1. Posiadam maturę zagraniczną, z kim powinienem się skontaktować?
Kandydaci posiadający dokumenty uprawniające do podjęcia studiów, wydane poza granicami Polski powinni skontaktować się z pracownikami Biura Rekrutacji lub Biura Współpracy i Umiędzynarodowienia w zależności od posiadanych uprawnień.
2. Jakie dokumenty uprawniają do podjęcia studiów i stopnia?
Wykształcenie średnie oraz uprawnienie do ubiegania się o przyjęcie na studia wyższe potwierdzają świadectwa i inne dokumenty, które uprawniają do ubiegania się o przyjęcie na studia wyższe w państwach ich wydania (zgodnie z art. 93 ustawy o systemie oświaty). W przypadku świadectw wydanych w krajach, w których organizowane są egzaminy maturalne (kwalifikujące do podjęcia studiów) kandydat w celu przeliczenia wyników na polską skalę ocen ma obowiązek dostarczyć wyniki tych egzaminów wraz ze świadectwem ukończenia szkoły średniej.
Przykładowe dokumenty z poszczególnych państw, uprawniające do podjęcia studiów na naszej uczelni znajdziesz tutaj.
3. Jestem cudzoziemcem i posiadam kartę polaka. czy ten dokument zwalnia mnie z opłat za studia?
Cudzoziemcy posiadający m.in. Kartę Polaka są uprawnieni do podjęcia studiów wyższych na zasadach obowiązujących obywateli polskich. Dokumenty zwalniające z opłat za studia stacjonarne prowadzone w języku polskim wymienione są na stronie: opłaty za studia.
Uwaga: Studia niestacjonarne oraz studia prowadzone w języku obcym (angielskim) są odpłatne dla wszystkich kandydatów.
4. Mam polskie obywatelstwo, ale maturę zdawałem/-am za granicą. Jak przystąpić do procesu rekrutacji?
Wszyscy kandydaci posiadający dokumenty uprawniające do podjęcia studiów wydane poza granicami Polski niezależnie od obywatelstwa, aby ubiegać się o przyjęcie na studia muszą założyć konto w systemie IRK, wprowadzić dane osobowe, wybrać dokument „matura zagraniczna” a następnie wgrać skany wymaganych dokumentów do systemu. Po przejściu weryfikacji i przeliczeniu wyników kandydat zostanie dopuszczony do procesu rekrutacji i zapisu na wybrane kierunki studiów. Natomiast polskie obywatelstwo zwalnia z obowiązku przedstawienia dokumentu potwierdzającego znajomość języka polskiego co najmniej na poziomie B1 (w przypadku ubiegania się o przyjęcie na studia prowadzone w języku polskim).
5. Jestem cudzoziemcem, ale zdawałem/-am egzaminy maturalne w Polsce. Czy muszę przechodzić wstępną weryfikację?
Wszyscy kandydaci posiadający dokumenty uprawniające do podjęcia studiów wydane w Polsce niezależnie od obywatelstwa, aby ubiegać się o przyjęcie na studia muszą, założyć konto w systemie IRK, wprowadzić dane osobowe, wybrać dokument „matura 2008-2024”, wybrać interesujący kierunek studiów oraz przy zapisie na kierunek wprowadzić wyniki z poszczególnych przedmiotów na egzaminie maturalnym. Natomiast osoby nieposiadające obywatelstwa polskiego, jeżeli posiadają dokumenty zwalniające z opłat za studia stacjonarne prowadzone w języku polskim obowiązkowo powinny dostarczyć te dokumenty do komisji rekrutacyjnej na wydziale, na etapie składania dokumentów.
6. Jakie dokumenty potwierdzają znajomość języka polskiego? Czy można zdać egzamin na UG?
Wykaz dokumentów potwierdzających znajomość języka polskiego znajdziesz tutaj. Istnieje też możliwość zdania egzaminu z języka polskiego na Uniwersytecie Gdańskim – warunkiem przystąpienia do egzaminu jest uiszczenie opłaty rekrutacyjnej w wys. 85,00 zł na konto w systemie IRK.
7. Kiedy muszę przedstawić dokument potwierdzający znajomość języka angielskiego?
Kandydaci, którzy ubiegają się o przyjęcie na studia prowadzone w języku angielskim, na podstawie dokumentów wydanych poza granicami Polski niezależnie od obywatelstwa mają obowiązek przedstawienia dokumentu potwierdzającego znajomość języka angielskiego co najmniej na poziomie B2. Podobnie jak w przypadku języka polskiego, istnieje możliwość zdania egzaminu z języka angielskiego na Uniwersytecie Gdańskim – warunkiem przystąpienia do egzaminu jest uiszczenie opłaty rekrutacyjnej w wys. 85,00 zł na konto w systemie IRK.