Rada Uniwersytetu Gdańskiego

Rada UG

 

 


 

Skład Rady Uniwersytetu Gdańskiego

dr hab. Dominik Antonowicz, prof. UMK
Przewodniczący Rady

dr hab. Dominik Antonowicz, prof. UMK

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu

Doktor habilitowany nauk społecznych, profesor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, kierownik Katedry Badań nad Szkolnictwem Wyższym i Nauką na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Absolwent socjologii na UMK oraz University of Birmingham (public management). Pracował w Center of Higher Education Policy Studies (CHEPS) na University of Twente, Centro de Investigação de Políticas do Ensino Superior CIPES na University of Porto oraz Ontario Institute for Studies in Education na University of Toronto. Stypendysta rządu brytyjskiego (Chevening Scholar), Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (Start oraz Kolumb), oraz NAWA (Bekker)

Zajmuje się badaniem globalnych trendów w polityce wobec nauki oraz szkolnictwa wyższego, a także zarządzaniem instytucjami akademickimi, w sposób szczególny analizą procesów reformowania systemów szkolnictwa wyższego oraz ewaluacją badań naukowych.

Autor trzech książek oraz kilkudziesięciu artykułów naukowych z zakresu nauki i szkolnictwa wyższego publikowanych w prestiżowych polskich i międzynarodowych periodykach naukowych (Higher Education, Studies in Higher Education) oraz rozdziałów w monografiach wydanych przez np. Oxford University Press, Routledge, Pelgrave-Macmillan czy Springer.

dr hab. Anna Machnikowska, prof. UG

dr hab. Anna Machnikowska, prof. UG

Wydział Prawa i Administracji UG

Doktor habilitowany nauk prawnych, profesor Uniwersytetu Gdańskiego, kierownik Katedry Postępowania Cywilnego na Wydziale Prawa i Administracji UG, prodziekan Wydziału Prawa i Administracji (2004-2005), prorektor ds. kształcenia (2012-2019), członkini a następnie przewodnicząca Uniwersyteckiej Komisji Kształcenia przy KRUP (2012-2020), członkini, a następnie przewodnicząca Komitetu Polityki Naukowej (2020-2022), radca prawny od 1996.

Specjalistka w zakresie postępowania cywilnego, prawa cywilnego materialnego, prawa handlowego, prawa zamówień publicznych, prawa budowlanego, prawa szkolnictwa wyższego.

Autorka ponad siedemdziesięciu publikacji naukowych, w tym trzech monografii i czterech wiodących współautorstw monografii wieloautorskich. Realizuje także projekty naukowe, w tym jako kierownik dwóch grantów NCN (konkurs Opus) oraz jako wykonawca - projektu międzynarodowego ACURIA. Pełni funkcję członka zarządu Towarzystwa Naukowego Procesualistów Cywilnych a także członka kapituły projektu „Biznes wybiera mediacje” propagującego wśród pomorskich przedsiębiorców polubowne formy rozwiązywania sporów prawnych.

 

dr hab. Monika Bąk, prof. UG

Wydział Ekonomiczny UG

Dr hab. Monika Bąk, prof. UG – jest ekonomistką oraz nauczycielem akademickim Wydziału Ekonomicznego UG.
Pani Profesor od 1994 jest zatrudniona w Uniwersytecie Gdańskim. Swój doktorat obroniła w 1996 r. na podstawie dysertacji „Transport jako przedmiot i czynnik integracji europejskiej”, za który otrzymała nagrodę Gdańskiego Towarzystwa Naukowego w zakresie nauk społecznych i humanistycznych. W 2007 uzyskała stopień doktora habilitowanego na podstawie rozprawy „Europa Środkowa i Wschodnia wobec wyzwania transformacyjnego”. W Uniwersytecie sprawowała funkcję prodziekana do spraw kształcenia oraz nauki, była kierownikiem studiów doktoranckich z ekonomii w języku angielskim. Jest również kierownikiem Katedry Ekonomiki Transportu. Do dnia 30 września pełni funkcję Dziekana Wydziału Ekonomicznego.
Prof. UG Monika Bąk prowadzi badania związane ze społecznymi, ekonomicznymi i środowiskowymi aspektami zrównoważonego rozwoju w ujęciu mikro- i makroekonomicznym. Jej zainteresowania dotyczą szczególnie transportu i mobilności oraz turystyki, jak również efektów transformacji gospodarczej w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Realizowała międzynarodowe projekty badawcze, kierowała pracą zespołów badawczych ze strony UG w Ramowych Programach Badań UE i w projektach zleconych przez Komisję Europejską oraz Parlament Europejski. Jest również ekspertką w międzynarodowych przedsięwzięciach, członkinią World Conference on Transport Research Society (WCTRS) oraz Gdańskiego Towarzystwa Naukowego (GTN).
Monika Bąk jest orędowniczką współpracy międzynarodowej, zarówno w zakresie badań naukowych, jak i współpracy dydaktycznej. Jako prodziekan, a potem jako dziekan Wydziału Ekonomicznego zainicjowała i rozwinęła szereg przedsięwzięć zmierzających do umiędzynarodowienia kształcenia i badań naukowych na Wydziale Ekonomicznym i na Uniwersytecie Gdańskim.
Jako dydaktyk została wyróżniona przez studentów Nagrodą Nauczyciela Roku UG im. Krzysztofa Celestyna Mrongowiusza (2012). W 2002 r. uhonorowana została Srebrnym Krzyżem Zasługi, w 2006 r. Medalem Komisji Edukacji Narodowej, a w 2021 r. Złotym Krzyżem Zasługi. 
 

 

prof. dr hab. Marcin Gruchała

Gdański Uniwersytet Medyczny

Prof. dr hab. Marcin Gruchała – jest nauczycielem akademickim Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, profesorem nauk medycznych. Jest również lekarzem, specjalistą w zakresie chorób wewnętrznych i kardiologii. W latach 2012–2016 sprawował funkcję prorektora Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego a w kadencjach 2016–2020 i 2020–2024 rektora. W latach 2020–2024 był przewodniczącym Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych (KRAUM).
Stopień naukowy doktora otrzymał w 2000 na podstawie pracy pt. Rola polimorfizmu genów układu renina-angiotensyna-aldosteron, przedsionkowego czynnika natriuretycznego oraz glikoprotein płytkowych w chorobie niedokrwiennej serca. Stopień doktora habilitowanego uzyskał w 2006 na podstawie dorobku naukowego i rozprawy zatytułowanej Wewnątrznaczyniowy transfer genów do ściany tętnicy szyjnej królika przy pomocy wirusów zapalnych związanych z adenowirusami i wektorów adenowirusowych. Specjalizował się zawodowo w zakresie chorób wewnętrznych i kardiologii. W 2016 otrzymał tytuł profesora nauk medycznych.
W 1996 odbył trzymiesięczny staż kliniczny w Thoraxcenter w ramach szpitala uniwersyteckiego w Rotterdamie. Staż podoktorski odbywał w latach 2001–2002 w jednym z instytutów Uniwersytetu Wschodniej Finlandii w Kuopio, był stypendystą Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Główne zainteresowania naukowe i kliniczne to: choroba wieńcowa, niewydolność serca, transplantacja serca i mechaniczne wspomaganie krążenia, czynniki genetyczne oraz środowiskowe rozwoju miażdżycy i jej powikłań, hipercholesterolemia rodzinna.
Przez wiele lat był opiekunem Studenckiego Koła Naukowego. W latach 2008–2016 zasiadał w senackiej komisji ds. budżetu i finansów. Pełnił funkcję pełnomocnika rektora ds. budowy Centrum Medycyny Nieinwazyjnej.
 

Bartłomiej Glinka

mgr Bartłomiej Glinka

Prezes OMIDA Logistics

Absolwent Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Gdańskiego na specjalności Handel Morski, studiów MBA Wyższej Szkoły Bankowej w Gdańsku oraz Advanced Menagement Program na IESE Business School w Barcelonie.

Prezes i założyciel firmy OMIDA Logistics oraz założyciel grupy OMIDA SA, będącej liderem w branży TSL działającej na rynku międzynarodowym. Założyciel Fundacji Columbus, która zajmuje się wspieraniem przedsiębiorczości, realizując programy rozwojowe dla różnych grup wiekowych tj. Akademia Rozwoju Osobistego Columbus, The Grade Trójmiasto, The Avenue Gdańsk. Współzałożyciel Liceum COLUMBUS.

Od wielu lat aktywny członek Rady Ekspertów Wydziału Ekonomicznego UG, na którym prowadzi też zajęcia warsztatowe z zakresu przedsiębiorczości.

dr Tomasz Szymczak

dr Tomasz Szymczak

p.o. Prezesa Zarządu Portu Lotniczego Warszawa-Modlin

Doktor nauk ekonomicznych, absolwent Uniwersytetu Gdańskiego, studiów Executive MBA na Donau Universitat w Krems w Austrii oraz studiów podyplomowych w zakresie ekonomiki transportu lotniczego w Instytucie Szkoleń i Rozwoju IATA w Montrealu.

P.o. prezesa zarządu Portu Lotniczego Warszawa-Modlin. Wcześniej m.in. prezes Zarządu Gdańskiej Fundacji Przedsiębiorczości - Inkubator Starter (2017-2021), prezes Zarządu Portu Lotniczego Łódź (2016-2017). Zasiadał w zarządzie Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji.

Nauczyciel akademicki w Wyższej Szkole Biznesu w Gdańsku. Prowadzi zajęcia dotyczące ekonomiki transportu, logistyki międzynarodowej, polityki przemysłowej oraz innowacyjnej.

Bartosz Chojnacki

Bartosz Chojnacki

Przewodniczący Parlamentu Studentów UG

Student na kierunku Biologia Uniwersytetu Gdańskiego. Pełni funkcję Przewodniczącego Parlamentu Studentów Uniwersytetu Gdańskiego oraz przewodniczącego Rady Samorządu Studentów Wydziału Biologii. Aktywnie uczestniczy także w działaniach Parlamentu Studentów RP. Jednocześnie rozwija się naukowo, angażując w projekty SKN Explanatus.


 

Uchwały Rady UG => Baza Aktów Własnych UG

 


Planowane posiedzenia Rady UG: 29 XI, 20 XII 2024 r.

 
Obsługa administracyjna Rady Uniwersytetu Gdańskiego:
Biuro Organizacji
+48 58 523 24 14
Rektorat Uniwersytetu Gdańskiego
ul. Jana Bażyńskiego 8, Gdańsk
Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: wtorek, 14. Maj 2019 - 07:23; osoba wprowadzająca: Sławomir Ważny Ostatnia zmiana: czwartek, 7. Listopad 2024 - 13:08; osoba wprowadzająca: Anna Pauli