie tego przegapić?

Z tego względu oferujemy możliwość zaszczepienia się na terenie Uniwersytetu Gdańskiego. W dniach 5-12 października dostępny będzie mobilny punkt szczepień dla studentów w budynku Wydziału Chemii (ul. Wita Stwosza 63) w godzinach od 10.00-13.00. Na szczepienia obowiązują zapisy w dniach 23.09-5.10, pod linkiem: https://szczepienia.ug.edu.pl

Poza tym, w Gdańsku ruszyły apteczne punkty szczepień, m. in. w aptekach Gemini przy ulicach:

Obrońców Wybrzeża 2

- Grunwaldzkiej 102 

- Targ Drzewny 3/7

- Władysława Cieszyńskiego 48/1

- Subisława 30

oraz działają punkty szczepień populacyjnych:

- Centrum Medicover Forum, ul. Targ Sienny 7

- Centrum Medicover Grunwaldzka, al. Grunwaldzka 472 A

- Centrum Medyczne Gdańsk - Punkt Szczepień, ul. M.Skłodowskiej-Curie 5

- Centrum Sanitas, ul. Pilotów 21

- Clinica Vitae Gospody, ul. Gospody 7

 

Lista wszystkich punktów szczepień znajduje się TUTAJ.

 

A teraz, gotowa/gotowy na pierwszą dawkę akademickich informacji? Zaczynamy!

W pierwszej kolejności nie zapomnij o:

 
 • UMOWIE Z UNIWERSYTETEM GDAŃSKIM – stosowny dokument podpiszesz w swoim dziekanacie. Uwaga: masz na to 30 dni od dnia rozpoczęcia zajęć.
 • LEGITYMACJI STUDENCKIEJ – wniosek o nią złożysz za pośrednictwem PORTALU STUDENTA, gdzie logujesz się za pomocą swojego numeru indeksu. Odbierzesz ją w dziekanacie swojego wydziału. Pamiętaj, aby później uaktualniać ją raz na semestr!
 • INDEKSIE – na Uniwersytecie Gdańskim obowiązuje indeks w formie elektronicznej. Dostęp do niego otrzymasz po zalogowaniu się do PORTALU STUDENTA
 • REZERWACJI AKADEMIKA – wniosek składa się przez Portal Studenta. Zapoznaj się też z REGULAMINEM przyznawania miejsc oraz CENNIKIEM zakwaterowania.
 • STYPENDIUM – jako student zarówno studiów stacjonarnych jak i niestacjonarnych masz prawo do uzyskania pomocy finansowej z Funduszu Stypendialnego. Wnioski o stypendium rozpatrywane są na początku roku akademickiego, dlatego jak najszybciej skontaktuj się w ich sprawie z CENTRUM OBSŁUGI STYPENDIALNEJ STUDENTÓW I DOKTORANTÓW. Więcej infomacji o zasadach przyznawania świadczeń znajdziesz na STRONIE CENTRUM. Możesz również ubiegać się o tzw. STYPENDIUM POMOSTOWE - więcej na stronie PROGRAMU.
 • OBOWIĄZKOWYCH SZKOLENIACH WSTĘPNYCH – informacje na ich temat uzyskasz w dziekanacie lub na stronie swojego wydziału. Obowiązują Cię przede wszystkim następujące szkolenia:

  • Szkolenie BHP
  • Szkolenie biblioteczne

Szkolenie BHP w wersji e-learningowej oraz szkolenie biblioteczne znajdują się na Portalu Edukacyjnym https://pe.ug.edu.pl/. Linki do szkoleń będą widoczne po poprawnym zalogowaniu się na Portal Edukacyjny. Jeśli nie masz dostępu do szkolenia BHP skontaktuj się ze swoim dziekanatem, a jeśli nie masz dostępu do szkolenia bibliotecznego skontaktuj się z Oddziałem Informacji i Promocji: infonauk@ug.edu.pl lub tel. 58 523 32 14.

Zapisy do Biblioteki dla studentów 1. roku odbywają się automatycznie po odbyciu szkolenia bibliotecznego online i zaliczeniu testu. Twoje konto biblioteczne będzie aktywne w ciągu 24 godzin i będzie ważne rok. Po upływie roku przedłuż termin ważności konta, jeśli chcesz nadal korzystać z usług Biblioteki. Możesz to zrobić w dowolnej wypożyczalni - koszt 5 zł. Biblioteczny NIEZBĘDNIK STUDENTA ułatwi Ci korzystanie z Biblioteki UG.

Dodatkowo pamiętaj, ze starsi koledzy i koleżanki nie gryzą ;) Możesz ich poznać m. in.:

 • kontaktując się z samorządami wydziałowymi i PARLAMENTEM STUDENTÓW – są dla wszystkich studentów. Przyjmują każdą prośbę o pomoc. Dzielą się doświadczeniem.

 

Kolejna rzecz, to Biuro ds. osób z niepełnosprawnością. 

Biuro serdecznie zachęca osoby chcące studiować na Uniwersytecie Gdańskim do kontaktu. Posiadają bogatą ofertę wsparcia osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi i w kryzysie zdrowia psychicznego. Jeśli tylko potrzebujesz - zgłoś się! Biuro jest po to, by pomóc i wesprzeć proces studiowania :) Kontakt www.bariery.ug.edu.pl

 

Poza tym, jest na UG takie miejsce, które nazywa się Centrum Wsparcia Psychologicznego.

Jest to miejsce prowadzone przez naszych specjalistów z Instytutu Psychologii, którzy mogą pomóc Ci w trudnym momencie. Może od długiego czasu czujesz się czymś przytłoczony? Martwisz się finansami? Nie wiesz jak poradzić sobie z problemami na uczelni? Albo straciłeś ostatnio kogoś bliskiego? Centrum jest po to, aby Ci pomóc :)

CWP prowadzi krótkoterminowe, bezpłatne konsultacje psychologiczne, z których może skorzystać każdy student UG. Po zgłoszeniu się drogą mailową, ustala się dogodny dla obu stron termin, konsultacja trwa od 30 do 50 minut. Prowadzone są online, również w języku angielskim.

Więcej informacji i kontakt na stronie - https://centrumwsparcia.ug.edu.pl/

    

Teraz wydziały! To co najważniejsze dla Ciebie jako studenta 1. roku danego wydziału - przeczytaj koniecznie!

 

 

 

Chcesz być na bieżąco? Znajdziesz nas na   /UniwersytetGdanski i   @uniwersytet_gdanski 

 

 

Oprócz tego zerknij w poniższe linki - warto trzymać rękę na pulsie :)

 • Komunikaty na PORTALU STUDENTA – z wcześniejszych porad już wiesz jak ważne to miejsce. Jego adres powinieneś znać na pamięć. To tutaj m.in. poznasz swoje oceny za pośrednictwem Elektronicznego Indeksu, sprawdzisz swój indywidualny numer konta do wpłat, itp. To miejsce, w którym znajdziesz spersonalizowane najważniejsze informacje.
 • KOMUNIKATY DLA STUDENTÓW – znajdują się tu informacje o konkursach, stypendiach, stażach, konferencjach, czy wakacyjnych wyjazdach. Warto w to miejsce zaglądać, jeśli chcesz maksymalnie wykorzystać okres studiów.
 • Informacje na stronie internetowej Twojego wydziału – to komunikaty dotyczące bezpośrednio Ciebie i studiujących z Tobą wydziałowych kolegów i koleżanek. Śledź je regularnie.
 • Aktualności na STRONIE GŁÓWNEJ UG – wiedz co dzieje się nie tylko w ramach Twojego wydziału, ale w całej uczelni.
 • Wiadomości email od Uniwersytetu Gdańskiego.

 

 

 Gdzie możesz szukać możliwości rozwoju, nauki języków, zagranicznych wyjazdów? Tu!

 • ERASMUS – w ramach programu możesz zrealizować części studiów na zagranicznej uczelni albo odbyć praktyki w zagranicznym przedsiębiorstwie. To cenne doświadczenie i wartościowy punkt w przyszłym CV.
 • SEA EU – jako Uniwersytet Gdański jesteśmy częścią międzynarodowego sojuszu SEA-EU, który łączy 6 europejskich uczelni z Gdańska, Kadyksu, Brestu, Kilonii, Splitu oraz Malty. Jeśli chcesz dołączyć do naszej społeczności i skorzystać z oferty zagranicznych wyjazdów, praktyk, warsztatów i wszystkiego czego dusza studenta może zapragnąć, to zapraszamy do odwiedzenia strony i Facebooka SEA-EU.
 • AIESEC – pomoże Ci m.in. rozwinąć cechy liderskie zarówno poprzez praktyczne doświadczenia przy organizacji wymian międzynarodowych studentów, jak i projekty realizowane w ramach działalności stowarzyszenia.
 • AEGEE – warto zapisać się do tej interdyscyplinarnej organizacji studenckiej, aby nawiązać przyjaźnie w całej Europie i poszerzyć kompetencje na licznych szkoleniach i warsztatach.
 • NIEZALEŻNE ZRZESZENIE STUDENTÓW – organizuje studenckie życie społeczne i kulturalne naszej uczelni na szczeblu uczelnianym oraz krajowym. Możesz wstąpić do sekcji kulturalnej, artystycznej, czy społecznej, pomagać przy wampiriadzie oraz muzykaliadzie. Polecamy Ci projekt „Ugryź to!”, który motywuje studentów do inwestycji w przyszłość pomagając im w znalezieniu najlepszej drogi rozwoju. 
 • CENTRUM JĘZYKÓW OBCYCH – w dzisiejszych czasach znajomość jednego języka obcego nie wystarczy na rynku pracy. Skontaktuj się z Centrum Języków Obcych i przekonaj się, że nauka języków to prosta rzecz, a są one kluczem do sukces u!
 • CENTRUM HERDERA – jeśli chcesz nie tylko nauczyć się języka niemieckiego, ale i poznać kulturę jednego z naszych najbliższych sąsiadów – zachęcamy Cię do skorzystania z oferty Centrum Herdera. Uniwersytet Gdański ma podpisanych wiele umów z niemieckimi uczelniami i firmami oferującymi staże dla studentów. Kto wie, może niebawem znajdziesz się w jednej z nich?
 • INSTYTUT KONFUCJUSZA UNIWERSYTETU GDAŃSKIEGO – może myślisz o nauce języka będącego numerem jeden w biznesowej „emigracji”? Jeśli tak, skontaktuj się z Instytutem Konfucjusza UG, zacznij uczyć się języka chińskiego i poznawaj kulturę „Państwa Środka”.

 

A jeśli chciałbyś porozmawiać o przyszłości, wpadnij do:

 • BIURO KARIER UG – posiada nie tylko oferty pracy, praktyk i staży, ale również daje możliwość uczestniczenia w szkoleniach, targach pracy, spotkaniach z pracodawcami. Co więcej Biuro Karier pomoże Ci przejść ze świata edukacji do świata pracy, przygotować CV, a spotkania z doradcą zawodowym dadzą możliwość omówienia nurtujących Cię kwestii związanych z edukacją, pracą i zdobywaniem doświadczenia zawodowego. Więcej informacji na stronie BK: biuro-karier.ug.edu.pl

 

   Ufff już prawie wszystko! :) Na koniec kulturalno-rozrywkowa strona UG, której jak raz zaznasz, będzie Ci trudno ją opuścić - zobacz sam!

KOŁA NAUKOWE – masz możliwość skorzystania z szerokiej oferty ponad 100 kół naukowych z danej dziedziny nauki i tym samym poszerzyć swoją wiedzę i zainteresowania naukowe. Szukaj ich na swoich wydziale :)

AKADEMICKIE CENTRUM KULTURY UG „ALTERNATOR” – to oferta 15 grup twórczych z obszaru m.in. muzyki, filmu, teatru, tańca, literatury, itp., dzięki którym rozwiniesz swoje artystyczne talenty i umiejętności.

AKADEMICKI ZWIĄZEK SPORTOWY AZS UG – wzmacniaj swoją kondycję fizyczną i zamiłowanie do sportu dzięki ofercie naszego AZS. Masz wybór spośród 24 sekcji sportowych, które osiągają imponujące sukcesy podczas rozgrywek zarówno lokalnych, jak i ogólnopolskich.

RADIO MORS – czyli Mega Otwarte Radio Studenckie Uniwersytetu Gdańskiego, nadające 24 godziny na dobę. Jeśli chcesz zdobyć doświadczenie reportera radiowego lub redaktora strony internetowej, masz pomysł na interesujący własny program - dołącz do zespołu. Radio relacjonuje wszystkie najważniejsze informacje z życia uczelni i jej otoczenia.

GAZETA UNIWERSYTECKA – jeśli lubisz pisać o tym co Cię otacza, odkryj w sobie dziennikarską żyłkę. Zostań członkiem redakcji Gazety Uniwersyteckiej :)

PORTAL NAUKOWY ZATOKA NAUKI – interesuje Cię świat nauki? Widzisz siebie w przyszłości jako studenta pracującego nad swoimi badaniami naukowymi? Napisz do portalu ZATOKI NAUKI. Powstał on z myślą o młodych badaczach, którzy dopiero rozpoczynają swoją karierę naukową. 

 

Jesteś z Gdańska czy z zupełnie innego miejsca Polski? W obu przypadkach do wizyty nad morzem nie musimy Cię zachęcać :) Za to serdecznie polecamy zapoznanie się ze spacerami miejskimi z Lokalnymi Przewodnikami. Jest to świetny sposób na poznanie Gdańska i okolic! Znajdziesz je tu: 

BEZPŁATNE SPACERY Z LOKALNYMI PRZEWODNIKAMI PO DZIELNICACH GDAŃSKA

 

 

I to tyle od nas!

Mamy nadzieję, że Wasza gdańska, uniwersytecka przygoda będzie niezapomniana. Nie bójcie się prosić o pomoc, szukać odpowiedzi, pytać. Życzymy Wam dużo powodzenia, wierzymy w Was i do zobaczenia na naszych korytarzach :) #staytunedUG

 

 

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: piątek, 7 Lipiec 2017, 14:04 Ostatnia modyfikacja: poniedziałek, 27 Wrzesień 2021, 09:07