Prorektor ds. Kształcenia
dr hab. Anna Machnikowska,
profesor nadzwyczajny
na kadencję 2016-2020
Zakres obowiązków
Do kompetencji Prorektora ds. Kształcenia należą sprawy dotyczące kształcenia na studiach wyższych, studiach doktoranckich, studiach podyplomowych oraz kursach i szkoleniach prowadzonych w jednostkach organizacyjnych Uczelni.
Do obowiązków Prorektora należy w szczególności:
- Nadzór nad funkcjonowaniem wydziałów, jednostek międzywydziałowych i pozawydziałowych w zakresie:
- organizacji studiów, planów i programów studiów;
- procesu zapewniania jakości kształcenia;
- praktyk zawodowych studentów;
- tworzenia nowych kierunków studiów i specjalności, studiów podyplomowych, studiów doktoranckich oraz kursów dokształcających i szkoleń;
- działalności studiów doktoranckich, studiów podyplomowych oraz kursów dokształcających i szkoleń w Uniwersytecie Gdańskim;
- obsady zajęć i obciążeń dydaktycznych nauczycieli akademickich.
- Współpraca z jednostkami pozauczelnianymi w zakresie kształcenia oraz zapewniania jakości kształcenia.
- Wyrażanie zgody na zawieranie umów pomiędzy podmiotami współdziałającymi w prowadzeniu studiów wyższych, studiów doktoranckich, studiów podyplomowych oraz kursów dokształcających i szkoleń.
- Z upoważnienia Rektora powoływanie i odwoływanie kierowników studiów doktoranckich i studiów podyplomowych.
- Współpraca z Senacką Komisją ds. Kształcenia.
- Nadzór nad monitorowaniem kariery absolwentów Uniwersytetu na rynku pracy, udział w promocji zawodowej absolwentów i rozwijanie współpracy z absolwentami Uczelni.
- Współpraca z organizacjami pracodawców.
- Koordynowanie spraw dotyczących akredytacji i jakości kształcenia oraz członkostwo w Uniwersyteckiej Komisji Akredytacyjnej i współpraca z Polską Komisją Akredytacyjną.
- Współpraca z Dziekanami Wydziałów i Kwestorem w zakresie ustalania opłat za studia i zajęcia dydaktyczne.
- Reprezentowanie Uniwersytetu Gdańskiego w zakresie powierzonych przez Rektora kompetencji i zadań.
Prorektorowi ds. Kształcenia podlegają bezpośrednio:
- Dział Kształcenia,
- Biuro Jakości Kształcenia,
- Biuro Karier.
Prorektor ds. Kształcenia sprawuje nadzór nad:
- Studium Języków Obcych,
- Gdańskim Uniwersytetem Trzeciego Wieku,
- Centrum Herdera,
- Centrum Danych Makroekonomicznych i Finansowych,
- Centrum Prawa Samorządowego i Prawa Finansów Lokalnych.
Prorektor ds. Kształcenia kieruje pracami:
- Uczelnianego Zespołu do spraw Zapewniania Jakości Kształcenia,
- komisji dysponującej Funduszem Innowacji Dydaktycznych.
Biogram
dr hab. Anna Machnikowska prof. nadzwyczajny (rocznik 1969) - jest absolwentką Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, na którym pracuje od 1992 r., początkowo jako asystent (1992-2000), potem adiunkt (2000-2012), a obecnie na stanowisku profesora Uniwersytetu Gdańskiego, jako kierownik Katedry Postępowania Cywilnego (od 2012 roku). Pełniła funkcję m.in.: prodziekana ds. studiów stacjonarnych, członka Senatu Uniwersytetu Gdańskiego oraz Odwoławczej Komisji Oceniającej, a od 2012 roku jest Prorektorem ds. Kształcenia Uniwersytetu Gdańskiego.
Zainteresowania naukowe skupia na kilku zagadnieniach - procedurze cywilnej, pozycji ustrojowej wymiaru sprawiedliwości, prawie własności oraz przekształceniach stosunków własnościowych, prawie do wolności, a także na etyce prawniczej i etyce w administracji. Wyniki swoich badań, wykorzystujących osobiste doświadczenia z praktyki zawodowej, przedstawia zarówno w formie publikacji naukowych (ponad 60 prac), jak i poprzez aktywny udział w konferencjach, także międzynarodowych (ponad 25 wystąpień). Uczestniczy w projektach naukowych oraz rozwojowych pełniąc rolę kierownika - NCN lub koordynatora - NCBiR. Angażuje się również w organizację seminariów i konferencji dedykowanych zarówno zagadnieniom prawnym, jak i jakości edukacji akademickiej, a także popularyzacji nauki.
Obok pracy na Uniwersytecie Gdańskim wykonuje zawód radcy prawnego będąc specjalistą w zakresie prawa cywilnego - procesowego i materialnego, a także prawa zamówień publicznych i prawa budowlanego, działając na rzecz osób fizycznych i prawnych, w tym instytucji publicznych i podmiotów gospodarczych, również z udziałem kapitału zagranicznego. Ma także wieloletnie doświadczenia związane z pracą w organach samorządu radców prawnych.