dr Ewa Szymczak
profesor Uniwersytetu GdańskiegoProrektor ds. Kształcenia na kadencję 2024-2028
Zakres obowiązków
- Do kompetencji Prorektora ds. Kształcenia należą sprawy dotyczące kształcenia na studiach, studiach podyplomowych oraz kursach i szkoleniach prowadzonych w jednostkach organizacyjnych Uczelni.
- Do obowiązków Prorektora należy:
- Nadzór nad prawidłową realizacją systemu kształcenia w Uniwersytecie, w szczególności: organizacji studiów, programów i planów studiów, praktyk zawodowych studentów oraz procesu zapewniania jakości kształcenia.
- Nadzór nad tworzeniem i realizacją programu kształcenia w szkołach doktorskich.
- Nadzór nad doskonaleniem i funkcjonowaniem wewnętrznego systemu zapewnienia jakości kształcenia na poziomie Uczelni.
- Nadzór nad tworzeniem oferty edukacyjnej dostosowanej do misji i strategii uczelni w zakresie nowych kierunków studiów, studiów podyplomowych i kursów dokształcających.
- Nadzór nad wprowadzeniem do oferty edukacyjnej mikropoświadczeń.
- Nadzór nad obciążeniami dydaktycznymi nauczycieli akademickich.
- Na podstawie odrębnych upoważnień:
- wyrażanie zgody na zawieranie umów pomiędzy podmiotami współdziałającymi w prowadzeniu studiów, studiów podyplomowych oraz kursów dokształcających i szkoleń,
- powoływanie i odwoływanie kierowników studiów podyplomowych oraz nadzór organizacyjny nad studiami podyplomowymi.
- Współpraca z Polską Komisją Akredytacyjną w zakresie prowadzonych w Uniwersytecie postępowań akredytacyjnych.
- Współpraca z Dziekanami Wydziałów i Kwestorem w zakresie ustalania opłat za studia i zajęcia dydaktyczne.
- Nadzór nad monitorowaniem kariery absolwentów Uniwersytetu na rynku pracy, współpraca z organizacjami pracodawców.
- Prorektor reprezentuje Uniwersytet Gdański w zakresie zadań powierzonych przez Rektora na podstawie odrębnych upoważnień.
- Prorektor podpisuje dyplomy ukończenia studiów, dyplomy doktorskie oraz świadectw ukończenia studiów podyplomowych na podstawie odrębnego upoważnienia.
- Prorektor sprawuje nadzór nad jednostkami wskazanymi w Regulaminie organizacyjnym Uniwersytetu Gdańskiego.
- Prorektor kieruje pracami:
- Senackiej Komisji ds. Kształcenia,
- Uczelnianego Zespołu do spraw Zapewniania Jakości Kształcenia,
- komisji dysponującej Funduszem Inicjatyw Dydaktycznych.
Biogram
EWA JOANNA SZYMCZAK: absolwentka (1999) Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, na kierunku geografia. W 2006 ukończyła Środowiskowe Studium Doktoranckie z Biologii i Oceanologii na Wydziale Biologii, Geografii i Oceanografii UG, od 2007 doktor nauk o Ziemi w zakresie oceanologii. Od 2007 zatrudniona na stanowisku adiunkta na Wydziale Oceanografii i Geografii w Zakładzie Geologii Morza, od 2023 w Katedrze Oceanografii Chemicznej i Geologii Morza, od X 2023 na stanowisku profesora uczelni.
W kadencjach 2012–2016, 2016–2020 i 2020–2023 prodziekan ds. kształcenia na Wydziale Oceanografii i Geografii UG. W latach 2021–2024 Dyrektor Centrum Doskonalenia Dydaktycznego i Tutoringu.
Jej zainteresowania naukowe obejmują zagadnienia transportu fluwialnego, roli osadów rzecznych (w szczególności transportowanych w suspensji) we współczesnych procesach sedymentacyjnych w środowisku morskim oraz warunków i zmian tempa sedymentacji osadów. Współautorka podręcznika akademickiego, autorka i współautorka m.in. rozdziałów w monografiach, artykułów, raportów z badań środowiskowych oraz publikacji dotyczących dydaktyki akademickiej.
W roku akademickim 2014/2015 wprowadziła tutoring na Wydziale Oceanografii i Geografii, jest inicjatorką i redaktorem czasopisma Tutoring Gedanensis, w którym publikowane są teksty studentów i tutorów z UG oraz innych ośrodków akademickich w Polsce. Ukończyła liczne kursy w zakresie dydaktyki akademickiej, tutoringu akademickiego oraz programy Fundamentals of University Teaching and Tutoring (2022), Train the Trainer & Educational Leadership (2023) w ramach projektu Ministerstwa Edukacji i Nauki The Advanced Programme of the Masters of Didactics we współpracy z Uniwersytetem w Groningen, Academic Leadership Development Programme (2021, Two Wings Institute). W 2023 ukończyła studia podyplomowe „Akademia Przywództwa Kobiet LiderShe” w Akademii im. Leona Koźmińskiego.
Aktywnie zabiegała o rozwój dydaktyki akademickiej inicjując i realizując projekty m.in. konkurs dla podstawowych jednostek organizacyjnych uczelni lub uczelni nieposiadających podstawowych jednostek organizacyjnych w zakresie wdrażania systemów poprawy jakości kształcenia oraz Krajowych Ram Kwalifikacji (MNiSW), Uniwersytet Jutra: Umiędzynarodowienie kształcenia w Uniwersytecie Gdańskim poprzez współpracę z Uniwersytetem Houston-Downtown (EFS), Intensive International Education Programmes International Summer School Pollution in Coastal Areas - POLCA (NAWA SPINAKER). Obecnie (2024–2026) kieruje projektem Transformacje kompetencji w uniwersytecie: peer-tutoring jako kluczowy element wsparcia rozwoju studentów (NAWA, Partnerstwa Strategiczne).