Doktorzy Honorowi Uniwersytetu Gdańskiego
- Inż. Eugeniusz Kwiatkowski za wkład w rozwój polskiej gospodarki morskiej oraz ogólnej teorii ekonomii (19 sierpnia 1974 roku).
- Prof. Aleksander Jabłoński (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu) za wkład w rozwój fizyki polskiej, w szczególności spektroskopii atomowej i molekularnej (9 października 1975 roku).
- Prof. Bolesław Kasprowicz (Wyższa Szkoła Handlu Morskiego, Wyższa Szkoła Ekonomiczna w Sopocie oraz Uniwersytet Gdański) za osiągnięcia w organizacji i rozwoju akademickiego szkolnictwa ekonomicznego (30 października 1975 roku).
- Prof. Borys Arbuzow (Akademia Nauk, ZSRR) za zasługi dla rozwoju chemii organicznej związków fosforu oraz pogłębiania współpracy naukowej polsko-radzieckiej (25 listopada 1976 roku).
- Prof. Jurij Owczynnikow (Akademia Nauk, ZSRR) w uznaniu zasług dla rozwoju chemii bioorganicznej i pogłębiania współpracy naukowej polsko-radzieckiej (29 grudnia 1977 roku).
- Prof. Władysław Czapliński (Uniwersytet Wrocławski) za osiągnięcia w poznaniu dziejów Polski nowożytnej oraz polskiej polityki morskiej (20 kwietnia 1978 roku).
- Ks. dr Bernard Sychta za zasługi dla poznania języka kaszubskiego, w szczególności za Słownik gwar kaszubskich (3 grudnia 1981 roku).
- Prof. Gerard Labuda (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza i PAN, Wydział Historii Pomorza w Poznaniu) za osiągnięcia w poznaniu dziejów średniowiecznej Polski, a w szczególności Pomorza (21 marca 1985 roku).
- Prof. Władysław Wolter (PAN, Uniwersytet Jagielloński) za zasługi dla nauki prawa karnego i pogłębiania jego humanistycznych treści w służbie człowiekowi i praworządnemu wymiarowi sprawiedliwości (16 stycznia 1986 roku).
- Prof. Janusz Sokołowski (Uniwersytet Gdański) za znaczący wkład w organizację, rozwój i konsolidację Uniwersytetu Gdańskiego oraz za osiągnięcia naukowe w zakresie chemii cukrów (17 lipca 1986 roku).
- Prof. Leonard Hendrik Klassen (Dutch Institute of Economics i Erasmus University, Rotterdam, Holandia) za osiągnięcia na polu teorii gospodarki przestrzennej i za oddanie sprawie rozszerzenia współpracy naukowej ekonomistów holenderskich z polskim ośrodkiem ekonomicznej myśli morskiej na Wybrzeżu Gdańskim (20 listopada 1986 roku).
- Prof. Maurice Manning (Medical Collage of Ohio, Toledo, USA) za zasługi w dziedzinie chemii hormonów peptydowych oraz za oddanie sprawie umacniania współpracy pomiędzy amerykańskimi i polskimi ośrodkami naukowymi (2 lipca 1987 roku).
- Prof. Wacław Szybalski (Wisconsin State University, Madison, USA) w uznaniu zasług w dziedzinie biologii molekularnej oraz oddania sprawie rozszerzenia współpracy z polskimi ośrodkami naukowymi, a zwłaszcza z Uniwersytetem Gdańskim (4 maja 1989 roku).
- Lech Wałęsa (laureat pokojowej Nagrody Nobla, Prezydent RP w latach 1990- 1995) w uznaniu nieprzemijających zasług dla rozwijania i krzewienia idei wolności i demokracji, odrodzenia wartości humanistycznych, godności i praw człowieka, społeczeństwa i narodu (20 marca 1990 roku).
- Prof. Ulf Ragnarsson (Uppsala University, Szwecja) w uznaniu zasług w dziedzinie chemii peptydów oraz za oddanie sprawie współpracy z Uniwersytetem Gdańskim (11 listopada 1990 roku).
- Prof. Oswald Leroy (University of Leuven, Belgia) za wkład w dziedzinie fizyki, a szczególnie w zakresie akustooptyki dokonany we współpracy z naukowcami Uniwersytetu Gdańskiego (8 lutego 1991 roku).
- Prof. Michael Kasha (Florida State University, USA) za pionierskie osiągnięcia na polu chemii fizycznej, w szczególności w elektronowej spektroskopii molekularnej oraz za wkład we współpracę z UG (24 października 1991 roku).
- Dr Richard von Weizsäcker (Prezydent Niemiec) w uznaniu działalności na stanowisku głowy państwa niemieckiego, szczególnie zaś współpracy między Niemcami a Polską oraz głębokiego zaangażowania w sprawy pojednania obu narodów i zbliżenia ich kultur (25 czerwca 1992 roku).
- Prof. Jean H.P. Paelinck (Erasmus University, Rotterdam, Holandia) za wybitne osiągnięcia na polu nauki w dziedzinie gospodarki przestrzennej, ekonometrii i statystyki oraz za wkład we współpracę z Uniwersytetem Gdańskim (25 lutego 1993 roku).
- Günter Grass (laureat literackiej Nagrody Nobla, pisarz niemiecki, gdańszczanin) za wybitną twórczość literacką, zwłaszcza za niewątpliwe arcydzieło, jakim jest Blaszany bębenek, oraz za zaangażowanie w ważne i trudne problemy współczesnego świata, szczególnie zaś za wkład w pojednanie polsko-niemieckie (25 marca 1993 roku).
- François Mitterrand (Prezydent Francji) w uznaniu ogromnego wkładu czynu i myśli w realizację ideałów wolności i podstawowych praw człowieka, niepodległości, pokojowego współżycia i współpracy narodów, sprawiedliwości społecznej oraz tradycyjnej przyjaźni polsko-francuskiej (17 czerwca 1993 roku).
- Prof. Maria Janion (Polska Akademia Nauk) za stworzenie nowej wizji humanistyki, za znakomite dzieła o romantyzmie, które kształtują polską wyobraźnię zbiorową, za wybitny wkład w rozwój gdańskiego środowiska naukowego (30 czerwca 1994 roku).
- Prof. Sven Erlander (Linköping University, Szwecja) jako wyraz uznania wybitnych osiągnięć w dziedzinie matematycznego modelowania i optymalizacji procesu inżynierii ruchu drogowego, unowocześniania kształcenia nauczycieli oraz osobistego wkładu w rozwój wszechstronnej współpracy z Uniwersytetem Gdańskim (2 stycznia 1995 roku).
- Prof. Edmund Cieślak (Polska Akademia Nauk) za najlepsze w polskiej historiografii opracowanie dziejów Gdańska i Pomorza Gdańskiego, zwłaszcza w czasach nowożytnych, a także za wybitny wkład w rozwój kadry naukowej historyków zajmujących się problematyką pomorską (10 października 1995 roku).
- Prof. Jan Strelau (Polska Akademia Nauk) za sformułowanie regulacyjnej teorii temperamentu i konstrukcję oryginalnych metod badania osobowości oraz w uznaniu wybitnego wkładu w rozwój psychologii i stworzenie szkoły naukowej (23 listopada 1995 roku).
- Prof. Henryk Markiewicz (Polska Akademia Nauk) za wybitne dokonania naukowe w dziedzinie teorii literatury i metodologii badań literackich oraz za wielce owocne kształcenie polonistycznej kadry naukowej (30 maja 1996 roku).
- Prof. Leszek Kołakowski (All Souls College, Oxford, Wielka Brytania) za zasługi w rozwoju filozofii, za odwagę podejmowania niebezpiecznych problemów władzy i poddania, za odwagę krytyki tych nurtów myślowych, które dotyczą godności i praw człowieka, za wskazanie perspektyw badań (26 czerwca 1997 roku).
- Prof. Alicja Jaruga (Uniwersytet Łódzki) za wybitne zasługi dla rachunkowości w Polsce i międzynarodowej współpracy w tej dziedzinie, kształcenia kadr dla nauki i rozwijającej się gospodarki rynkowej, jak również za wkład we współpracę naukową z Uniwersytetem Gdańskim (26 czerwca 1997 roku).
- Prof. Andrea Romano (Uniwersytet w Mesynie, Włochy) w uznaniu znaczącego wkładu naukowego do wiedzy o historii europejskiego szkolnictwa akademickiego, instytucji politycznych i prawnych w wiekach średnich, za dynamiczną i aktywną działalność na rzecz konsolidacji świata naukowego jednoczącej się Europy, w podzięce za szczególnie życzliwą promocyjną współpracę z Wydziałem Nauk Społecznych UG (11 grudnia 1997 roku).
- Prof. Falk Fahrenholz (Uniwersytet Johanna Gutenberga w Moguncji, Niemcy) w uznaniu wybitnego wkładu w rozwój biochemii, w szczególności zaś za osiągnięcia w dziedzinie badań hormonów peptydowych i ich receptorów, a także za zasługi na polu współpracy naukowej z gdańskim ośrodkiem peptydowym (30 kwietnia 1998 roku).
- Prof. Horst Lange-Bertalot (Uniwersytet Johanna Wolfganga Goethego, Frankfurt, Niemcy) w uznaniu wybitnych zasług dla rozwoju algologii w Polsce, współpracy międzynarodowej w tej dziedzinie i kształceniu młodej kadry naukowej (25 czerwca 1998 roku).
- Prof. Hanna Popowska-Taborska (Instytut Slawistyki PAN w Warszawie) za wybitne osiągnięcia w badaniach języków słowiańskich, zwłaszcza kaszubszczyzny, za szczególny udział w rozwoju kadry naukowej Uniwersytetu Gdańskiego oraz za kształtowanie postawy tolerancji i otwartości w badaniach humanistycznych (29 kwietnia 1999 roku).
- Prof. Norman J.R. Davies (Akademia Brytyjska, University of London, Wielka Brytania) w uznaniu zasług za wybitne osiągnięcia naukowe w badaniach przeszłości Europy, przywrócenia Polsce należytego miejsca w dziełach historyków cywilizacji europejskich, za popularyzację Polski w wymiarze globalnym (24 marca 2000 roku).
- Madeleine K. Albright (polityk, sekretarz stanu, USA) za konsekwentne eliminowanie z polityki międzynarodowej zachodnioeuropejskich uprzedzeń wobec Słowian; zaangażowanie w procesie włączenia Polski w struktury polityczne i wojskowe paktu północnoatlantyckiego; za wkład w demaskowanie mechanizmów zakłamywania współczesnej historii przez cenzurę totalitarnych reżimów z Europy Wschodniej (25 czerwca 2000 roku).
- Prof. Stanisław Ładyka (ekonomista, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie) za wybitne dokonania naukowe w dziedzinie międzynarodowych stosunków gospodarczych oraz stworzenie podwalin tej dyscypliny naukowej w Polsce, szczególne zasługi w tworzeniu i rozwoju sopockiego ośrodka nauk ekonomicznych, wielce owocny wkład w kształcenie i rozwój kadry naukowej ekonomistów, działalność organizacyjną, która przyczyniła się do wysokiej pozycji Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Sopocie i wydziałów ekonomicznych Uniwersytetu Gdańskiego (31 maja 2001 roku).
- Prof. Marian Biskup (historyk, Polska Akademia Nauk i Polska Akademia Umiejętności) za badania nad historią dyplomacji polskiej w późnym średniowieczu, wybitne osiągnięcia w opisywaniu dziejów zakonu krzyżackiego i jego państwa w Prusach, trud edytorski nad dokumentacją „Akta Stanów Prus Królewskich” (25 października 2001 roku).
- Prof. Jan Winiecki (ekonomista, Uniwersytet Europejski Viadrina we Frankfurcie nad Odrą, Niemcy) za wybitny i uznany w nauce światowej dorobek w dziedzinie międzynarodowych stosunków gospodarczych, procesów wzrostu gospodarczego oraz transformacji gospodarczej w Polsce i innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej, wkład teoretyczny i praktyczny w dzieło przebudowy systemu gospodarczego Polski w latach dziewięćdziesiątych przez działalność stowarzyszeniową, pracę w organizacjach międzynarodowych oraz rozsławianie dorobku polskiej transformacji w świecie, zalety osobiste, zaangażowanie w powrót Polski do gospodarki rynkowej, zasługi w propagowaniu nauki polskiej w świecie, rzetelność w badaniach naukowych i rozległą wiedzę (25 października 2001 roku).
- Prof. Wolfgang E. Krumbein (oceanolog, Uniwersytet w Oldenburgu, Niemcy) za wybitne odkrycia w dziedzinie sedymentologii i geomikrobiologii, oryginalny wkład w rozwój wiedzy o procesach wietrzenia skał, zasługi w ochronie kamiennych zabytków cywilizacji (25 kwietnia 2002 roku).
- Prof. Uffe Ellemann-Jensen (politolog, minister spraw zagranicznych w latach 1982–1993, Dania) za ogromny wkład w rozwój gospodarczy i kulturalny regionu Morza Bałtyckiego oraz za usilne wspieranie członkostwa Polski w NATO i Unii Europejskiej (23 maja 2002 roku).
- Prof. Bernd Jastorff (chemik, Uniwersytet w Bremie, Niemcy) w uznaniu wyróżniających osiągnięć na polu chemii biologicznej i rozwijanie polsko-niemieckiej współpracy naukowej (6 marca 2003 roku).
- Prof. Alfred Czermiński (ekonomista, Uniwersytet Gdański) za znaczne zasługi wniesione w rozwój wiedzy i kadr naukowych w zakresie nauk ekonomicznych, zwłaszcza nauk o organizacji i zarządzaniu (26 czerwca 2003 roku).
- Ryszard Kapuściński (pisarz, reportażysta) za wybitne zasługi w dziennikarskim i pisarskim dokumentowaniu, analizowaniu i przenikliwym komentowaniu zjawisk charakterystycznych dla świata przełomu wieków (29 stycznia 2004 roku).
- Andrzej Wajda (reżyser teatralny i filmowy) za wybitne osiągnięcia w zakresie sztuki filmowej i teatralnej, pogłębioną refleksję nad historią i człowiekiem oraz za nieustanne „odnawianie znaczeń” (27 stycznia 2005 roku).
- Prof. Harold A. Scheraga (Cornell University, Ithaca, NY) za wyróżniające osiągnięcia naukowe oraz wkład w rozwój biochemii i biofizyki teoretycznej na Wydziale Chemii Uniwersytetu Gdańskiego (24 lutego 2005 roku).
- Prof. Władysław Bartoszewski (historyk, polityk, dyplomata) za krzewienie mądrego patriotyzmu, wolnego od wszelkich ksenofobii i wnoszenie do świata polityki ducha etyki (29 września 2005 roku).
- Tadeusz Różewicz (poeta, dramatopisarz, prozaik, scenarzysta) za to, że w swej poezji, dramacie i prozie najtrudniejsze pytania stawia wnikliwie i prosto, prowadzi dialog z tradycją i stale wyraża to, co paląco aktualne (27 kwietnia 2006 roku).
- Prof. Charles H. Bennett (fizyk – informacja kwantowa, oddział badawczy IBM w Yorktown w stanie Nowy Jork) za fundamentalny i wszechstronny wkład w rozwój nowej gałęzi nauki: kwantowej teorii informacji jako podstawy kwantowej technologii i nowego rozumienia natury (25 maja 2006 roku).
- Prof. Anton Zeilinger (Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki, fizyk – informacja kwantowa, Uniwersytet Wiedeński, Austria) za cykl fundamentalnych eksperymentalnych testów kwantowej natury świata i wkład w rozwój kwantowej informacji (25 maja 2006 roku).
- Prof. Leszek Balcerowicz (ekonomista) za wybitny, twórczy wkład w proces transformacji ustrojowej w Polsce oraz za niestrudzoną dbałość o stan finansów publicznych, stabilność polskiego pieniądza, a także za upowszechnianie rzetelnej wiedzy ekonomicznej w społeczeństwie (16 listopada 2006 roku).
- Prof. Maria Bogucka (historyk, znawczyni dziejów dawnego Gdańska) za wybitny wkład w poznanie dziejów Gdańska i Rzeczypospolitej, zwłaszcza w czasach nowożytnych oraz kształtowanie rozwoju nowoczesnej nauki historycznej (21 grudnia 2006 roku).
- Prof. Yi Lijun (tłumaczka i badacz literatury polskiej, prof. z Pekińskiego Uniwersytetu Języków Obcych) za oryginalność sposobu prezentacji literatury polskiej w Chinach poprzez heroiczną pracę translatorską, wychowanie wielu pokoleń chińskich polonistów i wzorcową działalność organizacyjną w zakresie współpracy naukowej z polskimi ośrodkami akademickimi (25 października 2007 roku).
- Prof. Ewa Łętowska (profesor prawa, pierwszy Rzecznik Praw Obywatelskich III RP, sędzia Trybunału Konstytucyjnego) za krzewienie idei demokratycznego państwa prawa oraz kształtowanie świadomości prawnej społeczeństwa (31 stycznia 2008 roku).
- Elie Wiesel (laureat pokojowej Nagrody Nobla, pisarz i dziennikarz, więzień nazistowskich obozów koncentracyjnych, twórca pojęcia Holokaust na określenie Zagłady) za udowodnienie swym poruszającym dziełem, że język i literatura są instrumentami, dzięki którym człowiek może utrwalić doświadczenie tego, co nieludzkie, aby pamięć ustrzegła nas przed powrotem Zła, jakim była zagłada Żydów dokonana rękami nazistów. Pana książki i niestrudzona aktywność publiczna, wbrew mocom, wobec których pojedynczy człowiek zdaje się znikomy, potwierdzają, iż suwerenny głos jednostki może dotrzeć do uszu tak często obojętnego świata (27 marca 2008 roku).
- Prof. Czesław Druet (pionier polskiej oceanografii, twórca Instytutu Oceanologii PAN w Sopocie, autor pionierskich prac z zakresu dynamiki morza, hydromechaniki, falowania wiatrowego i modelowania procesów drobnoskalowych) za wybitne odkrycia w dziedzinie dynamiki morza i oryginalny wkład w rozwój wiedzy o procesach przenoszenia masy i energii w morzu, a także za doniosły udział w stworzeniu nowoczesnego modelu kształcenia oceanografów w Polsce na poziomie uniwersyteckim (27 listopada 2008 roku).
- Prof. Henryk Samsonowicz (historyk, badacz dziejów późnośredniowiecznego Gdańska, a także Polski i Europy) w uznaniu wybitnego wkładu w poznanie dziejów społecznych i gospodarczych późnośredniowiecznego Gdańska, Polski i Europy oraz wiodącej roli w kształtowaniu nowoczesnej polskiej nauki historycznej (24 września 2009 roku).
- Tomas Venclova (litewski poeta, eseista, tłumacz i literaturoznawca, profesor Yale University w USA) za wybitne osiągnięcia w badaniach nad kulturą Europy Środkowo-Wschodniej, znakomitą twórczość literacką i mądrą pracę nad zbliżaniem narodów (26 listopada 2009 roku).
- Prof. Jerzy Brzeziński (psycholog, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu) w uznaniu wybitnego wkładu w rozwój psychologii, a szczególnie metodologii badań psychologicznych w Polsce i w Europie, tworzenie i propagowanie wysokich standardów metodologicznych w polskich naukach społecznych, naukoznawstwie oraz rozwoju szkolnictwa wyższego (27 maja 2010 roku).
- Prof. Hayden White (humanista, specjalista z zakresu teorii historiografii i teorii literatury, profesor Stanford University) w uznaniu Jego wybitnego wkładu w rozumienie, jak język i spuścizna literacka kształtują zapis doświadczenia historycznego (30 czerwca 2011 roku).
- Prof. Maciej Żylicz (biolog molekularny, biochemik, członek rzeczywisty PAN, prezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej) za wybitny wkład w rozwój biochemii i biologii molekularnej, a szczególnie za badania nad białkami opiekuńczymi, za kształtowanie warunków promujących rozwój nauki w Polsce oraz za wkład w rozwój Uniwersytetu Gdańskiego (30 czerwca 2011 roku).
- Prof. Bernd Baron von Maydell (ekspert z zakresu prawa cywilnego, prawa pracy i prawa socjalnego, związany z Uniwersytetem w Marburgu, Bonn, Wolnym Uniwersytetem w Berlinie, były dyrektor Instytutu Maxa Plancka – Zagranicznego i Międzynarodowego Prawa Socjalnego i profesor honorowy Uniwersytetu w Monachium) za szczególny wkład w dostosowywanie prawnych rozwiązań polskich do standardów europejskich i zacieśnianie współpracy naukowej między niemieckimi i polskimi ośrodkami naukowymi w dziedzinie nauk prawno-społecznych (13 czerwca 2013 roku).
- Prof. Willem Molle (holenderski ekonomista, Uniwersytet Erasmusa w Rotterdamie) w uznaniu wybitnego wkładu w urzeczywistnianie idei pokojowej współpracy międzynarodowej poprzez prowadzoną działalność naukową, dydaktyczną i doradczą na rzecz instytucji rządowych i organizacji międzynarodowych, promującą rozwój europejskiej integracji gospodarczej (25 kwietnia 2013 roku).
- Prof. Henryk Kozłowski (chemik, ekspert w dziedzinie badań naukowych z pogranicza chemii, biologii i medycyny) za wybitne osiągnięcia w zakresie chemii bionieorganicznej oraz za wkład w rozwój Uniwersytetu Gdańskiego (24 kwietnia 2014 roku).
- Prof. Zbigniew Ciesielski (matematyk, specjalista w zakresie teorii prawdopodobieństwa i procesów stochastycznych oraz analizy funkcjonalnej) w uznaniu wielkiego znaczenia uzyskanych przez Niego wyników dla rozwoju światowej matematyki, ze szczególnym uwzględnieniem teorii prawdopodobieństwa, procesów stochastycznych i analizy funkcjonalnej, oraz w uznaniu aktywnej działalności organizacyjnej na rzecz polskiej nauki (27 marca 2014 roku).
- Prof. Lech Garlicki (profesor prawa, specjalista w zakresie prawa konstytucyjnego i praw człowieka) za doktrynalny i orzeczniczy wkład w kształtowanie państwa prawnego, zwłaszcza ochronę praw człowieka oraz instytucji demokratycznych w Polsce i Europie (20 marca 2017 roku).
- Prof. Anders Grubb (specjalista w dziedzinie chemii klinicznej, w szczególności diagnostyki medycznej oraz biochemii) za wybitne osiągnięcia w zakresie chemii medycznej oraz wpływ na rozwój nowej tematyki badawczej na Wydziale Chemii Uniwersytetu Gdańskiego (28 września 2018 roku).
- Dr Thomas Bach (prezydent Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, utytułowany sportowiec, były mistrz olimpijski, światowej sławy promotor sportu i wybitny prawnik) za wkład w rozwój międzynarodowego ruchu olimpijskiego oraz działanie na rzecz praw człowieka i pokoju na świecie (6 listopada 2019 roku).
- Prof. dr hab. Stefan Angielski (Rektor Akademii Medycznej w latach 1990 - 1993) za fundamentalny wkład w powstanie nowoczesnej szkoły biochemii klinicznej w Gdańsku oraz za podejmowanie działań integrujących gdańskie środowisko akademickie i medyczne (5 października 2020 roku).
- Prof. dr hab. Zbigniew Grzonka (chemik, Rektor Uniwersytetu Gdańskiego 1990 - 1996) za za fundamentalny wkład w dynamiczny rozwój Uniwersytetu Gdańskiego,w powstanie renomowanej gdańskiej szkoły naukowej chemii aminokwasów i peptydów oraz za podejmowanie działań integrujących gdańskie środowisko akademickie (5 października 2020 roku).
- prof. dr hab. inż. Edmund Wittbrodt (profesor nauk technicznych, Rektor Politechniki Gdańskiej 1990-1996, senator RP w latach 1997-2015, minister edukacji narodowej w latach 2000-2001, prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego) za wieloletnią działalność publiczną na rzecz polskiej edukacji i nauki oraz za podejmowanie działań integrujących gdańskie środowisko akademickie (5 października 2020 roku).
- Olga Tokarczuk (wybitna pisarka, Laureatka Literackiej Nagrody Nobla za rok 2018) za Jej twórczość literacką oraz działalność kulturalną i społeczną (18 marca 2024 roku).